Tallinna uue südame kerkimine seisab linna poliitilise otsuse taga
Eesti Päevaleht 22.03.2006
Askur Alas
Vanasadamasse kavandatakse uut raekoda ja ligi hektari suurust Raeparki.
Arhitektide liidu eestvedamisel ja Vanasadama piirkonna maade suuromanike rahastamisel on valminud ühtne sadamaala arendamise visioon, mille rakendamisel tekiks mere äärde linna uus administratiivkeskus.
Tallinna Sadama, OÜ Logi Projekti ja Tallinna linnaplaneerimise ameti rahastamisel valminud Patarei ja Russalka vahelise 50-hektarilise ala visiooni kohaselt asub uus raekoda Admiraliteedi basseini idakaldal Norde Centrumi kaubanduskeskuse taga. Uus raekoda tähistaks Raekvartali keskpunkti, mille ees oleks linna kõige esinduslikum väljak.
Sild ja park
Raekoja juurest võiks minna üle lahesopi sild, mille alt saaksid läbi sõita ka laevad. Teisel pool basseini, raekoja vastast, algaks umbes 800 meetrit pikk ja 100 meetrit lai Raepark. Selle alguses oleks paremat kätt praegused reisisadama terminalid, edasi kahel pool parki esindushooned, näiteks kunsti- ja muusikaakadeemia, ringhäälingukeskus ja ooperiteater. Asukoha täpsustamine on juba edasise töö küsimus.
“Just praegu on ainukordne võimalus arendada see ala uueks ja väärikaks linnasüdameks, seda juhul, kui tegutsetakse koos. Kui see võimalus maha magatakse, ehitab keegi tulevase pargi keskele maja, bensiinijaama või säästumarketi ja idee ongi luhtas,” ütles Eesti arhitektide liidu esimees Ülar Mark. Tema sõnul on seni alale tekkinud vähene uushoonestus juhuslik, suuresti ebaõnnestunud, ei lähtu terviklahendusest ega vasta üldplaneeringule. Ühtse visiooni realiseerimiseks oleks vaja selget poliitilist otsust.
Väliseestlasest arhitekti Erik Konze sõnul oleks välismaal niivõrd hinnalise piirkonna ühtseks arendamiseks ammugi moodustatud miljonidollarilise eelarvega konsortsium.
Kuigi linna peaarhitekt Ike Volkov, kes osales ka töörühmas, toetab visiooni, seisab selle täpsustamine ja elluviimine praegu poliitilise otsuse taga.
“Volikogu on kohustanud meid 1. septembriks välja pakkuma uue raekoja asukohta ja suurust. Kindlasti kaalume seda nägemust, see on huvitav,” ütles linnapea Jüri Ratas. Planeerimise eest vastutav abilinnapea Kalev Kallo polnud eile puhkuse tõttu kättesaadav, tema nõuniku Ivo Parbuse sõnul on praegu raske midagi öelda. Linnavalitsus moodustas peamiselt abilinnapeadest koosneva komisjoni, mis peaks määrama uue raehoone asukoha, kuid komisjon pole oma otsust veel teinud.
Uus Rae Koda tulgu sadamasse
Ike Volkov, Tallinna peaarhitekt:
Rae Kojale on mitmeid asukohti mõeldud, näiteks Viru väljakut. See võimalus on praeguseks läinud. Nagu ka mahamüüdud alad Admiraliteedi basseini läänekaldal ja vana lõbustuspargi maal.
Tallinna sümbol on meri. Rannaalale, näiteks sadama nn Rootsi terminali naabrusse tulgu linna uus administratiivkeskus.
Sellest saab mootor, selle paiga süda, sest seal hakkavad käima linnakodanikud ja turistid. Tulevad vaatama, mis linnas juhtub, mis linnast saab. Sinna tekivad puiestikud, pargid, väljakud, kohvikud ja kauplused, näituse- ja kontserdisaalid. Sinna peab saama jalutades, peab saama trammiga. Sinna tekib ajapikku uus linna süda, Rae Koja Plats.
Sest inimestel on sinna asja.