Tartlastele teeb Tallinna lauluväljaku tulevik muret
EPLO
Pirita tee äärsed krundid ja lauluväljak ei mõju magnetina mitte ainult kinnisvaraarendajatele, vaid teistelegi huvilistele.
Kui Harju Maja OÜ plaanis lauluväljaku merepoolsete väravate juures asuval krundil oleva lagunenud kivihoone asemele ehitada kuni viiekorruselise kortermaja, siis OÜ Tallinna Vaateratas plaanivat Kadrioru tivoli tegevuse lõpetamisel kasutuseta jäänud 27 meetri kõrguse vaateratta püstitada lauluväljakule.
Mäss lauluväljaku ümber on väljunud Tallinna piiridest ja pannud muretsema tartlasedki – nii saatis Vanemuise Selts avaliku kirja Tallinna linnavalitsusele.
Tivoli oleks laulupeokultuuri lämmatamise sümbol
Küll Tartus asuv, kuid eesti rahvusliku kultuuri ja vaimsuse eest ülemaaliselt seista püüdev ja üldlaulupidude traditsioonile 1869. a. aluse pannud Vanemuise Selts jälgib murelikult nagu paljud teisedki olukorda, mis on tekkinud erinevate huvigruppide tegevuse tõttu rajada Tallinna lauluväljaku peavärava kõrvale suur kortermaja ja lauluväljaku vahetusse lähedusse paigutada tivoli vaateratas.
Alles käis samasugune tants linnamüüri äärde ehitada kavatsetava maja pärast. Linna ehitust kavandatavatel ja lubavatel institutsioonidel puudub kas tahe või jõud äriilma pealetungimise eest meie kaugema ja lähema mineviku arhitektuuri- ja kultuuriväärtusi kaitsta.
Aga eks meie rahvuslikus võitluses kunagiste ohvrihiite pühaduse omandanud lauluväljakud ka ise on madaldunud labase internatsionaalse massikultuuri ja müra areenideks, mille läheduses asuvatel inimestel on terviseohtlik elada.
Tivoli vaateratta paigutamine lauluväljaku vahetusse lähedusse oleks eesti rahvusliku laulupeokultuuri lämmatamise sümboliks.
Tallinna lauluväljaku kaitsja saab olla ja peab olema eelkõige Tallinna linnavalitsus kogu eesti rahva huvidest lähtudes. Vanemuise Selts toetab Eesti Kooriühingu pöördumist Tallinna linnavalitsuse poole 9. juulist 2003 Tallinna lauluväljaku küsimuses.
Vanemuise Seltsi avalik pöördumine Tallinna linnavalitsuse poole