UNESCO otsustab vanalinna saatuse kahe aasta pärast
Askur Alas
UNESCO ootab tõstatatud probleemidele linnalt suveks kirjalikku tagasisidet.
Detsembri alguses Tallinna väisanud UNESCO maailmapärandi komitee esindaja professor Giorgio Piccinato hoiatab oma eksperthinnangus linnavõime, et Viru Poja ehitamine ja Skoone bastioni erastamine võib kaasa tuua Tallinna vanalinna maailmapärandi nimistust väljaarvamise.
Sisuliselt tuleb ekspertarvamusest välja, et linna tormilist arengut ei hinnata mujal sama kõrgelt, kui me ise seda teeme. Kuidas ja kas Tallinn on eksperthinnangu nõuandeid täitnud, kontrollib maailmaorganisatsioon tõenäoliselt kahe aasta pärast. Ekspertiisis märgitud probleemid võetakse 8.–16. juulini arutusele Vilniuses maailmapärandi komitee istungil. Selleks ajaks oodatakse ka linnavalitsuse kirjalikku tagasisidet, kas ja mil määral on kavas soovitusi arvesse võtta.
Giorgio Piccinato (70), saatis oma arvamuse teele 17. veebruaril, avalikkuse ette jõudis see alles sel nädalal.
Vanalinna õhkkond on ohus
Kaheksaleheküljeline raport algab sissejuhatusega, miks ekspertiisi on üleüldse vaja. Ekspert nimetab järgmisi probleeme: 17-korruselise hotelli juurdeehitus vanalinna puhvertsooni, 17. sajandi bastioni erastamise oht, uute militaarehitiste rajamine sadamasse ja ohtlike ainete veod läbi kesklinna.
”Vanalinn on endiselt hästi säilinud ning väärib täielikult oma kohta maailmapärandi nimistus. Vanalinna väljanägemise eest kantakse hoolt, autoliiklus on piiratud, tänavamööbel adekvaatne,” kiidab ekspert.
Kuid kohe mainib ta ka esimest probleemi: linna kontroll vanalinnas asuvate äride tüübi, suuruse ja arvu üle on nõrk ning seab ohtu vanalinna õhustiku.
Piccinato jätkab vanalinna ümbritseva puhvertsooniga. Uute ehitiste kesklinna lubamisel tuleks eksperdi arvates arvesse võtta nii seda kui ka uute hoonete mõju vanalinnale ja lähiümbrusele. Kokkuvõttes soovitab ekspert välja töötada ühtse vanalinna ja selle lähiala planeeringu, mis oleks aluseks ühtsele planeerimispoliitikale.
Üldiste probleemide lahkamise järel keskendub ekspert konkreetsetele, alustades Skoone bastionist. ”Kogu linna kindlustusehitiste kuulumine avalikule võimule on äärmiselt soovitav, sest tegu on kõrge ajaloolise väärtusega rajatistega, mida peab kontrollima ja haldama jätkusuutlikult ja kõrgeimel tehnilisel tasemel,” kirjutab ekspert.
Vihjates AS-i Restor kavale rajada linnamüüri äärde ridaelamuid, mille õiguslikkust otsustab praegu riigikohus, nendib ekspert: ”Tundub mõistlik tagada alati linnamüüri süsteemile täielik ligipääs ja vältida uute ehitiste rajamist selle äärde.”
Viru väljak vajab uut nägu
Viru hotelli juurdeehitise ehk 17-korruselise nn Viru Poja puhul näeb ekspert koguni kolme probleemi.
Esiteks juhib Piccinato tähelepanu tõigale, et uusehitis kerkib hoone kõrvale, mis juba iseenesest võiks olla arhitektuurimälestis. “Uue ehitise suurus, kuju ja sidusus kahjustab algehitise kuvandit ja teeb selle vaatlemise raskeks,” ütleb Piccinato.
Eksperdi hinnangul on juba Viru hotell ise planeeritud halba kohta, on liiga suur ja vanalinnale liiga lähedal. “Juurdeehitis halvendab olukorda veelgi, sest see suurendab üldmahtu ja sulgeb vaate vanalinnale kirdest,” märgib ekspert.
Kolmandaks vajab kogu Viru väljak eksperdi sõnul uut planeeringut. “Piirkond on kahtlemata väga tundlik, sest see seob endaga mitmed elemendid, nagu sissepääs vanalinna, park, kaubanduskeskus, teater, linnamüürid ja liiklussõlm,” kirjutab Piccinato.
Olukorda kokku võttes avaldab ekspert lootust, et meie planeerimisseadused ei muuda võimatuks realiseerida ala arenguks paremat ettepanekut.
Kokkuvõttes ütleb ekspert, et vanalinn iseenesest ei ole ohus, kuid üksikuid arenguprojekte tuleks hoolikalt kaaluda. Ta tõdeb, et praegune kitsa nägemusega planeerimisprotseduur võib tekitada ohte, eriti vanalinna lähedal.
“Kuna linnavõimud ja kodanikeühendused tunduvad väljakutseid endale teadvustavat, tuleb loota, et asi areneb tulevikus soodsas suunas. Olukorra ülevaatamine kahe aasta pärast, kontrollimaks, kuidas ülaltoodud soovitusi on arvestatud, on äärmiselt soovitatav,” lõpetab Piccinato oma raporti.
Maailmapärandi nimistu
•• Tallinna vanalinn arvati UNESCO (ÜRO haridus-, teadus- ja kultuuriorganisatsiooni) maailmapärandi nimistusse 1997. aastal põhjendusega: “Tallinn on väljapaistev, harukordselt terviklik ning hästi säilinud näide keskaegsest Põhja-Euroopa kaubalinnast, mis on märkimisväärsel tasemel säilitanud oma unikaalsed majanduslikule ja sotsiaalsele keskkonnale iseloomulikud jooned.”
•• Maailmapärandi nimistus olemine tähendab ühelt poolt Tallinna vanalinna tunnustamist maailmatasemel kultuuripärandiks, mis teeb selle kahtlemata turistidele atraktiivsemaks. Teiselt poolt tähendab see, et siin asuv maailmapärandi komitee kohalik kontor, aga ka Tallinna ja Eesti võimud, peavad hoidma silma peal, et niivõrd kõrget tunnustust ei rikutaks.
UNESCO maailmapärandi komitee eksperdi Giorgio Piccinato (70) sõnul võib vanalinn arenguvisiooni puudumisel muutuda Disneylandiks.
•• Mis on teie töö ja missioon?
Tulin Tallinna UNESCO konsultandina kohaliku kontori ja linnavõimude kutsel, et kontrollida olukorda ja anda soovitusi pärandi säilitamise kohta.
Samal ajal olen põhikohaga Rooma ülikooli professor, minu alaks on planeerimine, linnadisain ja ajalugu.
Kõige rohkem sellealaseid kogemusi on mul muidugi Roomast, see on mu kodu, kus olen töötanud üle 40 aasta.
•• Mida te tallinlastele soovitate?
Rohkem julgust ja legaalseid vahendeid pärandi kaitseks ja planeerimise mõjutamiseks. Rohkem üldist
nägemust ja avalikku arutelu linna arengu üle. Arenguvisioon.
•• Mida arvate Viru Pojast?
Jällegi on kõige tähtsam, et linnal oleks visioon kogu ümbritsevast alast – seal on park ja teater, kõrval vanalinn. Linnaisadel on raske öelda arendajale jah või ei, kui pole üldpilti.
Ei saa öelda: ei tohi ehitada, sest mulle ei meeldi. Aga saab öelda: vabandage, see ei sobi kokku meie üldise nägemusega selle ala arengust.
•• Kas selle ehitamine võiks põhjustada maailmapärandi nimistust väljaarvamise?
Maailmapärandi nimistust väljaarvamise kohta ei saa keegi kindlalt midagi öelda, kuid üks võimalus see on. See eeldaks siiski pikemat uurimist. Kui üldisemalt rääkida, siis maailmapärandi nimistust väljaarvamise võib kaasa tuua näiteks uute majade ehitamine vanalinna, vanalinna hävitamine. Või selle Disneylandiks muutmine.
Me ei ole UNESCO-s heas kirjas
Jaan Tamm, UNESCO rahvusliku komisjoni liige:
Kuidas saab üks linn kanda kultuuripealinna tiitlit, kui ta ei suuda isegi oma UNESCO maailmapärandi nimistus oleva objekti eest hoolt kanda. Üks UNESCO patt meil juba on, see tuli siis, kui Sauna tänavale taheti ehitada Baskini teatrit. Siis lasti meil asi ise ära klaarida, me klaarisimegi ja seda teatrit sinna ei tulnud, aga pärast seda ei ole me seal väga heas nimekirjas. See Piccinato mõte on õige, et vanad planeeringud tuleb üle vaadata.
Viru Poeg tuleb, sest nii on õige
Indrek Toome, SRV nõukogu liige:
Piccinato raportis ei ole ühtegi sõna hirmutamisest ega väljaviskamisest, vaid on rahulikus toonis öeldud, mida see inimene arvab Viru Poja ja Skoone bastioni kohta. See raport on kuus lehekülge, kus räägitakse vanalinnast, ja ainult kümme rida on Viru Pojast.
Neil, kes tahavad Viru Poega ehitada, on selleks seaduslik õigus. Mina usun küll, et Viru Poeg tuleb, sest teist võimalust ei ole, nii on õige ja õiglane.
Juurdeehitus ei varja vaadet vanalinnale
Yrjo Vanhanen, rajatava hotelli omanikfirma tegevdirektor:
UNESCO eksperdi hinnang ei sisalda seisukohta, nagu oleks juurdeehituse rajamine äärmiselt ebasoovitav, vaid ekspert on välja toonud oma nägemuse probleemidest, arvestades Viru väljaku planeeringut. Raport ei sisalda üheski peatükis arvamust, nagu võiks planeeritav hotell põhjustada Tallinna väljaarvamise UNESCO maailmapärandi nimekirjast ning UNESCO ekspert ei ole sellist arvamust ka muul moel väljendanud.