URMAS OJA: Paremate elamute parv linnagaleriis
Viljandi Linnagaleriis praegu näha olev Eesti Arhitektide Liidu aastanäitus «Eramu 2002—2006» koondab XXI sajandi esimestel aastatel valminud Eesti huvitavamad väikemajad.
Käesoleval näitusel eksponeeritud eramud paistavad silma terviklikkuse ning julge ja isikupärase arhitektuuriga.
1990. aastatel alguse saanud vaba Eesti eramuehitus on aina hoogustunud. Iga aastaga tuleb juurde üha rohkem professionaalset arhitektuuri. Arhitektid on varmad oma tellijaid ka koolitama, nood on aga üha teadlikumad oma valikuist.
Eestis on ehitusbuum
Laenu saab ülihõlpsalt, turunõudlus aina kasvab. Linnad kasvavad ja valguvad laiali, sest linnalähedastele aladele on elamispinna ehitamine palju soodsam ja äri tulusam. Avalik tähelepanu on suunatud ökonoomsetele ja kiiresti rajatavatele kortermajadele.
Ajakirjades ja muus meedias keskendutakse ülekaalukalt eelkõige eramu sisekujundusele ja disainile. Hoopis vähem eksponeeritakse majade arhitektuuri ennast. Kui, siis ainult möödaminnes. Vaid mõni eksklusiivsem ja ekstravagantsem maja on jõudnud laiema publiku teadvusesse.
Selle näituse mõte on koondada paremad pereelamud, et huvitavamad saaksid viimastel aastatel projekteeritute seast vaatajaile mõju avaldada.
Arhitekte ja objekte premeeritakse meil küll regulaarselt, kuid sageli üheplaaniliselt. Paraku kipuvad sellised arhitektuursed väikevormid nagu eramajad suurte ja sotsiaalselt olulisemate majade kõrval märkimata jääma.
Eramu projekteerimine on tellija ja arhitekti tihe ning isiklik dialoog, mida mõne suurobjekti puhul naljalt ei teki. Seetõttu on eramud rohkem läbi komponeeritud ja vastavad paremini elaniku vajadustele.
Sel foonil leidiski Eesti Arhitektide Liit, et tuleb tekitada eraldi parima eramu ja parima arhitektuurse väikevormi preemia, mida antakse välja üle aasta vaheldumisi.
Viimase kahe aasta majade seast pälvis tänavu peapreemia arhitektide Muru & Pere projekteeritud metallmaja Tabasalus (2004), eripreemia said Laila Põdra palkmajad Hiiumaal (2005) ja Toomas Tammise eramu Saha külas (2004). Ära märgiti Emil Urbeli betoonvilla Miidurannas (2004) ja Raivo Puusepa eramu Raadil (2004).
Rohkem Tallinnast välja
Nagu näha, on viimastel aastatel hakanud eramute ehitamiseks jätkuma ressurssi juba ka väljaspool Tallinna. Nii mõnegi suurema linna äärde on tekkinud eramualasid, kuid veelgi olulisem on, et tänapäevane arhitektuur on jõudnud ka suurematest asulatest väljapoole, alustades suvilatest suvilarajoonides ja lõpetades maamajadega, nüüdsete taludega. Arhitektuurselt huvitavad majad jäävad paraku siiski enamikus Tallinna lähiümbrusesse.
Näitus:
Eesti Arhitektide Liidu aastanäituse «Eramu 2002—2006» kuraator on Urmas Oja, kujundaja Paco Ulman.
Väljapanek jääb Viljandi Linnagaleriisse näha kuni 26. veebruarini.