Uuest Sakalast peab saama seninägematu kultuuritempel

Mari Sarv, EPL


Sakala keskus kasvab paari aasta jooksul viis korda suuremaks ja pakub kõigile midagi, kindlat sihtrühma ega kõige tähtsamat tuluallikat keskuses toimetava firma Uus Sakala nõukogu liige Peeter Rebane välja ei too. Uue Sakala muudab Rebase kinnitusel eriliseks asjaolu, et loodavas kultuurikantsis on suurim ja parim valik teenuseid ja tooteid, mida pakuvad ainult oma ala parimad – kui Eestist küllalt häid ei leita, tuuakse need välismaalt.


Lubab ainult parimaid
Näiteks lubab Rebane keskuses avada Eesti parima valikuga raamatupoe, mille operaatori võiks leida piiri tagant. Ka heal tasemel teatrikohviku pidajaid on suurte nõudmistega Rebase sõnul Eestis kõigest üks-kaks. Majas peab saama süüa ja juua, samuti nautida teatrit, muusikat ja kino. Kompleksi kuulub veel tervisekeskus, rikkaliku valikuga muusikapood jms. Kindlat sihtgruppi keskuse loojail pole – tegevust peab jätkuma lastele, vanaemadele ja vahepealsetele. Sääraseid hiiglaslikke meelelahutuskeskusi on maailmas palju. Rebane nimetab ühe suurema eeskujuna Barbicani keskust 7,5 miljoni elanikuga Londonis.


Rebase firma BDG hakkab keskuses tegelema vaid kino ja klubiga ning viib sinna oma kontori, ülejäänud pind renditakse välja parimatele operaatoritele. Suurem osa majast olevat Rebase sõnul juba praegu eellepingutega välja renditud. Kino osas tehakse koostööd Ida-Euroopa filmilevitaja Cinergiga, väärtfilmikeskuses Tallinnfilmiga, majja pääsevad veel Märt Agu tantsustuudio ja Eesti Koorilaulu Keskus, Kultuurkapital ning Eesti Kunstnike Liit ja Eesti Disainerite Liit. Kaks viimast hakkavad kureerima keskuse näitusegaleriisid. Tervisekeskuses ja mitmes teiseski kohas on Rebase sõnul operaatorite vahel tekkinud juba võistlus, valida on päris mitme vahel.


Kultuurituriste ei oodata
Ka avatakse keskuses muusikaliteater ja väärtfilmikeskus. Eesmärk on lavale tuua 3-4 muusikali aastas ning pakkuda alternatiivset filmivalikut.
Kultuurituriste keskus meelitada ei kavatse – nii väärtfilmi- kui muusikalipubliku hulgas on Rebase sõnul turistide osa väike.
Praeguse kobarkinoga keeldub Rebane uue keskuse noorteosa võrdlemast, ehkki toob näite, et uues majas saab minna õhtust sööma, seejärel kinno ning vahepeal plaadipoodi. Umbes samasugune õhtu oleks võimalik majast väljumata ka kobarkinos.
Rebase kinnitusel tuleb aga samasugune tiir Sakala keskuses palju uhkem, seda tänu mitmekesisemale valikule ja ligi kümme korda suuremale pinnale.

Maja välimus selgub oktoobris

Esmaspäeval kuulutatakse koostöös Eesti Arhitektide Liiduga välja uue maja arhitektuurikonkurss. Võitja valitakse välja oktoobri alguseks, ehitus peaks algama kevadel. Maja tehakse lahti 2006. aasta jaanuaris.
Uuel, 35 000 ruutmeetri suurusel majal on kolm mõttelist osa: vanemale publikule pakutakse väärtfilme, muusikale, teatrikohvikut ja kunsti; ärikliendile konverentsikeskust koos majutusvõimalusega ning kontoriruume; noortele kino, klubi, internetikohvikut koos Uue Meedia Keskusega. Uue Meedia Keskuses saab mängida arvutimänge.
Suurt osa kuuekorruselise maja katusest hakkab katma park – puud ja põõsad, muru ja pingid. Kõik majaosad on omaette sissepääsuga, kuid läbikäidavad. Nii saab näiteks teatrikülastaja minna noorteossa sööma või konverentsilt tulija õhtul teatrisse või kinno.