Sõstra tänava elanikud tahavad peatada uue kortermaja ehitust

Askur Alas, EPL


Kinnisvaraarendusfirma NSV Fram Ehitus tahab Sõstra tänavale ehitada korterelamut, naabrite vastuseisu tõttu kahanes esialgu 16-korruselisena plaanitud maja viiekorruseliseks.


Järeleandmistest hoolimata püüavad naabrid majaprojekti peatada ning koguvad ehituse takistamiseks allkirju. “Minu lapsepõlvekodu ette muruplatsile, majade vahele tahetakse veel üks korrusmaja püsti panna. Justkui Tallinnas vähe maad oleks,” pahandas kohalik elanik Anja (26), kes ei soovinud oma perekonnanime avaldada.
Kardavad majade pragunemist Anja sõnul halvendab see niigi kesisevõitu elukeskkonda, muutes selle Lasnamäe sarnaseks. Sõstra 4a maalappi ümbritseb Mustamäe tee poolt Kamikaze pubi, kolmest teisest küljest aga 9-korruselised majad.


“Pinnas on vesiliiv ja kui hakatakse vaiu puurima, oleme hirmul oma majade konstruktsiooni pärast,” ütles Kivirand.
Peale selle häirib elanikke tulevikus ilmselt tihedamaks muutuv liiklus ja parkimiskohtade vähenemine. Kiviranna sõnul on elanikud ehituse vastu kogunud umbes 300 allkirja.
Kristiine linnaosavalitsuse arhitekti Kaire Koitne sõnul on elanike mure inimlikult mõistetav, kuid kahel avalikul arutelul ilmnenud protestid, nagu näiteks et õhku jääb vähemaks, laste mänguväljak kaob või et korterite hind langeb, on väheveenvad.
“Sinna on planeeritud uus piirdeaiaga mänguväljak. Piire pole selleks, et teiste majade lapsed ei saaks mängida, vaid kasside ja koerte eemale hoidmiseks,” selgitas Koitne.
Koitne sõnul käsitleti avalikul arutelul kõiki neid küsimusi, kuid projekteerija ja arendaja ei saavutanud kohalike elanikega kompromissi vaatamata sellele, et algselt planeeritud 16 korrusest on järel vaid 5 korrust.


NSV Fram Ehituse esindaja Jaan Tuha sõnul tuginevad elanikud vaid emotsioonidele.
“Ükskõik mida me ka ei ütleks, ikka on halb,” nentis Tuha.
Tuha sõnul oli algne, 16-korruselise maja mõte arhitektuurselt väga huvitav, sest sellest oleks saanud üliõhuke majakasarnane torn.


Projekt mitu korda ümber tehtud
“Siit allapoole enam minekut ei saa olla, sest muru ei ole kompromiss,” ütles Tuha. Ta lisas, et kõrvalmajad ohus ei ole, sest vundamendi rajamisel kasutataks puurvaiu, probleeme põhjustaksid üksnes rammvaiad.


Linna arhitektuuriteenistuse direktori Arvo Rikkineni sõnul on arendaja esitanud Sõstra 4a detailplaani eskiisi kaks korda ning mõlemal korral on amet selle tagasi lükanud.
“Säästva arengu ja planeerimise amet (SAPA) lükkas kavandid tagasi soovitusega mitte kavandada üle kolme- või äärmisel juhul 4-korruselist elamut. Komisjon soovitas kaaluda hoopis naaberelamuid teenindava funktsiooniga väiksemamahulist hoonet,” ütles Rikkinen. Tuha sõnul pole teenindava funktsiooniga hoone soovitust talle antud.

Kaire Koitne, Kristiine LOV-i arhitekt
Minul tuleb suhtuda erapooletult kõigi õigustesse. Osaliselt on elanike protestid põhjendatud, osaliselt aga mitte. Kui spetsialistid oskavad ehitada maja vundamendi nii, et sellega ei kahjustata kõrvalasuvaid hooneid, siis on kartused alusetud.
Selge on see, et igal pool tihendatakse linnu. Inimestel tuleb arvestada tiheda liikluse, müra ja lähedal asuvate hoonete heade ja halbade mõjudega. Iga uue hoone puhul tuleb leida korralikult läbimõeldud ja kaalutletud lahendus. Sõstra tänaval elava Katrin Kiviranna sõnul kardavad ümbruskonna elanikud eelkõige oma majade pärast, sest need on niigi lisavaiadega toestatud.