Uus Eesti Rahva Muuseumi hoone võtab paberil ilmet

Eesti Päevaleht 22.07.2006
Mirko Ojakivi
Eesti Rahva Muusemi uus hoone võib kiire ehitamise korral valmida 2011. aastaks.
Üleeilsest esmaspäevani on külaskäigul Tartusse Eesti Rahva Muuseumi uue peahoone ehitamiseks välja kuulutatud rahvusvahelise arhitektuurivõistluse võitnud rahvusvaheline arhitektide kollektiiv.
Kunagi varem polnud või-dutöö “Memory Field” autorid Dan Dorell, Lina Ghotmeh ja Tsuyoshi Tane suvist Raadit näinud, kuid lisaks Eestimaa suvise looduse nautimisele tuleb välismaistel arhitektidel ühes Eesti Rahva Muuseumi, Tartu linna ja valla esindajatega paika panna, milline saab tulevikus olema mitmesaja hektari suurune Raadi mõisakompleksi ümbrus.
Poole aastaga suur töö
Eesti Rahva Muuseumi direktori Krista Aru sõnul on poole aastaga suudetud arhitektidega koostöös ära teha suur töö. Näiteks on võidutöö esialgses kavas muudetud oluliselt ruumide paigutust ning samuti on aidatud koostada peatselt Tartu vallavolikogus arutatavat Raadi detailplaneeringut.
“Kõige olulisem on see, et uus ehitatav hoone kujuneks kogu Raadi südameks, aga uus hoone peab sobima ka vana mõisakompleksiga, ning kuidas seda teha, peavad välja mõtlema juba arhitektid,” selgitas Aru.
Võidutööst endast rääkides tunnistab selle üks autoritest, Liibanoni päritolu Lina Ghotmeh, et nende esialgsest ruumipaigutusest pole tänaseks suurt midagi alles jäänud, kuid ühe võistlustöö puhul pidavat see normaalne olema. “Võistlustöös oli ruumipaigutus meiepoolne nägemus, aga on normaalne, et inimesed, kes hoones kunagi tööle hakkavad, soovivad muud. Kõik sõltub ju ikkagi muuseumi täpsetest vajadustest, mida arhitektil on võimatu ette näha,” lisas Ghotmeh.
Kui võidutöö esimesed väljakuulutamisjärgsed kuud kulusid arhitektidel peamiselt hoone enda täiustamisele, siis viimased kolm-neli kuud on jaapanlase Tsuyoshi Tane sõnul kulunud hoone ümbruskonna visualiseerimisele. Krista Aru sõnul ei soovi arhitektid näiteks muuseumi parklat ehitada mitte suvalise suure asfaltplatsina, vaid osana haljasalast, mis ei jääks hoone ümbruskonda domineerima.
Ühes on arhitektid juba praegu kindlad – kui uus hoone peaks viie aasta pärast valmis saama, saab see imekaunis olema aasta ringi. Itaallasest arhitekt Dan Dorell rääkis, et kui varem olid nad tulevase hoone ümbrust näinud vaid talvel ning juba siis oli ümbruskond väga meeliülendav, siis suvine Raadi on veelgi kaunim. “Oleme tänaseks üpris veendunud, et eestlased saavad imekena muuseumi, mis on imekenas paigas,” lisas Dorell.
Kuigi viimased paar aastat on Eesti Rahva Muuseum lootnud, et uus peahoone võiks Raadil valmida 2009.–2010. aastaks, siis muuseumi direktor Krista Aru hinnangul on realistlik siiski, et hoone saab valmis kõige varem 2011. aastaks. Aru sõnul näitab senine maailmapraktika, et niivõrd suuri muuseumihooneid ei suudeta vähem kui viie aastaga valmis ehitada.
Muuseumi kõrvale golfirada
•• Praegu Tartu valla eestvedamisel koostatava detailplaneeringu kohaselt saavad Raadile ehitatava Eesti Rahva Muuseumi naabriteks spordirajatised.
•• Kui paari kuu eest avaldas muuseumi direktor Krista Aru imestust, et Raadile tulevad ka hotell, ostukeskus, jäähall ja golfiväljak, siis tänaseks on Tartu detailplaneeringus juba golfirada ja jäähall oma koha leidnud. Lähiajal avab Raadi mõisakompleksi vastas uksed ka esimene hotell.
•• Tartu vallavanem Aivar Soop on Eesti Päevalehele paari kuu eest kinnitanud, et kogu planeerimisprotsess Raadil lähtub põhimõttest – esmalt tuleb arvestada muuseumi hoonega ning seejärel tuleb sobitada selle ümbrusesse teised rajatised.
•• Nii näiteks nihutatigi veidi arhitektide ja muuseumi palvel Tartu linna poole plaanitavat jäähalli. Siiski püsib senini õhus võimalus, et muuseumi uue hoone naabrusesse võib Raadil kerkida vedeljäätmete ladustamis- ja ümbertöötlemiskeskus. Aru sõnul on Tartu vald kinnitanud siiski, et kui taoline ettevõtmine pole täielikult riskivaba, siis vald ei nõustu keskuse rajamisega.