Tallinn otsib endiselt räämas Skoone bastionile uut rakendust

Postimees 10.05.2005
Urmas Seaver

Tallinn kavatseb veel sel nädalal välja kuulutada ideekonkursi omandivaidluse tõttu juba aastaid räämas seisvale Skoone bastioni alale, et arendada 17. sajandi lõpus rajatud kaitsekindlustus puhke- ja meelelahutusalaks.

Kuigi linn pidas mullu pikka aega välisfirmaga läbirääkimisi bastioni alale lõbustuspargi Taani Tivoli rajamiseks, ei näe nüüdne konkurss ette pelgalt tivoli ehitamist. Tallinna abilinnapea Toivo Promm lausus, et linn ei kirjuta meelega ideekonkursi tingimustes ette, mis alale täpselt tulema peaks, vaid jätab osalejatele vabad käed.

Muinsuskaitse nõuded
Küll aga tuleb konkursil osalejatel arvestada muinsuskaitse eritingimustega, mis välistavad bastioni piirkonda näiteks uute suurte majade ehitamise. Bastionipealne ala peab jääma haljastuse ja väikeste paviljonilaadsete ehitiste jaoks.
Linnavalitsus tahab 250 000 krooni suuruse auhinnafondiga konkursi heaks kiita homsel istungil ning konkurss läheb lahti nädala lõpul või tuleva algul.
Prommi sõnul võiksid tulemused selged olla umbes jaanipäevaks. Ta märkis, et kindlasti saab kutse konkursil osaleda ka Taani Tivoli International.
Promm lausus, et konkursiga tahab linn kiirendada bastioni ala kasutuselevõttu, sest praegu on vanalinnas ülisoodsas kohas asuv piirkond avalikust kasutusest väljas ja räämas.

Erafirma valduses
Samas kuulutab linn konkursi välja hoolimata sellest, et siini on bastion erafirma Mahyd & Skoone valduses ja alale ei pääse, sest väravad on lukus.
Tallinna linnakantselei õigusnõuniku Priit Lello sõnul on linn esitanud kohtusse hagi, et erafirma vabastaks bastioni ala. Mahyd & Skoone viitas linnaga sõlmitud rendilepingule, kuid pärast aastaid kestnud vaidlusi tunnistas kohus lepingu õigustühiseks.
Hoolimata kaotusest kohtus pole erafirma bastioni linnale üle andnud. Lello sõnul on võimatu öelda, kui kaua võib kohtuvaidlus valduse vabastamise üle kesta. «Loodan, et see laheneb sel aastal,» lausus ta.
Õigusnõunik märkis, et tema hinnangul ei tohiks kohtuvaidlusest kujuneda takistust ala arendamisel. Lello sõnul võtab oma aja esmalt konkursi tegemine ning seejärel tuleb tõenäoliselt alale kehtestada uus detailplaneering.
Mahyd & Skoonet esindav vandeadvokaat Viktor Kaasik on linnale teatanud, et selles küsimuses on kaebus Eesti riigi vastu esitatud Euroopa Inimõiguste Kohtusse.
Kuigi kohus tunnistas lepingu erafirmaga õigustühiseks, ei taha linn bastioni ka jõuga üle võtta.
  
  Nõudmised

    • Bastioni nn kurgus oleva endise tsiviilkaitsestaabi ja ajaloolise püssirohukeldri asemele on võimalik rekonstrueerida ehk planeerida uusehitus. Sobilik funktsioon on kultuur ja meelelahutus, mis hõlmaks ansamblisse nii maapealse puhkeala kui ka ümbritseva vallikraavi.
    • Bastionipealsele alale ei ole lubatud ehitada kapitaalseid, mahult suuri ega kõrgeid uusehitisi, domineerima peab haljastus ja väikesed, nn paviljonilaadsed ehitised.
    • Skoone bastioni ümbritsev vallikraavi ala tuleks vabastada sobimatutest tööstus- ja muudest raudteehoonetest.
    • Võimalikult ulatuslikult korrastada ja restaureerida Skoone bastion kui kõige puhtakujulisem näide Tallinna 17. ja 18. sajandi vahetuse kindlustusest.
    • Tulekahjus hävinud suveteatri taastamine ei ole põhjendatud. Kõik ülejäänud nõukogudeaegsed ehitised (kioskid, lasketiir, tantsuplatsialune jne) ei oma arhitektuurilist väärtust ja need võib lammutada.
    Allikas: kultuuriväärtuste amet