Tallinn võib uue raehoone ehitada tankla kohale või tühermaale

Pilt

Tallinna linnavõim kaalub uue raehoone võimaliku asukohana linnahalli vahetut naabrust, kus suuremate majadeta platsidena hakkavad silma Põhja puiestee äärne bensiinijaam ja selle ümbruses olevad parklad ning linnahalli ja sadama vaheline tühermaa.
Foto: Küllike Rooväli

 

 

Tallinna linnajuhid kaaluvad võimalust ehitada linnavalitsuse uus peahoone linnahalli vahetusse naabrusse. Kui plaan teoks saab, lõpeks ka arhitektide liidu ja linnavõimu vaidlus raehoone Petrooleumi tänava otsa ehitamise üle.

Nii Tallinna abilinnapea Taavi Aas kui ka linna peaarhitekt Endrik Mänd ütlesid eile, et linnaplaneerimise amet valmistab ette linnahalli ja seda ümbritseva ala ideelahendust ning linnahalli ümbrusest tahetakse leida koht ka linnavalitsuse uuele peahoonele.

Aas ütles, et kogu kontseptsiooni eesmärk on arendada piirkonda nii, et linn võimalikult palju mere poole vaataks.

Abilinnapea lisas, et pärast seda, kui linnavõim on ala arendamisplaani heaks kiitnud, võiks linn uuesti välja kuulutada linnahalli renoveerija ja arendaja leidmise konkursi.

Konkurss ebaõnnestus

Vastne linnaarhitekt Endrik Mänd lausus, et linnavalitsuse uue hoone asukohana on kaalumisel ala linnahalli ümber Kalasadamast kuni Logi tänavani ehk reisisadamani. Suuremad praegu hoonestamata alad linnahalli lähedal on Põhja puiestee ääres olev Statoili bensiinijaam koos parklaga ning tühermaa linnahalli ja sadama vahel.

Varem on linnavalitsus kavandanud uut raehoonet sadama ja Kadrioru vahelisele tühermaale, mis kuulub riigifirmale Tallinna Sadam ja kuhu peaks tulevikus ulatuma Petrooleumi tänava pikendus. Linn korraldas mullu idee

elluviimiseks ka arhitektuurikonkursi, mis aga eelkõige arhitektide liidu ägeda vastuseisu tõttu läbi kukkus.

Arhitektide liidu hinnangul on uue raehoone asukoht Petrooleumi tänava pikenduse alal väga halb, sest see jääb südalinnast eemale ning sinna on keeruline pääseda nii jalakäijatel kui ka ühissõidukeil. Loomeliit pooldab raehoone rajamist kesklinna sadamasse Admiraliteedi basseini äärde – arhitektide nägemuse järgi kujuneb just sinnakanti uus linnasüda ning seal võiks endale koha leida ka linnavalitsuse uus maja.

Mänd lausus eile, et asukoht linnahalli ümbruses võiks arhitektide liidule olla paremini vastuvõetav. «Nendele mõtetele, mida arhitektide liit tõi välja oma kriitikas Petrooleumi pikenduse asukoha asjus, peaks uus koht küll vastama,» lisas ta.

Esialgsel hinnangul oleks raehoone ehitus läinud maksma ligi 500 miljonit krooni ning sinna pidid koonduma üheksas majas laiali olevad volikogu, linnavalitsus ja 11 linnaametit. Mullusuvise linnavolikogu otsuse järgi pidanuks uus maja valmima 2010. aasta septembriks.

Ametid kolivad kokku

Pärast arhitektuurikonkursi läbikukkumist pidas eelmine linnapea Jüri Ratas arhitektide liiduga ka läbirääkimisi raehoone toomiseks Admiraliteedi basseini äärde, kuid kuna sealne maa on kas eraomandis või Tallinna Sadama kasutuses, otsustas linnavõim siiski jääda truuks plaanile rajada raehoone Petrooleumi tänava otsa. Lisaks oli aasta alguses plaanis välja kuulutada uus rahvusvaheline arhitektuurikonkurss.

Kevadel linnapeaks saanud Edgar Savisaare juhtimisel tõstis linnavalitsus uue raehoone asukoha teema taas üles ning avalikkusesse jõudis idee ehitada see vahetult reisisadama juures asuva kaubanduskeskuse Norde Centrumi asemele.

Aas on varem Postimehele märkinud, et linnavalitsuse uus haldushoone peab olema hästi ligipääsetav jalgsi ja jalgrattal liiklejatele ning ühissõidukite ja autokasutajatele. Tema sõnul on koostöös arhitektide liiduga leitud, et Tallinna kui merelinna tähtsuse rõhutamiseks oleks uue raehoone sobivaim asukoht mere lähedal vanasadama piirkonnas.

Linna praegused haldushooned on enamjaolt tööruumideks kohandatud eluruumid. Enamik linnaameteid on koos Vabaduse väljakul ning majade kütte-, vee- ja kanalisatsioonitorustikud enamasti vanemad kui 70 aastat.

Uus raehoone

• Linnavolikogu kiitis uue raehoone ehitamise idee heaks 2006. aasta juunis ning toonase kava järgi pidi see 2010. aasta septembriks valmima kesklinna sadama ja Kadrioru vahelisele tühermaale, kuhu oleks kulgema hakanud Petrooleumi tänava pikendus.

• Arhitektide liidu äge vastuseis asukohale Petrooleumi tänava pikenduse otsas pani aga linnavõimu otsima alternatiivseid asukohti. Arhitektide liit eelistab raehoone asukohana enam sadama südames ja ideaalis otse Admiraliteedi basseini ääres olevat ala.

• Uude hoonesse koliks kokku linnavolikogu ja linnavalitsus koos oma kantseleidega ning 11 linnaametit. Praegu on need ametkonnad laiali üheksas hoones. Ühe võimalusena läheksid uue maja ehitamiseks müüki või pikaajalisele rendile linnavalitsuse hooned Vabaduse väljak 7 ja Vabaduse väljak 10, volikogu maja Vana-Viru 12.

 

Urmas Seaver

02.10.2007 Postimees