Ukraina peremajade tüüpprojekti arhitektuurikonkursi võitis DAGOpen
Kultuuriministeeriumi pressiteade
31. juuli 2023
Täna kuulutati välja Ukraina peremajade tüüpprojekti arhitektuurikonkursi võitjad. Arhitektuurikonkursile laekus 17 kavandit, mis teeb sellest suurima Eesti-Ukraina koostööprojekti arhitektuuri valdkonnas. Esikoha pälvis kavand „Hata” büroolt DAGOpen. Teise koha sai kavand „Ruut” büroolt molumba ja kolmanda koha kavand „Krestiki Noliki” büroolt Kuu. Ergutuspreemia pälvis kavand „Segasumm” büroodelt KOKO arhitektid ja Drozdov ta partnery.
Pildid töödest on saadaval siin.
„Mul on hea meel, et võidutöö autorid on kavandanud Ukraina kultuuriruumist lähtuva arhitektuuriga hoone, mis tugineb Euroopa parimatele praktikatele. Sel on suur ja sümboolne tähtsus, et eesti poolt üles ehitatav ruum arvestaks Ukraina kultuurilist konteksti ja tooks keskkonda ka lisandväärtust. Hoone arhitektid näitavad, et teadlikke ruumiotsuseid saab teha ka kriisiprojektide puhul ja see ei pea tähendama suuri lisakulusid,“ ütles kultuuriminister Heidy Purga.
„Ukrainas on 25 000 vanemateta last, paljud neist on orvuks jäänud sõja ajal. Orbudele turvalisuse ja kodu pakkumine on tohutu väljakutse sõjas olevale Ukrainale ning Eesti on valmis aitama. Konkurss andis meile suurpärase võimaluse koostöös Eesti ja Ukraina arhitektidega luua uudne peremaja tüüpprojekt, mis sobib ehitamiseks üle kogu Ukraina ning vastab ka Euroopa Liidu standarditele. Nii toetame Ukraina ülesehitamist ja liitumispüüdlusi Euroopa Liiduga,“ selgitas Andrea Kivi, ESTDEV-i tegevjuhi kohusetäitja.
„Avatud arhitektuurivõistlused on Ukraina ülesehitustööde puhul väga olulised, sest see on parim moodus kõige kvaliteetsema elukeskkonna loomiseks ning ühtlasi ka tõhus meetod korruptsiooni vältimiseks,“ ütles Eesti Arhitektide Liidu president Andro Mänd.
„Selle võistluse idee ja soov ellu viia parim projekt tekitab suurt austust ja tänulikkust. Konkursile esitatud projektide uurimine ja võrdlemine oli väga huvitav ning kõik projektid olid eranditult oma olemuselt väga professionaalsed ja põnevad. Olen kindel, et ükskõik millist neist esitletud projektidest oleks võimalik Ukrainas ellu viia. Siiski, nagu igas võistluses, on töid, mis paistavad silma suurema kunstilise väljendusrikkuse, professionaalsuse ja jätkusuutliku arengu põhimõtete kasutamise poolest. Just nemad osutusid võitjateks,“ ütles žürii liige Olena Oliynyk Ukraina Arhitektide Liidust.
Ergutuspreemia pälvis kavand „Segasumm” büroolt KOKO arhitektid ja Drozdov ta partnery. Ergutuspreemia väljaandmist toetas Thermory AS. Lisaks ergutuspreemiale märkis žürii loodud lisandväärtuse poolest ära veel kolm kavandit – Kalyna_8 arhitektuuribüroolt Eek ja Mutso, Kalyna_16 büroolt AB Standup ning HUBA büroolt Sirkel ja Mall. „Arhitektuurikonkursil oli mitmeid tundlikke kavandeid, mis tegelesid sellega, kuidas saab ruumiline keskkond anda lastele tagasi turvatunde, aidata neil traumaga toime tulla, pakkuda neile toetavat kasvukeskkonda. Ruumil on suur mõju. Arhitektuur määrab sellegi, kas hoone mõjub asutuse või koduna. Ergutuspreemiaga otsustasime esile tõsta kavandit „Segasumm”, mis tegeles läbi arhitektuuri just sõja traumadega toimetuleku ja lastele lapsepõlve tagasi andmise teemaga,“ ütles žürii liige Johanna Jõekalda.
Ülevaade esikolmikust:
Kavand „Hata“, büroolt DAGOpen, autorid Oleksii Volodymyrovych Pakhomov, Jaan Kuusemets, Anna Solts ja Oksana Buziak. Kavand on mõjusa ruumitunnetusega ning loob helge ja turvalise kodutunde. Hoone meenutab oma vormilt ja plaanilahenduselt traditsioonilist Ukraina elumaja, aga on lahendatud kaasaegses võtmes. Hoone on elementmajana hästi teostatav, aga ei mõju tüüpilise elementmaja. Kavandi puhul on kaetud lai spekter Davosi kvaliteedikriteeriume, mis aitavad tagada, et lapsed saaksid kasvada mitmekesises ja kvaliteetses ruumilises keskkonnas.
Büroo DAGOpen esindajad Anna Solts ja Jaan Kuusemets. Foto: Ingrid Mald
Kavand „Ruut“ büroolt molumba, autorid Karli Luik, Johan Tali, Oksana Šapovska, Maryna Kharlampova ja Harri Kaplan. Kavand on suurepärase plaanilahendusega ning väldib koridoripõhise tüpoloogia kasutamist. Läbi maja kulgev ühisala loob ruumiliselt mitmekesise eluruumi, mis võimaldab eri vanuse ja huvidega lastel segamatult aega veeta. Hoone on elementmajana hästi teostatav ja sobitub sellisena hästi kriisi konteksti.
Kavand „Krestiki Noliki“ büroolt Kuu, autorid Joel Kopli ja Anastasiya Klimentyeva.Kavand loob väheste ja hästi valitud vahenditega mitmekesise sisemaailma ning pakub eri vanuses lastele eraldumisvõimalust, mille heaks näiteks on raamatukogu ala. Hoone on selge ja kompaktse plaanilahendusega, optimaalselt teostatav ning sobitub hästi kriisi konteksti.
Arhitektuurikonkursi Ukrainasse ehitatavate kaasaegsete peremajade tüüpprojekti leidmiseks korraldasid Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV), Eesti Arhitektide Liit (EAL) ja Kultuuriministeerium. Arhitektuurivõistlus on osa suuremast koostööst Kultuuriministeeriumi ja ESTDEVi vahel, mille eesmärk on tagada Ukraina ülesehitamisel Davosi kvaliteetse ruumikultuuri põhimõtete järgimine.
Lisainfo
Hannus Luure
Kommunikatsiooninõunik
Osakonnajuhataja asetäitja
Kommunikatsiooni ja rahvusvahelise koostöö osakond
+372 526 1431