Tartu uued korterelamud meelitavad inimesi kesklinna elama

Vidrik Võsoberg, ÄP


Enam ei pea tartlased elama Annelinna magalarajoonis, sest viimastel aastatel on korterelamuid ehitatud ka kesklinna ja selle ümbrusesse.


Kinnisvarafirma Ober-Haus on kesklinnast kümneminutilise jalutuskäigu kaugusele, Turu tänavale loonud uue kolmest sarnase arhitektuuriga elumajast koosneva elamukvartali. Hoonete fassaadi kaunistavad ilmekad värvilised “võllapuud”, aknad on erineva proportsiooniga, lisades majadele värskust ja nüüdisaegsust. Ümbruskonda saab imetleda Prantsuse rõdult. Maju hakkab tänavast eraldama kõrghaljastus, kuid puud hakkavad tulevikus ilmselt vaadet segama.


Neljakorruseliste majade iga korteri juurde kuulub 0-korrusel olev panipaik, garaaþ või parkimiskoht piiratud hoovis. Lähiajal valmiva esimese hoone 16 korterist on praeguseks Ober-Hausi kodulehekülje andmetel broneeritud täpselt pooled. Odavaim kõigi vajalike kommunikatsioonidega korter maksab ligi 690 000 krooni, kõige kallima eest peab maksma umbes 869 000 krooni. Korterite pinnad ulatuvad 58st 73 ruutmeetrini.


Näituse tänaval valmib praegu viimane kolmest Linnaehituse arendatud korterelamust. Nii esimese kui ka teise maja kõik korterid on juba müüdud, kolmanda maja korteritest on Linnaehituse ehitusdirektori Kalev Kase sõnul müüdud pooled. Sügisel valmiva kolmanda maja korterite hinnad ulatuvad poolest miljonist miljoni kroonini, valida saab kahe-, kolme- ja neljatoalise korteri vahel. “Selle raha eest saab korteri, kus saab kohe elama hakata,” ütles Kalev Kase.


Näituse 22b üliõpilasest elanik Karin Palo ütles, et tema on enda elukohaga täiesti rahul – seinte hea isolatsioon ei lase läbi kosta läheduses asuva raudtee müral ega naabrite pidudel. Mõnevõrra kehv on tema sõnul vaid korteri ventilatsioon. Heledat maja ilmestavad atraktiivsed rõdud, hoone on lihtne ja ei torka millegi poolest ebameldivalt silma.


Kamm Ettevõtmiste OÜ renoveerib Tartu kesklinnas Kassitoome läheduses asuvat endist linnamuuseumi maja, millest on saamas tõeline esindushoone. Arendaja Mart Maastiku sõnul on ehitaja tähtajast üle läinud ja uueks valmimistärminiks on septembri algus. Selleks ajaks valmib kaheksa korterit, millest odavaima kuurent on ligi 10 000 krooni ja hind mõnikümmend tuhat alla miljoni. Siseviimistlus lisab korteri hinnale veel 400 000 krooni.


Kalleim korter maksab koos siseviimistlusega 3,3 miljonit krooni, ent selle eest saab ka viietoalise kõrgete lagedega 178ruutmeetrise korteri. Ka teiste korterite pind ei jää alla 81 ruutmeetri, mis teeb nendest luksusmaja korteritest igati ruumikad elamispinnad. Hoone on muinsuskaitse all ning kaheksast korterist on seni müüdud kolm.


Raatuse ühiselamu kriitikatule all
Möödunud aastal valminud Tartu Ülikooli Raatuse tänava üliõpilasküla on pälvinud elanikelt palju kriitikat.


Tartu Ülikooli tudengi Katrini sõnul on ühiselamu hingematvalt kõle ja steriilne, meenutades haigla atmosfääri. Tubadesse midagi loata üles riputada ei tohi. Kui soovitakse näiteks paigutada lisalampi, peab selle kooskõlastama, lubades lambi ärakolimise korral ühiselamusse jätta. Rahul ei olda ka ligi 100 miljonit krooni maksnud ühiselamu köökidega. Kuuele inimesele paarist pisikesest elektripliidiplaadist söögitegemiseks ei piisa ja ka külmikut peetakse liiga väikseks.


Uus-Meremaalt pärit Raatuse ühiselamu elaniku Paul Nalderi arvates ei mõelnud hoone projekteerija töö ajal kuigi selgelt. “Väljastpoolt on hoonel kohati diagonaalsed seinad, sellega on püütud hoonet eristada tavapärasest risttahukast,” ütles Nalder. “Kahjuks on see loonud olukorra, et erinevad ruumid on erineva suuruse ja proportsioonidega.”
Möödunud aasta suvel valminud Kaitseväe Ühendatud Õppeasustuste Vaksali tänava ühiselamus elavad vaid kaitseväelased, sõjakooli kursandid ja õppejõud. Kaitseministeeriumile allujate rahulolu elamuga näitab tõik, et hetkel pole hoones ühtegi vaba kohta.


Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste haldusgrupi ülem Gunnar Mäll ütles, et Vaksali 31 asuv kolmeosaline hoone pole tavatähenduses ühiselamu, sest selles elavad vaid kaitseministeeriumiga seotud inimesed. Kuna tegu on riikliku elamuga, selles üüri maksma ei pea.


Ühiselamu ilmestab hästi muidu halli Vaksali tänavat, sest üks hooneosa on roheline, teine helesinine ja kolmas rõõmsalt oranþ. Kuuekümne ühe toaga majas on kahe- kuni kuuekohalisi tube, Mälli sõnul saavad perega kaitseväelased vajadusel enda käsutusse terve korteri. Tubades on miniköök, sanitaarsõlm, elementaarne mööbel ja televiisor ning soovi korral saab tuppa ka interneti.