Tallinn tahab ehituskavu rahvale näidates vältida planeerimisvigu

Küllike Rooväli, Postimees

Pirita tee äärde tornikönte ehitada lubanud linnavõim tahab vigadest õppust võttes avalikustada uute planeeringute kavad internetis ja linnalehtedes ning panna tulevikuTallinna maketi galeriisse rahva hinnata.


Tallinna linnavolikogu liikme Signe Kivi ja arhitektide eestvõttel toodi seni säästva arengu ja planeerimise ameti juhataja Igor Volkovi kabinetti surutud Tallinna city makett Pärnu maantee 6 Laste Maailma majas asuvasse disaini- ja arhitektuurigaleriisse.
Kivi sõnul tuleks lisaks olemasolevale linnasüdame maketile luua ka teiste linnaosade arengu maketid. «Arhitektuur pole salaasi, me kõik peame teadma, mida kavandatakse,» märkis Kivi. «Kõik muudatused tuleb maketile kanda, kõik planeeringud peavad olema visuaalselt näha, et inimesed saaksid oma arvamuse kujundada.»


Erikomisjon tulekul
Kivi sõnul nõuab arhitektuur pilti, seadusega ette nähtud avalikustamispäevadel laual tolmuv planeeringukaust ei anna ettekujutust, milline maja tuleb.
Kivi ütles, et väga hea on Pirita linnaosavanema Ülle Rajasalu idee tutvustada linlastele olulisi planeeringuid ajalehe Pealinn ja arvukate linnaosalehtede abil. “Kõik kavad saaks vaatamiseks ka internetti riputada,” loetles Kivi.


Praegu on Tallinna kodulehel üleval vaid teave planeeringute lähteülesannete, algatamise, vastuvõtmise ja avalikustamise aegade kohta, kuid pole ühtki pilti.
Rajasalu ettepanekul peaks avalikkust huvitavate planeeringute lakmuseks olema piir, kus hakatakse muutma maa sihtotstarvet. “Kui maa saab senisest erineva kasutusala – kui kaovad haljasalad ja langevad puud, kui jalgpalliplatsile surutakse elamut või parki kauplust -, on selle vastu ka avalikkuse huvi,” näitlikustas Rajasalu.


Kivi sõnul ei piisa praegusest korrast, kus volikogu kõik planeeringud peaaegu ühehäälselt vastu võtab, vaid enne volikogu peaks need läbi vaatama loodav spetsialistidest koosnev arendus- ja planeerimiskomisjon.


Näituseplatsi näidisvillad
Abilinnapea Margus Allikmaa lubas, et linn rajab tornmajade kontrollimatu kerkimise teele seni puuduvad tõkked, koostades nii Pirita tee ümbruse kui teistegi alade kohta seni tegemata kõrguste planeeringu. Kehtiva üldplaneeringu alusel pole kõrghooneid võimalik keelata.


Praegu on Pirita teel Lillepaviljoni taga valmimas esimene 16-korruseline tornelamu. Kokku on arhitektuuribüroo Kosmos arhitekti Villem Tomiste andmetel alale kehtestatud neli detailplaneeringut, mis lubavad Russalka ja Kose tee vahel Pirita tee maapoolsele küljele kõrghooneid rajada. Planeeritud on veel muidki, üksteisega sobimatuid maju.
Kõik majad on kavandamisel-ehitamisel vaatamata sellele, et Tallinna üldplaanil on ala märgitud ühiskondlike ja puhkeehitiste alaks ning sealne maa sihtotstarve on valdavalt äri- ja sotsiaalmaa.


Veidraim on Eesti Näituste alale ärimaale näidismajade nime all valmis ehitatud villadekogum, mida nüüd planeeringuga tagantjärele eramutena seadustada püütakse. Seal asuvat 23 miljoni kroonist hiigeleramut üritab praegu maha müüa advokaat Viktor Kaasik.