Tuleval aastal asenduvad koledad plekkputkad ühtse tänavamööbliga
Askur Alas
Praegu käiva disainivõistluse Tallinna Moodul teise etapi lõpuks valitakse välja pealinnale sobivad pingid ja prügikastid, esmakordselt pannakse konkursiga paika ka kioskid.
Millised need tulevad, selgub linnadisainer Aavo Ermeli sõnul tuleva aasta jaanuari keskpaigas.
“Kogu Tallinn ei lähe ühesuguseks. Me ei saa vanalinna ja Lasnamäed ühte patta panna. Kuid ühtne mõte peab olema – et nii Männikul kui ka vanalinnas tunnetaksid, et oled Tallinnas,” ütles Ermel.
Moodul ei tähenda, et kõik inventar kõigis linnaosades oleks ühesugune. Teatud elemente varieerides on võimalik eri linnaosadele oma nägu anda.
Linnadisaineri sõnul ei hakata jaanuaris kogu linnamööblit silmapilk välja vahetama. “Kõike välja ei vahetata, aga kuna uusi asju tehakse kogu aeg juurde ja vanad asjad amortiseeruvad, siis on minu meelest oluline, et linnaosavalitsused ei hakkaks näpuga järge ajama kataloogikaupades nagu seni,” märkis Ermel.
Ühte nägu kioskid
Teiste hulgas saavad uue näo Tallinna kioskid, mis on siiani suhteliselt erinäolised.
Kesklinna asevanema Kaia Sarneti sõnul aitab moodulikonkurss linna atraktiivsemaks teha, muidu võib tekkida visuaalne kaos. “Eesmärk on selles, et tekib linna identiteet: sa tead, kus sa asud,” selgitas Sarnet.
Sarneti sõnul ootab linnaosavalitsus kannatamatult uusi kioskimooduleid, kuna kolmeks aastaks sõlmitud lepingud saavad järgmise aasta keskpaigas läbi.
Praegu võib spetsialistide sõnul kioskid liigitada kolme rühma: koledad ja vales kohas asuvad putkad, koledad ja amortiseerunud, ent logistiliselt õiges kohas asuvad kioskid ning enam-vähem korras ja õiges kohas asuvad müügikohad.
Enam-vähem korras kioskitega ei juhtu Tallinna kioskimooduli valimisel esialgu midagi. Aga esimestega ei tohiks SAPA seisukohalt enam lepinguid pikendada ja need tuleb lepingu lõppemisel likvideerida. Keskmiste asemel tuleb jaanuaris valitava projekti järgi püstitada uued kioskid.
Selleks annab linn omanikule mõistliku üleminekuaja, milleks Ermeli hinnangul võiks olla kolm aastat.
Mõned kioskid on aga tehtud tunnustatud arhitektide poolt ning on teistega võrreldes unikaalsed, näiteks Nunne tänaval Alveri ja Trummali projekti järgi valminud kiosk. Need peaksid Kaia Sarneti sõnul säilima.
2 aastat kestnud konkursil auhindu ei jagata
•• 1. oktoobril algas Tallinna Mooduli disainivõistluse teine etapp, kus saavad osaleda viis esimese etapi võidutööd ja viis linnakodanike valitud parimat tööd, kokku 10 tööd.
••Teise etapi käigus peavad autorid näitama, kuidas on nende suurejoonelisi plaane võimalik realiseerida. Tähtaeg on 3. jaanuar 2005, võitjad selguvad 20. jaanuariks.
••Esimene etapp algas juba kaks aastat tagasi, parima linnainventari leidmine on veninud.
••Võistlusel auhindu pole, kuid võidutöö autor saab sõlmida projekteerimislepingu ning seega saab oma tasu projekti elluviimise käigus.
••Loodavas Tallinna linnakujunduse reeglistikus on ühtse linnamööbli nõue sees.
••Ka varem on linnainventari konkursi teel otsitud, näiteks Ivi Eenmaa linnapeaks oleku ajal toimus linnapingi konkurss. Paraku realiseeriti vaid üksikud tööd.