Tselluloosi vabriku müüride otsa plaanitakse uut moodsat elumaja

Eesti Päevaleht 8.03.2005
Askur Alas

Kinnisvaraarendusfirmal Koger ja Partnerid on kavas ajaloolise tselluloosivabriku müüride otsa ehitada kuuekorruseline uusehitis, praegu käib hoone eskiisi kooskõlastamine erinevate instantsidega.
Kuigi kooskõlastusi veel ei ole, detailplaneering on algatamata, eskiis heaks kiitmata ja avalik arutelu toimumata, kuulutab firma oma kodulehel uusehituse valmimist järgmisel aastal ning on asunud sinna kortereid müüma. Paljud korterid ja äripinnad on juba müüdud või broneeritud.


arhitekt Raivo Kotov

Näiteks on enamjaolt broneeritud või müüdud parema vaatega ülemiste korruste korterid, sealhulgas ka 8. korruse 3,9 miljonit krooni maksev 136-ruutmeetrine korter.
Kesklinna valitsuse planeerimise peaspetsialisti Katri-Liis Kinksi sõnul paneb see tõik ka teda imestama. “Nad teevad alles lahendusskeemi, menetlus on täiesti algstaadiumis. Ehitusloani läheb kaua,” ütles Kinks.

Koger & Partnerite arendusdirektor Margus Põim ütles Päevalehele, et firma tegutsemise aluseks on linnaplaneerimisameti väljastatud rekonstrueerimisluba.
Karti-Liis Kinksi sõnul võib firmale julgust anda see, et on olemas muinsuskaitse ekspertnõukogu põhimõtteline kooskõlastus, mis lubab müüridele pealisehitise. Samas on vaja veel kultuuriväärtuste ameti kooskõlastust. Ameti juhataja Külli Holstingu sõnul pole eskiis veel ametisse jõudnud, sest muinsuskaitselised eritingimused pole veel valmis. “Iseenesest me ei välista seda ehitust, kuid hoone maht võib muutuda,” märkis Holsting. Seega võib näiteks ülemine korrus ära jääda, kui amet leiab, et see on sobimatu.

Hoone linna väravaks
Kuigi uus ehitis vana kukil võib tunduda kohatuna, pole see hoone arhitekti Raivo Kotovi sõnul nii.
Kotov loodab hoonest selget maamärki ja kujunemist linna väravaks, sest see on praegugi mõjukamaid objekte piirkonnas. “Tallinnas pole eriti palju kortereid, kus on elamine kõrgete lagedega vanas paekivimajas, pole uusi hooneid, kust avaneks panoraamvaade nii vanalinna kui ka uutele tornidele, merele, kogu linnale,” ütles Kotov. “Ehk Lasnamäe tornid on, aga need on oma aja lapsed.”
Fahle hoone asub linna kõige kõrgemal alal. Hoonesse ehitatakse kolm lifti, välisuksed saavad fonoluku, turvalisust hakkab tagama turvafirma.

Fahle maja
•• Tartu mnt 84a asub muinsuskaitsealune vabrikuhoone, mis tuleb säilitada.
•• Uus kuuekorruseline pealisehitus on planeeritud 1926. aastast pärit müüride peale.
•• Hoonet nimetatakse Fahle majaks kunagise legendaarse vabriku juhi ja suuromaniku Emil Fahle järgi.
•• Praegu kehtib alal 1999. aastast Masso Arhitektuuribüroo OÜ koostatud detailplaneering. Kehtivast detailplaneeringust võetakse aluseks ainult tehnovõrkude osa.
•• Hoonet on varem endale soovinud muusikud, von Krahli teater, kunstiakadeemia ja ööklubid, kuid kõik projektid on siiani majanduslikel kaalutlustel katki jätnud. Sügisel ostis kümme aastat laokil seisnud hooned ärimees Andres Koger.
•• Kuna lähedusse kavandab Künnapu ja Padriku arhitektuuribüroo samuti kõrget hoonet ja ainsaks kõrguspiiriks on lennuameti piirang 90 m peal, arvab arhitekt Raivo Kotov, et piirkonnast võib kujuneda üks kõrghoonete paiknemise alasid linnas.