Tallinn kaalub raehoone rajamist mereäärse Norde Centrumi asemele

Linnavõim alustas läbirääkimisi kesklinna sadama juurde viis aastat tagasi Norde Centrumi ehitanud Ober Hausiga, et kaubanduskeskuse asemele lähiaastatel uus raehoone püsti panna.

Tallinna abilinnapea Taavi Aasa sõnul jõudis linnajuhtideni Ober Hausi plaan ehitada Norde Centrumi ja selle juures oleva suure parkimisplatsi asemele uued majad, mistõttu abilinnapea võttis ühendust nii kinnisvarafirmaga kui ka sealsete maaomanikega, et teada saada, millistel tingimustel oleks võimalik sinna muu hulgas rajada ka uus raehoone.

Lootsi, Jõe, Ahtri ja Paadi tänava vahele jääv kvartal on kokku 3,2 hektari suurune ning selle omanikud on Hansa Investeerimisfond ja Hansa Elukindlustus. Maa on 50-aastase hoonestusõigusega antud Ober Hausi tütarfirma Lootsi Arenduse OÜ kätte.

Raehoone mere äärde

Ober Haus plaanib kaubanduskeskuse lammutada, kuna hoone on vaid ühekordne ning võtab koos parkimisplatsiga enda alla liialt palju väärtuslikku pinda. Detailplaneering lubab samasse kohta ehitada kuni 7-korruselisi maju.

Linn tahab raehoone jaoks omandada kvartalist 1,3 hektari suuruse tüki. «Oleme seisukohal, et Tallinna linnavalitsus on väärikas naaber, kelle kaasamine planeeritava kvartali arendusse lisab kavandatavale multifunktsionaalsele linnakeskkonnale prestiiži ja tõstab sealse kinnisvara väärtust,» märkis Aas kirjas maaomanikele ja Ober Hausile.

Aasa sõnul peab linnavalitsuse uus haldushoone olema hästi ligipääsetav jalgsi ja jalgrattal liiklejatele ning ühistranspordi ja auto kasutajatele.

«Koostöös Eesti Arhitektide Liiduga vaagiti mitmeid asukohti linnavalitsuse uue haldushoone püstitamiseks,» tõdes ta. «Et rõhutada Tallinna olulisust merelinnana, leiti, et sobivaim asukoht oleks mere lähedal Tallinna Vanasadama piirkonnas.»

Ober Hausi projektijuhtimise osakonna juhataja Ahti Morel ütles, et pole põhjust linna huvi tagasi tõrjuda. «Räägime linnaga loomulikult läbi,» lisas ta.

Moreli sõnul on arendaja mõlgutanud mõtteid kvartali uue näo üle, kuid konkreetseid plaane esialgu pole.

Ta pidas tõenäoliseks, et lähema nelja-viie aasta jooksul on praegune Norde Centrumi hoone Admiraliteedi basseini naabrusest kadunud.

Morel märkis, et ka praegune kehtiv detailplaneering lubaks alale märksa rohkem ehitada, kui seal praegu on, kuid lisas, et võib-olla oleks parema lahenduse saamiseks siiski õige uus detailplaneering teha ja arhitektuurikonkurss korraldada.

Aas ütles, et lisaks Norde Centrumi kvartalile on uue raehoone asupaigana endiselt päevakorras Jüri Ratase linnavalitsuse välja valitud Petrooleumi tänava pikenduse ala ning pärast ebaõnnestunud enampakkumist ka linnahall ja selle lähiümbrus.

Vaidlus arhitektidega

Eelmise aasta lõpus kinnitas linnavalitsus arhitektide liidu ägedast vastuseisust hoolimata uue raehoone asupaigaks kesklinna sadama ja Kadrioru vahel asuva mereäärse tühermaa ehk Petrooleumi tänava pikenduse ala ning kavatses korraldada rahvusvahelise arhitektuurikonkursi. Konkurss on aga seniajani välja kuulutamata.

Linnavalitsus juba korraldas mullu sügisel ühe arhitektuurikonkursi Petrooleumi tänava pikenduse alale, kuid suuresti arhitektide liidu vastuseisu ja üleskutse tõttu üritusel mitte osaleda kukkus see läbi.

Linnajuhid asusid seejärel arhitektide liiduga läbirääkimisi pidama, et leida ühiselt parim koht uuele raehoonele, kuid linnavalitsus jäi ka pärast läbirääkimisi oma endisele seisukohale kindlaks.

Arhitektide liidu hinnangul on uue raehoone asukoht Petrooleumi tänava pikenduse alal väga halb, sest see jääb südalinnast eemale ning sinna on halb ligi pääseda nii jalakäijatel kui ka ühissõidukeil.

Loomeliit pooldab raehoone rajamist kesklinna sadamas oleva Admiraliteedi basseini äärde, mis arhitektide kujutlustes on kujunemas uueks linnasüdameks.

Esialgsel hinnangul maksaks raehoone ehitus ligi 500 miljonit krooni ning sinna koonduksid kokku praegu üheksas hoones laiali olevad volikogu, linnavalitsus ja 11 linnaametit.

 

 

Urmas Seaver

Postimees 30.05.2007