Selgusid Eesti Arhitektuuripreemiad 2020 laureaadid: EAL preemiad
9.detsembril pärjati Kultuurikatlas toimunud pidulikul galal Eesti lõppeva aasta parimat arhitektuuri. Eesti Arhitektide Liidu arhitekti peapreemia võitsid Tallinnas Telliskivis asuva Fotografiska hoone loomise eest Salto arhitektid Maarja Kask, Ralf Lõoke, Ando Mänd, Margus Tamm ja Märten Peterson. VÄIKE preemia läks Peeter Perele ja Eve Kedelaugule Sõrve sääre otsas asuva Taga-Sõrve Kuuri ning Sille Pihlakule ja Siim Tuksamile Soorebase kõrgepingeliini nurgamasti eest. Tudengipreemia pälvis Madli Kaljuste. Liidu aastapreemiatele esitati tänavu kahes kategoorias kokku 38 objekti.
9.detsembril pärjati Kultuurikatlas toimunud pidulikul galal Eesti lõppeva aasta parimat arhitektuuri. Eesti Arhitektide Liidu arhitekti peapreemia võitsid Tallinnas Telliskivis asuva Fotografiska hoone loomise eest Salto arhitektid Maarja Kask, Ralf Lõoke, Ando Mänd, Margus Tamm ja Märten Peterson. VÄIKE preemia läks Peeter Perele ja Eve Kedelaugule Sõrve sääre otsas asuva Taga-Sõrve Kuuri ning Sille Pihlakule ja Siim Tuksamile Soorebase kõrgepingeliini nurgamasti eest. Tudengipreemia pälvis Madli Kaljuste. Liidu aastapreemiatele esitati tänavu kahes kategoorias kokku 38 objekti. Vaata võidu toonud ja nomineeritud töid –
Arhitekti aastapreemia 2020 – Fotografiska
Maarja Kask, Ralf Lõoke, Andro Mänd, Margus Tamm, Märten Peterson (Salto Arhitektid)
Fotografiska hoone on osa eri ajastute tööstusarhitektuuri koondavast Telliskivi loomelinnakust, mille kollaažilikku olemust arvestades on ehitisel oluline roll üldise miljöö kujundamisel. Arhitektid toetusid mahajäetud depoohoone romantilisele hõngule ning žürii hinnangul on kõige kõnekam ja üllatavam samm mitte punase tellise säilitamine, vaid fassaadi asendamine uue, selge ja suurema tellisekuubikuga. Hoones on palju huvitavaid nüansse, näiteks kõrge betoonist trepišaht, mis suunab külastaja lihtsajoonelisest trepist üles galeriidesse, ning moodne katuserestoran. Restoranikorrus on klaasist, et tagada kaunis panoraam, kuid see ei ole klassikaline katuseterrass, vaid pigem ebaharilikul tasapinnal paiknev linnaväljak, kuhu viib mööda fassaadi üles roniv kitsas astmeline tänav. Arhitektuuriliste otsuste otsekohesus on veenev ja silmapaistev.
Foto: Terje Ugandi
Link: https://bit.ly/3lZl20q
Preemia VÄIKE – Kuur Taga-Sõrves
Peeter Pere, Eva Kedelauk (Peeter Pere Arhitektid)
Sõrve sääre otsas Reedu talu maadel asuv kuur on väike mitte ainult mastaabilt, vaid ka hoiakult. „Kui teised objektid nõuavad tähelepanu, siis kuur on tõmbunud eemale ja endasse. Hoone ei tundu nõudvat vaatleja pilku, vaid on valmis selle endasse laskma. Pealegi, kuigi kuurid on oma olemuselt vägagi asised kohad, asjade panipaigad, mõjub kõnealune ehitis pigem kui mõtete hoidla,“ leidis žürii. Kuuri keskel asub avatud lõik, mis võimaldab pidevat kontakti ümbritsevaga, nii et ruum kandub maastikule ja maastik ruumi. Hõredama seinaga keskosa võib olla ebapraktiline, ent see otsekui illustreerib elu ennustamatust – seda, et maailma eest on võimatu peitu pugeda.
Foto: Eva Kedelauk
Link: https://bit.ly/37gD2gX
Preemia VÄIKE – Soorebane
Sille Pihlak ja Siim Tuksam (Arhitektuuripraksis PART)
Kõrgepingeliini nurgamast Soorebane on roostetatud terasest 45 meetri kõrgune taristudisaini objekt, mis on silmapaistev maamärk nn Risti ristis ja märgib saabumist Läänemaale. Objekti haruline vorm on igast küljest kordumatu ja selle ilme erinevates ilmastikuoludes varieeruv. Soorebane kaalub üle 30 tonni. Eesti esimene disainmast valmistati Rumeenia tehases ja toodi Eestisse kolme veokiga 11 osas. Disainmast tekitas žüriiliikmete hulgas kõige elavamat arutelu. „Sattusime objekti esimest korda vaatama pimedas, tähistaeva all, mistõttu mõjus rajatis nagu üleelusuurune astronoomiline seadeldis. Sedavõrd kummalisest loomingulise veidruse ja asise logistika põimumisest oli meil võimatu mööda vaadata,“ jagas žürii muljeid.
Foto: Tõnu Tunnel
Link: https://bit.ly/2USxtzd
Tudengipreemia 2020 – Madli Kaljuste, EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala magistritöö “Projekteerijate maja” eest
Tudengipreemia laureaat võlus žüriid õnnestunud teemavalikuga – südalinna ühest kesksemast modernistlikust ehitisest on saanud justkui ühiskonna heidik. Töö tegeleb pärandi, iganemise ja muutuse mõistetega ning selle keel pole arhitektile omaselt asjalik, vaid võrreldav luuletusega, mille mõistmine sõltub vastuvõtja meeleolust.
EAL tudengipreemia antakse välja liitu kuuluvate arhitektide büroode toel. Sel aastal toetasid tudengipreemia väljaandmist JVR, KOKO ja molumba.
Eesti Arhitektide Liidu aastapreemiatele esitati tänavu kahes kategoorias kokku 38 objekti: arhitekti aastapreemiale 22 tööd ja VÄIKE preemiale 16 tööd. Parimad väikeobjektid valis välja žürii, kuhu kuulusid arhitektid Indrek Allmann ja Karli Luik, maastikuarhitekt Lidia Zarudnaya ja kirjanik Jan Kaus ning arhitekti aastapreemia osas tegi valiku rahvusvaheliselt tuntud Soome arhitekt Samuli Woolston ALA arhitektibüroost. Kokku oli tänavu kümme nominenti, kelle seast kuulutati välja kaks laureaati 9. detsembril pidulikul arhitektuuripreemiate tseremoonial Kultuurikatlas.
Arhitektide Liidu asepresidendi Katrin Koovi sõnul oli nominentide hulgas tugevalt esindatud vanade huvitava arhitektuuri ja ajalooga hoonete rekonstrueerimislahendused, mis näitab jätkusuutliku mõtteviisi levikut Eesti ühiskonnas. „Järjest enam on hakatud mõistma, et olemasolevate ehitiste kohandamine uutele kasutustele on suures pildis nii keskkonnasõbralik kui ka väärtust hoidev ja lisav tegevus. Väikeobjektid torkavad silma nii huvitavate kontseptsioonide, disaini kui ka tehnilise innovatiivsuse poolest,“ lisas Koov.
Eesti Arhitektide Liidu arhitekti aastapreemia 2020 nominendid:
FOTOD: https://www.dropbox.com/sh/tpyqe43ef4datbz/AABpcFA-VgyF-Gtaek_ugQkja?dl=0
- Fotografiska (foto: Ralf Lõoke) – arhitektuuri autorid: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Andro Mänd, Margus Tamm, Kaisa Simon, Märten Peterson (Salto).
- Tallinna Ülikooli Vita hoone (foto: Ralf Lõoke) – arhitektuuri autorid: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Pelle-Sten Viiburg, Moonika Liias (Salto).
- Haapsalu piiskopilinnuse külastuskeskus-muuseum (foto: Tõnu Tunnel) – autorid: Margit Argus, Margit Aule, Elo-Liina Kalvo, Laura Ojala (KAOS).
- Paks Margareeta muuseum-külastuskeskus (foto: Hendrik Osula) – arhitektuuri autorid: Raivo Kotov, Andrus Kõresaar, Ingrid Viskus, Indrek Mikk, Lea Laidra (KOKO).
- Võru keskväljak (foto: Villem Tomiste) – autorid Villem Tomiste (Stuudio Tallinn).
Eesti Arhitektide Liidu VÄIKE 2020 nominendid:
FOTOD: https://www.dropbox.com/sh/mwc8vjn4ri4vg12/AADaQpAkSP_Bsy5UBYdLnqMOa?dl=0
- Autovabaduse puiestee Tartus (foto: Mana Kaasik) – autorid: Tõnis Arjus, Ragnar Kekkonen, Maris Peebo, Anna-Liisa Unt.
- Kuur Taga-Sõrves (foto: Eva Kedelauk) – autorid: Peeter Pere, Eva Kedelauk (Peeter Pere Arhitektid).
- Maidla loodusvilla (foto: Priidu Saart) – autorid: Mari Hunt, Aet Ader, Karin Tõugu, Kadri Klementi (b210).
- Soorebane (foto: Lauri Nagel) – autorid: Sille Pihlak, Siim Tuksam (PART).
- TAB 2019 installatisoon Steampunk (foto: Tõnu Tunnel) – autorid: Gwyllim Jahn, Cameron Newnham (Fologram), SoomeenHahm Design, Igor Pantic, Format Engineers.
Kõigi nominentide tööde galerii on ühisel kodulehel www.arhitektuuripreemiad.ee ning trükises „Eesti Arhitektuuripreemiad 2020“.