TAB 2024 installatsioonikonkursi võitis Belgia arhitektuuriduo ootepaviljon, mis kerkib Balti jaama
TAB 2024 installatsioonikonkursi “Selleks olukorraks” võidutöö
Eesti Arhitektuurikeskuse
Pressiteade
28.08.2024
Tänavuse Tallinna Arhitektuuribiennaali (TAB 2024) installatsioonikonkursi “Selleks olukorraks” võitjaks osutus Belgias töötava arhitektuuriduo Elisabeth Terrisse de Bottoni ja Matthieu Brasebini ootepaviljon „Aega pole raisata” (“No Time to Waste”), mis pakub alternatiivset ootamise ja ajaveetmise ruumi Balti jaamas.
Rohkem kui 80 ideekavandi seast välja valitud ootepaviljoni ehitus algab septembris ning see avatakse 11. oktoobril Tallinna Arhitektuuribiennaali raames, mille järel paviljon jääbki tallinlaste kasutusse.
„Aega pole raisata” keskendub aja surnuks löömisele ja peavarju pakkumisele, samas muudab ka ootamise väärtuslikult veedetud ajaks. Paviljoni ehitamiseks uuskasutatakse ehitusmaterjale ja kasutatakse suures osas Eesti ettevõtte Thermory tootmisjääke. Paviljonis on mitu seina, mis moodustavad katusega kaetud ruumide jada, mis on avatud edasiseks arenguks. Ootepaviljoni vundamendiks ja seinteks on kerged terasest puurid, mis täidetakse kivide või killustikuga. Erineva tihedusega seinad muutuvad kohati läbipaistvaks. Katuse konstruktsioon koosneb taladest ja lattidest loodud võresüsteemist.
Võidutöö autorid Elisabeth Terrisse de Botton (Hispaania) ja Matthieu Brasebin (Prantsusmaa) on kaks Brüsselis töötavat noort arhitekti, kes ruume luues keskenduvad nende klimaatilistele, sotsiaalsetele ja kultuurilistele tähendustele. Autoritel aitavad ootepaviljoni valmis ehitada Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri- ja disainitudengid.
Kaheetapiline konkurss „Selleks olukorraks” esitas noortele silmapaistvatele arhitektidele väljakutse töötada välja loomingulised kavandid ajutise väliinstallatsiooni jaoks Tallinna kõige elavamas kohalikus transpordisõlmes – Balti Jaamas. Paviljon hakkab paiknema suures osas puutumata Tallinna bastionivöö serval, mis ümbritseb UNESCO kaitse all olevat keskaegset vanalinna.
Installatsioonivõistluse žürii tööd juhtis arhitekt ja TAB 2024 peakuraator Anhelina L. Starkova, žüriisse kuulusid veel arhitekt Indrek Peil (Kavakava arhitektid, Eesti); arhitekt ja koolitaja Austris Mailītis (Läti), arhitekt ja koolitaja; Tallinna Linnaplaneerimise Ameti arhitekt ja linnaplaneerija Ann Kristiin Entson (Eesti); insener ja TalTechi õppejõud Simo Ilomets (Eesti).
Kõiki konkursi teise etappi jõudnud töid on võimalik vaadata 11. oktoobril avaneval näitusel Eesti Arhitektuurimuuseumis.
Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2024 toimub 9.10 kuni 01.12.2024.
Avanädal 9.10 kuni 16.10 2024.
Eesti Arhitektuurikeskuse poolt korraldatav Tallinna Arhitektuuribiennaal ehk TAB on alates 2011. aastast toimunud rahvusvaheline arhitektuurifestival, mis tutvustab kohalikku arhitektuurikultuuri, käsitleb aktuaalseid teemasid arhitektuuris ning heidab pilgu arhitektuurivaldkonna tulevikku. TAB pakub sündmusteprogrammi nii valdkonna tippudele, alles arhitektuurivaldkonnas tegutsemist alustavatele noortele professionaalidele kui arhitektuurihuvilistele.
TAB 2024 toimub teemal “Ressursid tulevikuks”, mida kureerivad Anhelina L. Starkova (Harkiv), Daniel A. Walser (Zürich) ja Jaan Kuusemets (Tallinn).
TAB 2024 keskendub sellele, kuidas mõelda, kujundada ja ehitada taaskasutatud materjalidest ja luua neist ressursse tuleviku kujundamiseks.
TAB 2024 ametlik programm, mis on suunatud nii arhitektidele kui ka laiemale publikule, koosneb kolmest põhisündmusest: kuraatorinäitus Eesti Arhitektuurimuuseumis, sümpoosion ja installatsioonivõistluste võidutöö avamine Balti jaamas. Biennaaliga kaasneb satelliitprogramm, millest leiab erinevad töötoad, seminarid ja palju muud.
“Tallinna arhitektuuribiennaali näituse kontseptsiooni keskmes on küsimus, kuidas meile kättesaadavate ressurssidega arhitektuuris mõelda, projekteerida ja ehitada. Tahame keskenduda eri tasanditele alates arhitektuurist, tüpoloogiast ja materjalidest kuni linnaplaneerimiseni. Näitusel on kohalikust kontekstist lähtuv rahvusvaheline perspektiiv ja see kutsub osa võtma,” ütlevad kuraatorid.
TABi avanädalal toimub Eesti Kunstiakadeemias ühepäevane sümpoosioni, mille eesmärk on luua valdkondade ülene debatt. Osalejate täielik nimekiri on leitav TAB 2024 kodulehelt.