Trepp viib linlase Russalka näoni

Detsembri viimasel õhtul pidulikult avatav kultuuripealinna aasta saab linnapildis suurejooneliselt nähtavaks kevadel, kui kunstnikud-arhitektid toovad kunsti otse tänavatele. Kui eelarve vastu peab, saavad linlased näiteks trepist üles Russalkaga tõtt vaatama ronida või linnatänavatel hiiglaslikku kummipalli kõksida.

Allikas: EPL

Kirjutas: Teele Tammeorg

Vaata lisaks: http://lift11.ee/  ja http://www.facebook.com/home.php#!/lift11

Detsembri viimasel õhtul pidulikult avatav kultuuripealinna aasta saab linnapildis suurejooneliselt nähtavaks kevadel, kui kunstnikud-arhitektid toovad kunsti otse tänavatele. Kui eelarve vastu peab, saavad linlased näiteks trepist üles Russalkaga tõtt vaatama ronida või linnatänavatel hiiglaslikku kummipalli kõksida.

Tallinn 2011 programmi suurim linnaruumi projekt LIFT11 kogus novembri alguseks kokku 129 tööd, millest žürii valis välja 17 kavandit. LIFT11 ühe kuraatori Ingrid Ruudi sõnul peaksid esimesed installatsioonid linnapilti ilmuma maikuus.

Ometigi pole veel täiesti selge, millised projektid kavandist ka tegelikkuseks saavad. „17 tööd ei tähenda veel, et kõik sellisel kujul tulevad ja töösse lähevad,” nentis Ruudi. Tallinn 2011 lubab projekti toetada 1,6 miljoni krooniga (102 258 euroga), lisaks loodetakse Ruudi sõnul ka kultuurkapitali ja sponsorite toetusele. Praegu nuputavad aga tööde autorid, kuidas lennukaid ideid ellu viia.

Argo Peeveri ja Margus Tamme idee „Face it” annab võimaluse igal inimesel ammuse sümbolskulptuuriga Russalka isiklikult näost näkku tutvuda. Plaani järgi püstitataks kuju juurde maikuuks 22 meetri pikkune ja 15 meetri kõrgune kärtsroosa katusega trepp, mida mööda inglikuju juurde audientsile minna. Trepi ülaossa mahub korraga seisma vaid üks ini-mene, seega on tagatud tõeliselt isiklik hetk kujuga, kinnitas autor Argo Peever. „Tavaliselt näeme Russalkat altpoolt, nägu taeva vastu. Meie eesmärgiks oli luua olukord, kus igaüks saab kujule otsa vaadata – tegemist on ju positiivse kujuga Tallinnas,” rääkis Peever. Tema sõnul töötatakse praegu välja tehnilisi lahendusi, kuidas treppi ilma nähtavate tugedeta ehitada, ning eelarve peab mahtuma 100 000 krooni (u 6391 euro) piiresse.

Üks suurejoonelisemaid ettevõtmisi on Eestis töötava jaapani arhitekti Tomomi Hayashi idee jätkata linnahalli treppe kolmnurksete tribüünidena, mida mööda on võimalik hoone ühelt küljelt teisele minna. Õhtuti valgustaksid „mäge” valgustid, mis saavad toidet treppide jalamil töötavatelt jalgrattageneraatoritelt.

Viiemeetrised pallid

Projekt „Uurijad” paigutaks aga kevadeks Lasnamäe kanali veerele hiiglaslikud inimfiguurid, „P-A-L-L” aga tooks Tallinna tänavatele umbes viiemeetrise läbimõõduga kummipallid, mida igaühel võimalus oma suva järgi liigutada. „Munitsipaalpolitseil on sama palju õigust see teisaldada kui kodanikul see oma aeda viia,” lubasid autorid. Positsioneerimisseadme abil on võimalik pallide liikumisel ka silma peal hoida. Samuti on installatsioonina plaanis ehitada korsten ümber Tauno Kangro „Korstnapühkijale”, Lilleküla staadionile värvitud betoonist jalgpalle (tõsi küll, betoonist pallid on ehtsatest kümnendiku võrra suuremad) puistata ning raekoja olematud korstnad „tossama” panna.

„Tööd olid kangesti eripalgelised ja valik oli ahvatlev – konkurss jättis hea mulje,” märkis LIFT11 žürii liige, Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd.