Uus linnavõim kaalub Viru Poja lubamist

Eesti Päevaleht 08.12.2005
Askur Alas


Muinsuskaitsjad on kategooriliselt hotellile laienduse ehitamise vastu.
Tallinna uus linnavalitsus hakkab uuesti üle vaatama Viru hotelli kõrvale teise hoone ehitamise projekti, mille eelmine linnavalitsus seisma pani.

Soome hotelliinvestorid esitasid esmaspäeval linnale uuesti ehitusloa taotluse 23-korruselise Viru hotelli kõrvale teise, 17-korruselise 180 toaga hotelli ehitamiseks, sest halduskohus ei pidanud piisavaks eelmise linnapea Tõnis Paltsu otsust ehitusloa andmisest keelduda.

Planeerimise eest vastutava abilinnapea Kalev Kallo sõnul vajab nn Viru Poeg põhjalikku läbivaatamist. „Praegu kindlat seisukohta, et kas anname ehitusloa välja või ei anna, ei ole. Tuleb üle vaadata,” ütles Kallo.

Kallo pidas võimalikuks kas kompromissvariandi saavutamist arendajaga, kompenseerimist asendusmaaga või muu hüvitisega.

Linnapea Jüri Ratase sõnul peaks küsimus otsustatama linnavalitsuse ja spetsialistide koostöös. „Lõpliku seisukoha kujundan ikkagi siis, kui on täiesti selge, kuidas säilivad vaatekoridorid vanalinnale,” ütles Ratas.

Kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitse peaspetsialisti Olev Liiviku sõnul ei kavatse amet uusehitist kooskõlastada, kuna must hoonekärakas varjaks vaadet Tallinna vanalinnale.

Ekspert projekti vastu
Äsja Tallinna väisanud UNESCO maailmapärandi komitee eksperdi Giorgio Piccinato sõnul on seitse aastat tagasi valminud projekt vananenud ja arhitektuuriliselt nõrk.
„Ma oleks eelistanud ka seda, et vana Viru hotelli poleks ehitatud, kuid tal on siiski iseloomu. Sel laiendusel pole sedagi,” ütles ekspert Päevalehele.

Piccinato rõhutas, et UNESCO kultuuripärandisse kuuluva vanalinna kontakttsooni millegi ehitamine eeldab väga head projekti, arhitektuurikonkurssi ja selget nägemust kogu ümbritseva ala tulevikust.

„Kõige tähtsam on, et linnal oleks visioon kogu ümbritsevast alast – seal on park, seal on teater, kõrval vanalinn. Ei saa öelda, et ei ehita sellepärast, et mulle ei meeldi. Aga saab öelda – vabandage, see ei sobi kokku meie üldise nägemusega selle ala arengust,” ütles Piccinato.

Vastuseks küsimusele, kas Viru Poja ehitamine võiks kaasa tuua vanalinna väljaarvamise UNESCO kultuuripärandi nimekirjast, ei soovinud ekspert midagi kindlat öelda, lisades, et see oleks pikema uurimise tulemus.
Linnal on aega uuele taotlusele vastata kuni 25. detsembrini.

235 miljonit maksev Viru Poeg
•• Arhitektide Ain Padriku ja Vilen Künnapu nägemuses jääks praeguse hotelli ja uue, 17-korruselise torni vahele neljameetrine õhuvahe, alumise kahe korruse tasandilt oleks hotellid ühendatud.
•• Hoone fassaad peaks tulema tumedast klaasist, kontrastina Viru keskuse heledusele.
•• Hotell on planeeritud praeguste terasside peale, kus on varem olnud basseinid-purskkaevud ja Merineitsi kuju.
•• Plaani taga on Soome SOK-kontserni tütarfirma AS Sokotel, ehituskontserni SRV omanikele kuuluv kinnisvarainvesteeringute ettevõte Pontos Oy ja Pontos Gruppi kuuluv AS Uus Viru. Ehitus võib maksma minna üle 235 miljoni krooni.
•• “Hotell ei tule pargi sisse, ühtegi puud hotelli ehitamiseks maha ei võeta,” on Pontos Oy tegevdirektor Yrjö Vanhanen Päevalehele kinnitanud.
•• Arendaja tugineb 1998. aastal kehtestatud detailplaneeringule.