Spetsialistide hinnangul rikkus Restor maju lõhkudes seadust
Eile Laboratooriumi tänava ääres ootamatult paljastunud linnamüüri tulevikku arutanud spetsialistid jõudsid järeldusele, et Restor on 18. sajandist pärit maju lammutades reegleid rikkunud.
“Nõupidamisel jõudsime veendumusele, et kuna Restoril oli ehitusluba siiski vaid hoonete säilitamiseks ja restaureerimiseks, siis rikkus firma reegleid,” ütles kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitse juhataja Boris Dubovik.
Tema sõnul oleks Restor pidanud müüriäärsetele majadele tegema ekspertiisi ja teatama selle tulemustest kultuuriväärtuste ametile ning säästva arengu ja planeerimise ametile (SAPA). Seejärel tulnuks projekti vastavalt muuta.
Ehitaja hindas majad ohtlikeks
Müüri tulevikku arutab linnavalitsus oma homsel istungil. Duboviku sõnul on kaks võimalust – kas lasta Restoril vaatamata kõigele edasi ehitada või võtta firmalt kooskõlastamata lammutamise eest ehitusluba ära.
Restorile ehitusjärelevalvet teinud AS Restauraatorprojekti aruandest praeguseks lammutatud majade kohta selgub, et nende “välis- ja põikseinad on ehitatud väga halva kvaliteediga”. Hoonete taastamisest aruandes juttu ei ole.
“Siiani säilinud välisseinte kandevõime on suuresti tagatud tänu garaa?iväravate tugevatele piitadele, mida uue lahenduse puhul ei ole võimalik kasutada,” seisab aruandes.
Spetsialisti hinnangul saanuks hooneid taastada
Kultuuriväärtuste ameti peaspetsialist Olev Liivik pidas esiseina ja palkide eemaldamist mõistlikuks, kogu hoonet polnuks siiski vaja lõhkuda. “Vaheseinad olid paekivist ja neis ei olnud mingeid avasid,” ütles Liivik. “Massiivsed paest vaheseinad polnud kindlasti avariiohtlikud,” kinnitas ta.
Muinsuskaitseameti juhataja asetäitja Ando Kivibergi sõnul on praeguseks välja kujunenud uus olukord, kus ajaloolist hoonestust sisuliselt enam ei ole.
Ta lisas, et amet kujundab ametliku seisukoha välja lähipäevil, kuid tema isikliku arvamuse kohaselt oleks uhke, kui müür jääks puhtaks ja vaadeldavaks.