SRV ehitab Sulevimäele maa-aluse parklaga maja
Veiko Pesur, EPL
Sulevimägi saab järgmisel aastal kolmekorruselise korterelamu, uudse lisana vanalinnas tehakse hoonesse maa-alune parkla. Ehituse alguseni käivad alal arheoloogilised kaevamised.
Eile tutvustasid arheoloogid SRV-gruppi kuuluva OÜ Pikksulevimägi ja linna kultuuriväärtuste ameti esindajaile Sulevimägi 4 kaevamiste tulemusi.
Oktoobris, kui kaevamine peaks kava kohaselt lõppenud olema, loodab OÜ Pikksulevimägi juhatuse esimees Alvar Ild uue elamu ehitamisega alustada. “Kui kõik hästi läheb, algab ehitus järgmisel kuul ja valmis peaks uus maja saama umbes aasta pärast,” ütles Ild. Maja tuleb kolmekorruseline, kortereid on seal 48. Haruldane vanalinna kohta on maja alla plaanitav 21-kohaline parklasaal.
Krundil asus 1950. aastatel ehitatud trükikoda, nüüd on see osaliselt lammutatud. Enne tükikoda paiknes Sulevimäel 17.-18. sajandist pärit kiviait, mille müürid trükikoja alt nähtavale tulid. Veel enne aita asus seal aga eeldatavasti kirik. “Seda kinnitavad ka leitud seitse luukeret, tavaliselt asusid surnuaiad kirikute läheduses,” ütles arheoloog Villu Kadakas. “Muud leiud, näiteks keraamikatükid, on aga ootuspärased, vanalinnas täiesti igapäevased,” lisas ta. Luukered on puhastatud ja viidud uuringutele.
“Eeldatav surnuaed on siiani vast kõige olulisem leid olnud,” möönis ka kultuuriväärtuste ameti juhataja asetäitja Külli Holsting. Koos 13. sajandist pärit keraamikaleidudega annavad need aluse arvata, et seal võis asuda õigeusu kirik. Peetakse võimalikuks, et samas kiriku kõrval oli vene kaubahoov, kus käisid kaupmehed Novgorodist ja Pihkvast. Kiriku täpne asukoht on veel paika panemata, sest vundamenti pole leitud – seda takistab teiste, hilisemate müüride rohkus.
“Püüame vanast säilitada niipalju kui võimalik, klaasi ja betooni ei tule siia kindlasti mitte,” lubas Alvar Ild.