Sumberg ehitab vanalinna veel ühe viietärnihotelli

Eesti Päevaleht 29.03.2005
Askur Alas

Ärimees Tarmo Sumberg teeb vanast kuuekorruselisest telegraafimajast Vene ja Apteegi tänava nurgal vanalinna suurima viietärnihotelli ning ehitab selle sõjas hävinud tiiva uuesti üles.
Vene tänav 9 hoone, mis on aastaid tühjalt seisnud, avatakse Sumbergi sõnul juba järgmisel aasta suvel rahvusvaheliste viie tärniga hotellide standardi kohaselt. Praegu käivad 19. sajandist pärit klassitsistlikus hoones lammutustööd. Hoone välisilme säilib, kõik siselahendused tulevad uued. Samuti ehitatakse üles hoone sõjas hävinud Apteegi tänava pool sisehoovis olnud tiib.
´
“Plaanis on teha 86 hotellituba, restoran, baar, konverentsiruum ja ka spaa osa. Parkimise viime sisehoovi tiiva poole maa alla,” ütles Sumberg.
Kesklinna asevanema Kaia Sarneti sõnul on vanalinnas väga vähe kohti, kus saab ehitustegevust arendada. “Kui selle hoone projekt kooskõlastamiseks toodi, oli hea meel, et aastaid tühjana seisnud hoonesse on elu tulemas,” ütles Sarnet. Hotelli rajamine muudab tema sõnul Vene tänava aktiivsemaks, atraktiivsemaks ning kindlasti ka turvalisemaks.

“Arhitekt on leidnud lahenduse, mis sobib olemasoleva hoonestusega ning samas lahendab kõik hotelli funktsioonist tuleneva,” ütles Sarnet.
Kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitseosakonna juhataja Boris Duboviku sõnul on projektil muinsuskaitse kooskõlastus olemas. “Hooneid on lubatud taastada ainult selliselt, nagu nad olid enne 1944. aastat. Muidugi ei saa me nõuda üks-ühele taastamist, kuid kõik mahud on samad,” ütles Dubovik. Uue hoone fassaadis eksponeeritakse ka fragmenti vanast.
Arheoloogilised uuringud ei paljastanud Duboviku sõnul midagi uut, kuna uue hoone ehitamisel lõhuti keskaegne vundament ja rajati uus kelder.

Arendajal kogemus olemas
Vanalinnamaja ümberehitamisel hotelliks on Sumbergil Kolme Õe näol juba kogemus olemas. Vanalinna ühe esinduslikuma hoonekompleksi restaureerimise on asjatundjad heaks hinnanud.
Sumbergi sõnul pole hooned siiski päriselt võrreldavad, kuigi mõlemad asuvad vanalinnas. “Telegraafimaja on siiski erinev – Kolm Õde on ju 600 aastat vana maja,” märkis Sumberg. Samuti on vahe suuruses – telegraafimaja on Kolmest Õest mahult ligi neli korda suurem.
Ka arhitekt Martin Aunini sõnul pole vanalinna nii suurt ja hea tasemega hotelli varem rajatud. “Läbiv teema on ikka post ja telegraaf, millega see maja seostub. Ka sisekujunduses on plaanis kasutada näiteks raamitud kirju seintel,” ütles Aunin. Sumbergi sõnul algab suvel pärast lammutustöid ehitus, hotell on plaanis avada 2006. aasta suvel.
Hotelli nime võib juba praegu peasissekäigu kohalt restaureerituna lugeda – Telegraaf.

Majas on olnud nii pank kui ka postkontor
•• Rekonstrueerimisprojekti arhitekti Martin Aunini sõnul on Vene tänav 9 maja ehitatud tegelikult pangahooneks, mille ülemisel korrusel olid korterid.
•• Hoone kavandas 1873. aastal Peterburist pärit arhitekt Schreiberg. Eesti Vabariigi tulekul (1918) võeti hoone kasutusele posti- ja telegraafimajana.
•• Nii jäi see ka nõukogude ajal, kus siin asus Tallinna Kesktelegraaf. Hoone funktsioon oli tehniline ning sel oli poolsalajane aura. Siis ehitati maja ümber ning see sai ühe korruse juurde.
•• Eesti Post müüs maja 90-ndatel Ernesto Preatonile, varajagamise käigus jäi see tema äripartner Davide Bizzile, kellelt selle omandas hotelliärimees Tarmo Sumberg.
•• Sumberg kavatseb maja rekonstrueerida viietärnihotelliks ja üles ehitada ka Teise maailmasõja ajal hävinud hooneosa.
•• Apteegi tänaval võidakse taastada ka teised seal asunud, kuid sõja ajal hävinud hooned.