URMAS OJA: Põltsamaal tööstusarhitektuuri uurimas

Eesti Ekspress: 02.02.2006

Urmas Oja käis vaatamas E-Piima uut tootmiskompleksi.


Juustu valmimise ladu ja pakendamise tsehh on seni uusim lisandus E-Piima juustutööstuse Põltsamaa meierei kompleksis. Ühest meiereihoonest arenenud alal on tõeliselt palju kõige uskumatuma vormiga ehitisi eri aegadest.

Kaootiliseks tööstusmaastikuks on kompleks muutunud just nõukogude perioodil, mil iga väiksem lisavajadus kärmelt vastava uue majaosana realiseeriti. Nii on seda tohuvabohu esimese pilguga üsna raske haarata ja näiteks algset meiereihoonet visuaalsest mürast välja puhastada.


MEELDIV TÖÖKESKKOND: Juustu pakkimise ja laadimise ruum on eraldatud läbipaistva klaasseinaga. (Urmas Oja) 


Arhitektuuribüroo 3+1 on E-Piimaga ennegi koostööd teinud. Nende kavandatud on juba üks madal lakooniline valge laotiib, mis sulandub täielikult olemasolevate majaosade massi ega too sisse uusi teemasid. Möödunud aastal valminud juustu pakendamise tsehhi ja juustu valmimiseks vajalikke seisuruume sisaldav juurdeehitis püüab kogu selle kaootilise kompleksiga dialoogi astuda.

Tellijale oli loomulikult oluline, et tööstushoone oleks võimalikult ökonoomne ja odav. Kuigi maja ei ole ühelegi tänavale eriliselt näha, otsustasid arhitektid kvartalisisesele hoonele siiski arhitektuurse ilme anda. Mitut funktsiooni sisaldav hoone andis selleks ka mõnes mõttes ettekäände, sest laoruumide ja pakkimistsehhi kõrval on siin ka näiteks töötajate puhke- ja riietusruumid ning arhiiv ja labor.

Metallkonstruktsiooniga hoone on kaetud valgete seinaplaatidega ja mõjub üsna lakooniliselt ning tööstuslikult. Ilmestavat rütmi toovad sisse mõnes kohas eksponeeritud x-kujulised suured metallkonstruktsioonid. Tihe katusekonstruktsioon on robustse ilmega puidust, mis meenutab veidi maja kõrval oleva euroaluste virna puitu.

Juustutööstuse hoovile avanev peafassaad on kihiline, õhuline ja läbipaistev. Laineline plastkate eksponeerib sandwich-paneelidest seina, metallkonstruktsioone ja katust kandvat puiträgastikku. Viimase kaudu pääseb pakendamisruumi ka katusealune valgus. Töötajate puhkeruumil ja laboril on tööstushoone kohta õige suured aknad.

Interjöör on sama hele kui maja välisilme, päevavalgust hoovab ruumi katusekonstruktsioonide alt. Töötajad on kõik varustatud teadagi rangete valgete kostüümidega, valged mütsid peas ja kingad jalas. Pakkimise ja laadimise ruum on eraldatud läbipaistva klaasseinaga, mis muudab siseruumi maksimaalselt avaraks ja ebatehaslikult valgusküllaseks.

Huvitav on laohoone üldine vorm. See ei ole üks tumm, n-ö aus maht, vaid liigendub eri kõrgustega lao- ja tsehhiosadeks, millele liituvad olmeruumid ning labor fassaadimahuna. Nii on välditud angaarlikkust, uus hoone otsib kaootilisest seltskonnast teatud rütmi ja loogikat. Sellisena mõjub maja veenvalt, olles tunnistuseks moderniseeruva ja areneva väikese tööstuskompleksi vaiksest uuenemisest. Nimelt on kavas 3+1 büroolt veel lisandusi tellida, mis kataksid E-Piima tulevikuvajadusi ning looksid ühtlasi kompleksis korda.

Põltsamaa spordihalli kõrval on tegemist ühe suurema viimasel ajal selles piirkonnas valminud ehitisega. Erinevalt spordihallist on see küll enamiku inimeste silmade alt ära, kuid ka kohalikud peavad seda iseenesest täiesti argist utilitaarehitist üheks tähtsamaks viimasel ajal valminud hooneks. 3+1 näitab selle hoonega, kuidas laost maja saab.