Uus ringhäälingumaja võib kerkida praeguse raadiomaja hoovi peale

Eesti Päevaleht 11.05.2005
Merike Teder

Ringhäälingunõukogu tutvustas linna arhitektuurinõukogule projekti, mis näeb ette praeguse ja uue raadiomaja vahelisele õuele kuni 8-korruselise uue ringhäälingumaja kerkimist.

Arhitektuuribüroos Kolm Pluss Üks valminud projektis on hoonesse kavandatud 18 000 ruutmeetrit kasulikku pinda, sellele lisanduvad koridorid ja fuajeed. Uude majja tahetakse kolida ühendatavad Eesti Raadio ja Eesti Televisioon. Seal peaksid oma koha leidma ühinenud uudistetoimetus, ristkasutatavad raadio- ja telestuudiod, heli-, pildi- ja fotoarhiivid, samuti juhatus.


Uue ringhäälingumaja eskiis Gonsiori ja Kreutzwaldi tänava ristmikult vaadatuna. Tumehall hoone on praegune uus raadiomaja.
Foto: Kolm Pluss Üks OÜ

Liiga suur maja
Arhitektuurinõukogu liige Margit Mutso ütles, et välja pakutud hoone on olemasoleva koha jaoks liiga suur. “Eskiis on väga huvitav ja põnev, aga täiesti mittevaadeldav, sest on surutud olemasolevate majade vahele ja mingit distantsi ei ole,” sõnas Mutso. Eriti istuks uus maja pähe vastasasuvatele elumajadele, võtaks nendelt ära õhu ja valguse. Samas tõdes ta, et asukoha poolt räägib tugevalt argument, et tegu on raadio traditsioonilise asukohaga. Mutso sõnul on arhitektide liidus paljud tõstatanud küsimuse, kas sellise riigieelarvelise hoone rajamiseks ei oleks õigem teha avalik arhitektuurivõistlus.

Kolm Pluss Ühe arhitekt Andres Ojari ütles, et praegu on valminud vaid hoone mahuanalüüs, mis näitab, kuidas maja sobib kesklinna. “Oleme üritanud teha nii, et maja oleks 360 kraadi linnale avatud,” rääkis Ojari.
Tema hinnangul ei peagi maja olema igalt poolt vaadeldav. Ojari oli veendunud, et kavandatava ringhäälingumaja leiab linnast kergesti üles tänu hoone kahele raskuspunktile. Üks neist ulatub Kreutzwaldi tänavale, kus praeguse galerii ees oleva parkla kohale tekib avalik plats. Teine ots, kuhu arhitektid kavandavad tänavastuudiot, jõuab Gonsiori tänavani. “Kolmandaks on veel katusestuudio, mis vaatab vanalinnale ja suhtleb linnaga meedia kaudu. Seal saaks linnapanoraami taustal võtteid teha,” kirjeldas Ojari.

Ojari ütles, et hoone mahtu annab kindlasti kokku tõmmata, kui järgnevatel projekteerimisetappidel täpsemaks minna.
Ringhäälingumaja ehitusmaksumuseks on arvestatud 345 miljonit krooni, teist sama palju tehnoloogiliseks arenguks. Praeguste kavade järgi peaks ühine tele- ja raadiomaja valmima 2008. aasta lõpuks.

Maja peab jääma kesklinna
Margus Allikmaa, Eesti Raadio juhatuse esimees
Arhitektuurinõukogus tõstatati tegelikult samad küsimused, mida ringhäälingunõukogu isegi on korduvalt arutanud.
Tõepoolest on maja maht suur, seetõttu oleme mõelnud, kas pigem leida kusagile plats, kus saab uhket arhitektuuri arendada ja end laiali laotada.
Raadio- ja telemaja ei ole võimalik kesklinnast kaugele viia, sest sündmused toimuvad siin, linna südames.
Ja kui juba kesklinna piirkonna juurde jääda, siis tekib igal pool suuruse või kõrgusega probleeme. Neid tuleb lahendada ükskõik kus, parem teeme seda siis juba oma õue peal, kui läheme seda mujale tegema.