Tallinna pilvelõhkujate kõrguspiiriks jääb ka tulevikus Oleviste kirik
Askur Alas
Säästva arengu ja planeerimise ametil (SAPA) valmis kõrghoonete teemaplaneeringu koostamise lähteülesanne, mis sätestab endiselt Oleviste kiriku uute hoonete maksimumkõrguseks ja lubab kesklinna ja lähiümbruse asustustiheduse suurendamist.
“Kõrghoonete paiknemine ja hoonestusalade üldised ehitustingimused on tänaseni kokku leppimata, mistõttu on reguleerimata ka hoonete maksimaalne lubatav kõrgus ning ehitamise tihedus,“ ütles linnaplaneerimist kureeriv abilinnapea Peep Aaviksoo. Aaviksoo rõhutas, et planeering on oluline sellepärast, et nii linnaplaneerijad, linnakodanikud kui ka kinnisvaraarendajad saavad üheselt mõistetavad reeglid.
Lähteülesande kohaselt peab vanalinn jääma Tallinna siluetis domineerivale kohale, seetõttu tuleb arvestada vaatekoridore ja palju muudki. Kesklinna asustustiheduse suurendamise nõudest hoolimata tuleb linnal planeeringu kohaselt tagada kvaliteetne elukeskkond kõigile.
Tänava-ääred ühtlaseks
Linnakeskusesse tuleb nüüd piiritleda kompaktne ja ümbritsevast hoonestusest kõrgem ärikeskuse ala ehk siis n-ö pilvelõhkujate kvartal. Seejuures peab selle kvartali piire seadma nii, et see ei tooks kaasa suuri teedevõrgu ümberehitusi – elab või töötab ju pilvelõhkujates rohkem inimesi, mis toob kaasa autoliikluse ja parkimisvajaduste tuntava kasvu. Kõrghoonete planeerimisega kaasneb keeld vähendada haljasalasid.
Lähteülesande ühe koostaja Tiina Niguli sõnul selgub tuletõrje-eeskirjadest, et kõrghooned algavad meil 8. korrusest. Planeeringuga määratakse kindlaks ka selliste hoonete püstitamise keelualad.
“Seda sorti hoonestust on meil väga palju, põhimõtteliselt kogu Lasnamäe, ja sellega kaasnevad teatud probleemid – näiteks lastega, liftidega, mänguväljakutega ja nii edasi,” ütles Nigul.
Üsna konkreetselt on lähteülesandes öeldud, et linna peatänavate ääres peab hoonete kõrgus ja tihedus olema ühtlane, samuti peavad uued majad teiste majadega sobituma.
Miljööväärtuslikud kvartalid ja ka nende ametlikest piiridest üle tee asuvad majad saavad edaspidi paremini kaitstud, sest planeerimisel “tuleb lähtuda olemasoleva hoonestuse keskmistest näitajatest”.
Linnavalitsus kavatseb teemaplaneeringu valmimiseks vajaliku lähteülesande tänasel istungil heaks kiita, misjärel SAPA spetsialistid saavad seda koostama hakata. Valmides saab seda näha nii arvutis kui ka 3D mudelis või maketil.
Linnasüda atraktiivseks
•• Hoonete kõrguse ja tiheduse teema on muutunud aktuaalseks tingimustes, kus paljude kinnisvaraarendajate sooviks on projekti tasuvuse suurendamise eesmärgil rajada oma krundile naabritest märgatavalt kõrgem ja suurema ehitustihedusega hoone. Selline tegutsemisviis on sageli vastuolus naabrite huvidega.
•• Linna kui terviku seisukohalt on hoonestuskõrguse reguleerimine vajalik vanalinna silueti dominantsuse tagamiseks, teede-tänavate kasutuse suurendamiseks, ühtse hoonestuslaadiga piirkondades väljakujunenud hoonestusstruktuuri säilitamiseks ja hoonestuse omavahelise sobivuse tagamiseks.
•• Mitte vähem tähtis pole linna kasvava hajumise ehk valglinnastumise peatamine. Seetõttu peab suurendama Tallinna kesklinna ja selle lähinaabruse maakasutuse intensiivsust, soodustada kesklinnast jalakäimise kaugusel oleval alal elamuehitust ja suurendada elanike arvu. Sellega aidatakse kaasa kesklinna autoliikluse vähenemisele ja lisatakse linnasüdamele atraktiivsust.
Loe: epl 25.08.04