Taas Tigutornist. Prokurör: meil ei jäänud üle muud kui läbi otsida
Tartu Postimees 18.08.2006 00:01
Nils Niitra
Mullu 8. novembril juhatas Hannes Astok Tartu abilinnapeana linnavalitsuse istungit, millel tema tädipoja Alar Kroodo juhitav Linnaehitus sai ehitusloa esialgu Kroodo-Toweriks nimetatud Tigutorni ehitamiseks.Kolmapäeval läbiotsimisorderiga varustatult linnavalitsuse dokumentidesse sukeldunud politseinikele pakub huvi just sellesama Tigutorni saamislugu.
See, et maja kipub tulema kõrgem kui detailplaneering ette nägi, ei ole pärast nimetatud linnavalitsuse istungit eriline saladus olnud. Isegi linnakodanik Kalle Kulbok, kes hobi korras on paljastanud nii mõnegi linnavalitsuse ametniku tahtmatult või tahtlikult läbi lastud lohakuse ehitusprojektide menetlemisel, ei teinud asjast suuremat numbrit. Nüüd aga algatas politsei teisipäeval kriminaalasja ning juba kolmapäeval tuhnisid politseinikud linnavalitsuse dokumendipapkades.
Muud võimalust pole.
Endine abilinnapea ja praegune linnavolikogu aseesimees Astok ütleb, et politsei on lahtisest uksest sisse murdnud. Varemgi keerukaid ja riskantseid kriminaalasju ette võtnud ringkonnaprokurör Marge Püss sõnab aga karmide võtete õigustuseks, et politseil polegi muud võimalust. Uurimistoiminguid ei saa tema sõnul teostada eraisikuna linnavalitsusse minnes ning lihtsalt Tigutorni puudutavaid mappe vaatamiseks küsides – tuleb algatada kriminaalasi. «Läbiotsimine oli vajalik, sest me saime korraga kogu dokumentatsiooni, mida meil vaja läheb,» lausub Püss. Ta ei avalikusta siiski seda, milliseid pabereid kaasa viidi. Püss väidab, et kriminaalasja algatamise põhjuseks polnud kellegi avaldus – selle algatas politsei omal initsiatiivil. Otsus kriminaalasi algatada tuli tema sõnul mitme ajaleheartikli põhjal, aga ta ei nimeta nimesid ega lugusid.
Sotsiaaldemokraatide häälekandja on oma tänavuses juuni-juuli numbris avaldanud loo «Korruptsioonihõnguline Tartu», mis lahkab muu seas Tigutorniga seotud linnavalitsuse otsuseid. Seal on juttu ka Tigutorni lubatust suuremast kõrgusest ning Astoki ja Linnaehituse seostest. Püss tunnistab, et on seda erakonnahäälekandjas ilmunud artiklit lugenud, aga see ei olnud tema väitel peamine ajend, miks kriminaalasi algatati.
Kõik on korras
Reformierakondlase Astoki enda väitel on süüdistused mingis kahtlasevõitu seotuses Linnaehitusega täielik jama. «Kas üks meist peab Tartust ära kolima, kuna me oleme Kroodoga sugulased?» küsib ta. Astok väidab, et tädipoja firma ehitusloa menetlemises tema juhitud linnavalitsuse istungil ei ole mingit huvide konflikti. «Siin ei ole mingit trikitamist olnud ja ehitusloa andmise otsus sai langetatud täie mõistuse juures,» lisas ta. Astok ei oska öelda, kelle karvane käsi on linnavalitsust tabanud skandaali taga. «Sõbrad tulevad ja lähevad, aga vaenlasi koguneb,» lausub ta.
Ringkonnaprokurör Püss ütleb, et on püüdnud end poliitikast eemale hoida: «Siin ei ole mingit poliitilist tellimust.»
Linnaehituse nõukogu esimees Alar Kroodo eile Postimehe kõnedele ei vastanud, kättesaadav polnud ka ettevõtte juhataja Kalev Kase.
Ettevõtte kinnisvaradirektorit Toomas Relli hämmastab, miks algatati kriminaalasi ja miks seda tehti alles nüüd – tükk aega pärast ehitusloa avalikustamist.
«Oleme olnud selle projektiga avatud ja rääkinud, kui kõrge see hoone on,» räägib ta. «Me ei taha sekkuda nendesse poliitilistesse mängudesse, mis kuskil ilmselt käimas on.»
Püssi väitel algatati kriminaalasi praegu ainult seoses Tigutorni ehitusega, teisi ajakirjandusest läbi jooksnud detailplaneeringuskandaale see esialgu ei puuduta.