Tartu Linnaleht: Rebase tänavale kerkivad moodsad kõrghooned
Triin Kalter
Rebase tänava jõeäärsele tühermaale kerkivad lähiaastatel ekstravagantse välimusega kaheksakordsed kortermajad. Linna korraldatud arhitektuurivõistluse võitis Austria arhitektide ultramoodne lahendus „The River Goes Wide”.
Konkursi komisjoni ja Tartu linnaarhitekti Tiit Silla sõnul eristus võidutöö teistest just oma tugeva idee ja julge lahenduse tõttu, pilkupüüdva välimuse kõrval on hästi läbi mõeldud ka luksuslikud korteriplaanid. „Ökonoomsete pimedate koridoridega majade aeg saab läbi,” oli linnaarhitekt veendunud. Inimesed on järjest enam nõus lisaks elamispinna ruutmeetritele investeerima ka ümbruse välimusse ning inimsõbralikkusesse.
Kokku plaanitakse ehitada kaheksa kaheksakordset maja, mille korterite suurused varieeruksid ühest nelja toani. Eriti eksklusiivsed vaated avanevad kindlasti nelja jõepoolse maja kõrgemate korruste korteritest, kuid majade rõdudelt saavad sinnapoole kiigata praktiliselt kõik tulevased elanikud. Teise reana paikneval neljal hoonel jõevaadet küll pole, aga see-eest on sinna projekteeritud eriti luksuslikud läbi mitme korruse ulatuvad elamispinnad.
„Ma usun, et vaade omapärase fassaadiga kõrvalmajadele ja puhkealale on ka omamoodi väärtus,” arvas Sild. Huvitava fassaadilahenduse kõrval ei jää alla ka hoonete sisemus – tavalise trepikoja asemel on ette nähtud hoopis avar läbi korruste ulatuv lobby, mida valgustab katuseaken. Jõe ääres peaks koha leidma paadisild ning majade vahel kena haljastatud jalutusala. Parklad on kavalalt hoonete alla peidetud.
„Sellised visioonitundega ja keskkonnast huvitatud kinnisvaraarendajad võtab Tartu linn mitte kahel, vaid suisa kolmel käel vastu,” oli linnaarhitekt kõigele uuele avatud. Rebase tänava kortermajade planeerimisele andis Silla arvates laiemad võimalused asjaolu, et ei pidanud arvestama olemasoleva keskkonnaga. Tööstuspiirkonnas asuv tühermaa on „valge leht”, kuhu saab kujundada moodsa ja täiesti uue elukeskkonna. Kokku võttis kutsutud osalejatega arhitektuurikonkursist osa kuus firmat. Esikoha saanud Austria ettevõte „Atelier Thomas Pucher & Bramberger Architects” on tuntud ka kui Eesti Rahva Muuseumi konkursi 3. preemia omanik. Teine auhinnaline koht anti välja soomlaste projektile „Sunflower”, kus oli samuti rõhku pandud rõdudele ja fassaadiplaadid moodustavad põneva kollaaži.
SRV Kinnisvara jaoks on see Tartus esimene kinnisvaraarendusprojekt. Tiit Silla sõnul soovib firma alustada ehitustöödega juba sel sügisel, kuna aga võidutöö vajab siiski veel täpsemat projekteerimist, on tõenäolisem alustusaeg tuleval kevadel. Ka ei saa ehitusega alustada enne, kui on vastu võetud otsus, mida teha kahe projekteerimisalal asuva linnale kuuluva krundiga. Lähinädalatel plaanitakse konkursi töödest korraldada Tartu Kaubamaja koridoriruumides avalik näitus.