Septembrikuu rahvusvaheliste arhitektuurisündmuste kokkuvõte ja head maailma arhitektuuripäeva!
Täna on maailma arhitektuuripäev, mis on loodud 2005.a. Rahvusvahelise Arhitektide Liidu (UIA) poolt tunnustamaks arhitektide tööd ja loomingut. Sel aastal on selle temaatiline rõhuasetus kliimamuutustel, mis on põhjustatud kiirest linnastumisest. Soovime Arhitektide Liidu poolt põnevaid projekte, vastutustundlikke tellijaid ning sihikindlust oma mõtete elluviimisel.
Täna on maailma arhitektuuripäev, mis on loodud 2005.a. Rahvusvahelise Arhitektide Liidu (UIA) poolt tunnustamaks arhitektide tööd ja loomingut. Sel aastal on selle temaatiline rõhuasetus kliimamuutustel, mis on põhjustatud kiirest linnastumisest. Soovime Arhitektide Liidu poolt põnevaid projekte, vastutustundlikke tellijaid ning sihikindlust oma mõtete elluviimisel.
September oli rahvusvaheliste arhitektuurisündmuste poolest väga rikkalik. Kuu algas Seoulis UIA kongressiga, jätkus Tallinnas TAB-iga ning lõppes EFAP-i arhitektuuripoliitika konverentsiga. Allpool lühike kokkuvõte neist üritustest, pikemalt saab lugeda järgmises EALi Teatajas, samuti allolevatelt linkidelt.
Lõuna-Korea pealinnas Seoulis 2.–10. septembrini toimunud UIA XXVI kongressi üldteema oli “Linna hing” (Soul of the City). Arutleti selle üle, mis teeb linnad elujõuliseks ning milline on arhitektide roll ja vastutus elamisväärsete linnade kavandamisel. Kongressist võttis osa ligi 30 000 inimest, programm sisaldas loenguid, arutelusid, töötubasid, võistlusi, preemiagaalat ja näituseid. Eestit esindasid EALi president Katrin Koov ja Balti Arhitektide Liitude Assotsiatsiooni (BAUA) asepresident Hindrek Kesler. Kongressile järgnenud peaassambleel valiti järgnevaks perioodiks (2017–2020) UIA presidendiks Thomas Vonier (USA). UIA kaalukuse ja nähtavuse parandamiseks võeti vastu otsus anda edaspidi kongressi korraldavale linnale maailma arhitektuuripealinna tiitel (World Capital of Architecture of UNESCO) ning valiti välja 2023. aasta arhitektuuripealinn – Kopenhaagen. Kongressi raames avati 4. septembril ka BAUA paviljon, mille autoriteks olid seekord Leedu arhitektid Jonas Lideikis ja Tomas Skripkiunas. Väljapaneku ideeks oli eksponaatidega põimida heli ja võimaldada külastajal kuulda kõigi kolme balti rahva keelt, tutvustades samas kolme riigi uuemat arhitektuuri.
Tallinna Arhitektuuribiennaaliavanädalalal 13.–17.09 toimus rahvusvaheline sümpoosion, avati näitused ja installatsioonid, tehti teatavaks võistlustulemused, lisaks toimus hulk satelliitüritusi. TAB 2017 teemaks oli bioTallinn, mida kureeris Londonis baseeruv arhitekt ja ökoloog Claudia Pasquero. Biennaalil arutleti linnade “ainevahetuse” ning loodusliku ja tehisliku keskkonna piiride üle. Põhiprogrammi näitusi kureerisid EALi liikmed Sille Pihlak ja Siim Tuksam, koolide näitust Veronika Valk. TABi põhinäitused on avatud kuni oktoobri lõpuni.
21. septembril toimus Tallinnas Euroopa Arhitektuuripoliitikate konverents, mis andis ülevaate arhitektuuri, planeerimise ja ehituskultuuri mõtteviisi arengutest viimase paarikümne aasta jooksul. Euroopa riikide esindajad tutvustasid arhitektuuripoliitikate uuemaid mõttesuundi ning edulugusid nende elluviimisel. Peaesinejaks oli kutsutud arhitektuurimaailma elav legend Massimiliano Fuksas. Konverentsi hästi sihitud programmi pani kokku Veronika Valk. Samas toimus ka Euroopa Arhitektuuripoliitikate Foorumi (EFAP) võrgustiku ekspertide kohtumine. Konverents toimus meie jaoks väga õigel ajal – just nüüd alustab tööd Riigikantselei juurde moodustatud ruumiloome ekspertrühm, mis peaks samuti aluse panema selgemale ruumilisele visioonile riigi tasandil. Ettekanded andsid palju mõtteainet, kuidas ruumipoliitika elluviimist siin paremini korraldada. Eesti Euroopa Liidu eesistumise raames toimunud ürituse korraldas Kultuuriministeerium koostöös Eesti Arhitektide Liiduga. Alloleval veebilehel saab ka ettekandeid järele vaadata.
Head maailma arhitektuuripäeva!
Eesti Arhitektide Liit