ÜLAR MARK: Tallinnas puudub järjepidevus
Askur Alas
Eelmise nädala neljapäeval uueks arhitektide liidu esimeheks valitud Ülar Margi sõnul on linnaplaneerimise valupunktideks ülepolitiseeritus ja järjekindlusetus.
•• Mida kavatsete arhitektide liidu juhina korda saata?
Selle korralise aja jooksul, mis mul ees on – kaks aastat – tegeleb arhitektide liit täpselt samade asjadega edasi. Arhitektide liidu eesmärk ei ole näidata näpuga majadele, mis on koledad või ilusad, vaid pigem hea keskkonna loomine. See keskkond on väga lai, alates seadusloomest ning riigi ja omavalitsuse tasandi standarditest kuni loominguliste näituste korraldamiseni välja.
•• Kuidas hindate praegu Tallinna arhitektuuripoliitikat?
Tallinn kujundab praegu alles oma arhitektuuripoliitikat. Kui varasem planeerimine käis autoritaarselt ülevalt alla, siis tänane planeerimismudel on alt üles. Ja alt-üles-mudel ei ole korralikult tööle hakanud.
Arhitektide liidu uus esimees Ülar Mark.
Foto: Terje Lepp
•• Kas linnaplaneerimine on praegu ülepolitiseeritud ja kuidas see väljendub?
Märke sellest on piisavalt – kui üks linnapea ütleb, et mingeid asju keelatakse, ja teine peab ütlema, et ei keelata. See on puhtalt poliitiline, mitte erialane tasand.
Kui üle politiseeritakse, on see halb, samamoodi on halb, kui poliitika üldse puudub. Eesmärk on see, et arhitektuuripoliitika oleks pikaajaline kava, mis ei alluks lühikese mõjuga otsustele.
••Irina Raud on öelnud, et linna peaarhitektil võiks olla abilinnapea õigused, et erialane tasand oleks paremini esindatud. Mida teie arvate?
Küsimuses on vastuolu, sest meie haldussüsteemis on abilinnapead poliitilised figuurid. Kui linna peaarhitekti hakatakse määrama parteilisi kuuluvuse järgi, siis on see halb. Ma usun, et omavalitsustes peaksid töötama tugevad arhitektid ja poliitiline linnavalitsus toetuma oma otsustes üha rohkem professionaalide arvamusele.
Eelmisel aastal käis meil külas Helsingi planeerimisala aselinnapea, kes oli selles ametis olnud 15 aastat. Sellest tekibki järjepidevus. Meil on neid viimase aastaga vahetunud kolm tükki. Kui puudub igasugune järjepidevus, ei saagi linnaplaneerimises mingit korda tekkida.
Eesti Päevaleht