Tähelepanu, valmis olla, läks!
Kesk kuuma suve selgus Pärnu staadioni tribüünihoone eskiisivõistluse võitja. Selleks osutus töö pealkirjaga „Sprint”, mille autoriteks on Peeter Loo, Jan Skolimowski, Mari Arvisto ja Ülo Peil büroost Kamp Arhitektid OÜ.
Kesk kuuma suve selgus Pärnu staadioni tribüünihoone eskiisivõistluse võitja. Selleks osutus töö pealkirjaga „Sprint”, mille autoriteks on Peeter Loo, Jan Skolimowski, Mari Arvisto ja Ülo Peil büroost Kamp Arhitektid OÜ.
„Võib öelda, et žürii otsus oli üksmeelne – võidutöö eristus selgelt teistest konkursile saabunud töödest,” ütles Pärnu linnapea ja žürii esimees Toomas Kivimägi võitjat välja kuulutades. „Töös on lennukust, samas on see mahult optimaalne. Mitte kõige odavam, aga ka mitte kõige kallim lahendus,” lisas Kivimägi. „Ilus, karge, elegantne ja põhjamaine,” iseloomustas võidutööd žürii teine liige Merle Kinks muinsuskaitseametist. „Olen jätkuvalt optimistlik staadioni valmimise osas hiljemalt 2015. aasta kevadel. Selle aasta lõpuks soovime saada projekteerimisega ühele poole, seejärel tuleb ehitushange ja 2014. aasta kevadel jõuame loodetavasti lepinguni ehitajaga, et alustada töödega 2014. aasta suvel,” kirjeldas Kivimägi lähituleviku plaane.
Võidutöö aluseks on EJL Ehitusbüroo OÜ koostatud planeeringueskiis. Hoone paigutamisel lähtuti ettenähtud hoonestusala piiridest. Pärnu kesklinna ühendab tribüünihoonega Lehe tänav loodes, samuti toob kesklinnast külalise siia Ranna puiestee – see suund ongi olnud aluseks pealtvaatajate liikumise kavandamisel. Hoone on teise korruse tasapinnas kogu pikkuses läbitav. Mõeldud on ka sellele, et vastasvõistkonna fännidel oleks eraldatud sissepääs. Lehe tänava poolsele küljele on ette nähtud lipuväljak. Enamjaolt raudbetoon-konstruktsioonis, osalise puitkattega ja võimsa konsoolvarikatusega kahekorruseline tribüünihoone on lahenduselt kompaktne, kusjuures hoone maksimaalne kõrgus maapinnast on üksteist meetrit. Ranna puiesteelt vaadelduna tagab lõunafassaadi lahendus päikesevarjestuse, nii et hoone saab hakkama nn passiivse jahutussüsteemiga. Lisaks sellele, et ventilatsioonisüsteem kasutab soojusvaheteid, viiakse hoone energiavajadus miinimumini tänu lõunasse avanevale klaasfassaadile. Talveperioodil kütab maja hotellitube madal lõunapäike, suvel kasutatakse liiga kuuma päikese varjestamiseks päikese-markiisisid. Ranna puiestee poolses tänavafrondis leiavad koha jalgrattaklubi, äriruumid ja kohvik, mille ees on lõunapäikesele avatud terrassiala. Staadioni tribüünile mahub 1529 pealtvaatajat, 147 istekohta on ette nähtud „eriti tähtsatele külalistele”. Lahenduses on arvestatud hästi nii erivajaduste kui masside hajutamisega suurürituste ajal.
Arhitektuurivõistlusel anti välja ka teine ja kolmas koht ning kaks ergutusauhinda. Teise koha vääriliseks peeti tööd „Grandstand”, mille autorid on BIM Pro AB OÜ ja Lokk EA OÜ. Kolmanda kohaga autasustati tööd „Sol”, autoriks Arhitektuuribüroo Emil Urbel OÜ. Ergutusauhinnad said tööd „Düün” (autor OÜ Stuudio ning arhitekt Villem Tomiste) ning „Le Tour” (autoriks taas Kamp Arhitektid OÜ, s.o arhitektid Peeter Loo, Jan Skolimowski, Mari Arvisto ja Ülo Peil). Žürii koosseisu kuulusid peale Pärnu linnapea ka linnaarhitekt Karri Tiigisoon ja arhitekt Kristjan Kullerkan, Pärnu Spordiliidu esindaja Enn Hallik, Muinsuskaitseametist Merle Kinks ja Eesti Arhitektide Liidu liikmed Andres Siim, Ahti Lääne ning Mai Šein. Alates 22. juulist näeb võistlustöid Pärnu raamatukogus.
Kõigi töödega, sh võidutööga saab tutvuda ka veebis http://server.parnu.ee/yldplaneering/Staadioni%20ideekonkurss/