Türi saab uue linna läbiva promenaadi

Türi keskuse avaliku ruumi arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo Arhitekt Must ideekavandiga VÕNGE. Võidutöö pakub Türile raudteejaamast kuni tehisjärveni linna läbiva promenaadi ehk kesktelje rajamist, mis läbi linna kulgedes laieneb siin ja seal erinevateks taskuväljakuteks või -parkideks.

 

Türi keskuse avaliku ruumi arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo Arhitekt Must ideekavandiga VÕNGE. Võidutöö pakub Türile raudteejaamast kuni tehisjärveni linna läbiva promenaadi ehk kesktelje rajamist, mis läbi linna kulgedes laieneb siin ja seal erinevateks taskuväljakuteks või -parkideks.
 
„Hea avaliku ruumi“ jätkuprogrammi raames toimunud võistluse korraldas Türi Vallavalitsus koostöös Eesti Arhitektide Liiduga. Arhitektuurivõistluse osalejatelt oodati visiooni, kuidas kujundada Türi kesklinna uus avalik ruum nii, et tehisjärvega oleksid ühendatud raudteeäär, raudteejaam, aga ka ajalooline vabrikuküla. Uue keskuse olulised osad on ka Viljandi tänav, kultuurikeskuse park ning tehisjärve ja Püha Martini kirikut ümbritsev ala.
 
„Võistlustöö autorid on keskse lahenduse tuletanud kontekstist endast. Raudteejaamast kuni tehisjärveni tekib uus linna läbiv promenaad, mis keskuse avalike hoonete läheduses laieneb külgmisteks väljakuruumideks. Keskmest kaugemates alades on teljele lisatud taskuparke, mis rikastavad kulgeja teekonda ning loovad ruumilise orientiiri,“ kommenteeris võidukavandi ideed Türi abivallavanem Elar Niglas.

„Nii olemasolevad kui uued liikumissuunad ühtivad uute väljakute külgedega ning pakutav avaliku ruumi struktuur traageldab olemasolevad väärtused kokku, jättes paljud rajad ja suunad samaks, kuid lisades neile uued kihistused. Tegemist on remiksiga, mis ehitub olemasolevale,“ lisas Niglas.
 
Žürii hinnangul on võistlustöös tunda kohaliku teadmise kaasamist ja tööd iseloomustab hea hingamine ning terviklik lähenemine. „Kontseptsioon on äärmiselt põhjalik ja töötab suurepäraselt. Suur pilt on sümpaatne, ala selgelt tsoneeritud ja teekondade valik hästi põhjendatud. See on ainus laekunud võistlustöö, kus on vallamaja ja kultuurikeskus ühendatud uue esindusliku välinäituse väljakuga, mis vallamaja ees töötab ka kaasamisplatsina,“ kommenteeris žürii liige ja „Hea avaliku ruumi“ programmijuht arhitekt Kalle Vellevoog.
 
„Ideekavand mõjub linnalikult, siin on nii esinduslikkust kui ka mitmeid erinevaid tegevusruume ja toredaid detaile, nagu näiteks Türi kuulsa elaniku skulptuur, kasvuhooned ja välinäituste ala. Võnked loovad Türi keskusesse erineva iseloomuga ruumisopid, mis samal ajal mõjuvad tervikuna – haruldaselt õnnestunud ja võistluse ülesandest suuremalt mõeldud lahendus,“ lisas Vellevoog.
 
Pakutud promenaadi teekond ühendab omavahel nii kirikut, kui ka noortekeskust, kultuurikeskust, selle õue ja kohvikuterassi, raudteejaama, kirsialleed. Tulemuseks on ühtne teekond, mida iseloomustavad liikumisviiside mitmekesisus ja taskupargid. „Kokkuvõttes on tegu väga tugeva tööga, mis arvestab Türi mastaapi ja väärtustab olemasolevat elukeskkonda,“ ütles Elar Niglas.
 
Võistlusele esitati üheksa ideekavandit. Võidutöö „VÕNGE“ autoreid (Arhitekt Must OÜ arhitektid Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Luisa Männilaan, Lill Volmer ja Katariina Mustasaar) premeeritakse 8000 euroga. II koha preemia 6000 eurot pälvis ideekavand „SIIN TALLINN, TARTU JA TÜRI„ (autorid arhitektid Siim Tanel Tõnisson, Ra Martin Puhkan ja Tristan Krevald büroost OÜ Stuudio TÄNA); III koha preemia 4000 eurot läks ideekavandile „FREDDY“ (autor arhitekt Urmas Muru). Lisaks andis žürii ergutuspreemia 2000 eurot kavandile „MÕTTELÕNG“ (autorid arhitektid Annika Valkna ja Ruth Kübard büroost Ambient Design OÜ).
Žüriisse kuulusid: Türi abivallavanem Elar Niglas, Türi vallavalitsuse valdkonnajuht Kati Nõlvak, Türi vallavolikogu liige Andrus Eensoo ning Eesti Arhitektide Liidu esindajatena volitatud arhitektid Peeter Särg, Kai Süda, Elo Kiivet ja Kalle Vellevoog.

„Hea avalik ruum” programm oli kingitus Eestile 100. aastapäeva puhul, kui korraldati 15 linnakeskuse ja – väljaku arhitektuurivõistlust. Kuna huvi ja soov oma linnakeskused korda teha oli aga palju rohkematel omavalitsustel, kui esimesse etappi mahtusid, algas 2019. aastal „Hea avalik ruum” jätkuprogramm, mida rahastavad rahandusministeerium, kultuuriministeerium ja kohalikud omavalitsused. Programmi viib ellu Eesti Arhitektide Liit koostöös kohalike omavalitsustega.