Vaidlusi põhjustanud Vabaduse monument saab koha Harjumäel
Askur Alas
Arhitektuuribüroo Alver Trummal Arhitektid esitas linnale kinnitamiseks Vabaduse platsi detailplaneeringu täiendatud versiooni, kus Vabadussamba asukohaks on kavandatud Jaani kiriku vastas asuv Harjumäe külg.
Planeeringu ühe autori Andres Alveri sõnul on viimases versioonis monumendi asukohaks märgitud Ingeri bastioni idakülg Jaani kiriku teljel. Praegu on seal tehismägi, kuid plaani kohaselt eemaldatakse see, paljastatakse Ingeri bastioni kunagised alusmüürid ja tehakse ruumi monumendi jaoks. “Loomulikult tuleb seal enne korraldada arheoloogilised kaevamised,” märkis Alver.
Arhitektide nägemuses võiks bastioni endisel jõulisel kujul taastada, aga kuna müüridest ilmselt suuremat alles pole, ei pruugi see täpselt endisaegsena välja näha. Alver kinnitas, et detailplaanile on kõik säästva arengu ja planeerimise ameti nõutud parandused sisse viidud ning nüüd on asi ametkonna taga. SAPA kavatseb detailplaneeringu esitada linnavalitsusele lähiajal.
Kui algselt planeeriti Vabaduse väljakule Vabadussammast,
siis pärast seda, kui Savisaar rajas väljakule Vabaduskella, on plaanid segaseks läinud.
President Arnold Rüütel on pakkunud Vabadussamba asukohaks lauluväljaku nõlva piirkonda, kuhu võiks teha ka hiie. Lauluväljakule võiks Rüütli sõnul tulla “keskne ja ühendav mälestussammas kõigile Eesti eest võidelnuile”.
Teine monument on “Vabariigi iseseisvuse eest võidelnuile ja hukkunuile ning võõrvõimude ohvreile” pühendatud mälestussammas. Sellise monumendi loomise kavale on alla kirjutanud sotsiaaldemokraatide, Isamaaliidu, Rahvaliidu, Reformierakonna ja Res Publica esindajad.
Savisaare sõnul on tema nägemuses tegu kahe eri monumendiga, millest esimene tuleks rajada lauluväljakule. Teise asukoht oleks seega Vabaduse platsil.