VÄIKE võistlusel hinnatakse viimasel kahel aastal valminud arhitektuuri väikevorme: väikesemahulisi ehitisi, maastikuobjekte ja ruumiinstallatsioone. Preemia väljaandmise eesmärk on rõhutada väikevormide olulisust arhitektuuris, samuti pöörata tähelepanu detailide ilule. Parimad objektid valib 5-liikmeline žürii.
Preemiat antakse välja aastast 2007.
Preemiasaajad kuulutatakse välja arhitektuurivaldkonna ühisel arhitektuuripreemiate sündmusel, mida on Eesti Maastikuarhitektide Liit, Eesti Sisearhitektide Liit ja Eesti Arhitektide Liit ühiselt korraldanud aastast 2015.
Statuut 2024
Eesti Arhitektide Liit (EAL) kuulutab koostöös Kultuurkapitaliga välja võistluse „VÄIKE 2024“, võttes tähelepanu alla perioodil 2022 – 2024 august valminud väikeobjektid.
KORRALDAJAD
- EAL levitab üleskutset ning määrab 5-liikmelisse žüriisse kaks arhitekti, ühe maastikuarhitekti, ühe disaineri ja ühe arhitektuurivaldkonnast väljaspool tegutseva loomeinimese.
- Kultuurkapital annab välja rahalise preemia.
PREEMIA
- Preemia suurus on 4000 eurot.
- Esitatud kandidaatide hulgast valib žürii maksimaalselt 5 nominenti ja kõiki nomineeritud objekte kajastatakse Eesti arhitektuuripreemiad 2024 raamatus, sotsiaalmeedias ja (virtuaal)näitusel.
OSAVÕTT
- Võistlus on avalik.
- Võistlustöö esitatakse selleks loodud veebivormil (Google Forms).
- Võistlusel osalemise eelduseks on objekti omaniku/tellija nõusolek.
- Võistlusele võib esitada teoseid, mis ei ole varem EALi preemiatele (ERAMU/ELAMU, VÄIKE, arhitekti aastapreemia) kandideerinud.
- Materjalide esitamise tähtaeg on 20. august 2024.
TINGIMUSED
- Esitatavad objektid peavad kuuluma liigituse alla: arhitektuuri väikevorm, väikesemahuline ehitis, maastikuline objekt, ruumiinstallatsioon. Kandideerima oodatakse objekte, mis ei ole eluhooned.
- Valminud vahemikus 2022 – 2024 august.
- Esitatud objektide vastavuse konkursi tingimustele otsustab žürii.
HINDAMISE PÕHIKRITEERIUMID
- Kunstiline tase ja sobivus linnaruumi või maastikku.
- Innovaatilisus ja hästi läbimõeldud detailikäsitlus.
- Jätkusuutlikkuse ja rohepoliitika põhimõtete järgimine.
- Teostus.
PREEMIA KÄTTEANDMINE
- Võitja kuulutatakse välja 2025. aasta alguses toimuval Eesti arhitektuuripreemiad 2024 auhinnatseremoonial.
- Preemia makstakse välja EALi kaudu.
Preemia VÄIKE 2022
Arhitektuur: Jaan Tiidemann, Jarmo Vaik.
„Valge leht“ on Tallinnas Kadriorus asuv väike avalik raamatukogu ehk lugemispaviljon, mille arhitektuur on inspireeritud kirjandusliku idee kujundist. Ideed on õhus ja nii hõljub ka paviljoni katus kerge paberlehena õhus, toetudes vaid klaasist riiulitele. Riiulid on täis raamatuid, millest moodustuv sein annab paviljonis viibijale teatava privaatsuse. Paviljoni põrandaks on lihtne puitterrass, mis koos klaasist seintega loob paviljonis kohaliku miljööga haakuva suvise ja verandaliku atmosfääri. Lugemispaviljon aktiveerib endise söötis linnaruumi, tuues sinna inimesi ja tegevusi.
Foto: Paco Ulman
Preemia VÄIKE 2020
Foto: Eva Kedelauk
Foto: Tõnu Tunnel
Preemia VÄIKE 2018
Austris Mailītis
Fotod: Päär-Joonap Keedus
“Ilus, visuaalselt jõuline ja ruumi orgniseeriv kunsti-, arhitektuuri- ja maastikuprojekt. Talvel, kui jõgi on jäätunud ning kõik on valge ja lage, loob see maamärgi – musta, vertikaalse skulpturaalse orientiiri ruumis. Kui lähed selle tippu ja räägid kõrvaltorni tipus olijaga, toimib see üheaegselt sotsiaalse ja ruumilise elamusena. Lakooniline, jõuline töö.”
Austris Mailītis
Foto: Mari Hunt
Preemia VÄIKE 2013-2015
Välja anti kaks võrdset preemiat:
- KODA by Kodasema
Kontseptsioon: Taavi Jakobson, Ülar Mark, Hannes Tamjärv, Kalev Ramjalg, Marek Strandberg
Arhitekt: Ülar Mark, sisearhitektid: Kariina Kristiina Kaufmann, Kadri Tonto, Hannes Praks, konstruktor: Egon Kivi
- Metsakõlakojad RUUP
Idee autor: Birgit Õigus
Projekti autorid ja ehitajad: Birgit Õigus, Mariann Drell, Ardo Hiiuväin, Lennart Lind, Henri Kaarel Luht, Mariette Nõmm, Johanna Sepp, Kertti Soots, Sabine Suuster
Juhendajad: Aet Ader, Karin Tõugu, Kadri Klementi, Mari Hunt (b210), Tõnis Kalve ja Ahti Grünberg (Derelict Furniture)
Fotod: Tõnu Tunnel
Preemia VÄIKE 2010-2012
Tähtajaks esitati „VÄIKE 2010–2012” võistlusele 25 tööd.
Žürii, kuhu kuulusid arhitektid Marika Lõoke ja Jaak Huimerind, sisearhitekt Toomas Korb, näituse ja kataloogi kuraator Merle Karro-Kalberg ning välisliikmena Soome arhitekt Mikko Summanen, valisid mõlema võistluse teise vooru 19 võistlustööd, mille seast valiti parimad.
Võistluse „VÄIKE 2010–2012” peapreemia võitsid arhitektid Ivar Lubjak ja Maria Pukk Kukemõisa eramu väikevormide eest.
„VÄIKE 2010–2012” kolm võrdset preemiat said Indrek Peili ja Siiri Vallneri Lift 11 installatsioon „Kai”, Anna-Liisa Undi ja Robert Kähri Emajõe platvormid Tartus ning eramu piirdeaed, mille autorid on Peeter Pere ja Urmas Muru.
Foto: Martin Siplane
Preemia VÄIKE 2007-2009
7. jaanuaril 2010 kuulutas Eesti Arhitektide Liit välja järjekordse konkursi väikevormidele, mis on valminud ajavahemikus 2007 – 2009.
Konkursile esitatavad objektid peavad kuuluma liigituse alla: arhitektuurne väikevorm, väikesemahuline ehitis, maastikuline objekt. Žürii, kuhu kuuluvad EAL arhitektidKatrin Koov, Karri Tiigisoon ja Maarja Kask, Eesti Disainerite Liidu disainer Kaido Kivi ning arhitektuurikriitik Triin Ojari hindavad objektide juures nende kunstilist taset ja sobivust linnaruumi või maastikku, innovaatilisust ja eesmärgipäraseid detaililahendusi ning samuti teostuse kvaliteeti. Žürii teeb oma otsuse aprillis 2010.
Võitjate pidulik väljakuulutamine ja näituse „Väike 2007-2009“ avamine toimus 1. juunil 2010 Arhitektuuri- ja Disainigaleriis.
2010-l aastal EAL-i poolt välja antava preemia „Väike“ esikolmiku moodustavad oma mahult väga erinevas suuruses objektid. Hinnati nende professionaalset taset ja muidugi detailide läbi töötatust, aga ka teemasid, mis sellest väljapoole jäävad – kuidas objekt oma kaasaega kõnetab, mida olulist on tal öelda kaasaja kiirelt muutuva elukeskkonnas:
I PREEMIA – LASVA VEETORN-GALERII VÕRUMAAL
Autorid: Veronika Valk (OÜ Zizi&Yoyo), Kadri Klementi (arhitekti abiline), Kalle-Priit Pruuden (OÜ Hansanova, klavertrepi ehituslik teostus), Peeter Laurits (infomaterjalide kujundus), Kalle Tikas (klavertrepi heli elektroonika)
II PREEMIA – ISTEMÖÖBEL TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOLI PEAHOONE EES
Autorid: Martin Pärn, Edina Dufala-Pärn
III PREEMIA – AIAMAJA MERIVÄLJAL
Autorid: Toomas Tammis (arhitekt), Paco Ernest Ulman (sisekujundus)
Foto: Martin Siplane
Preemia VÄIKE 2002-2006
9. mail 2007 avalikustas Eesti Arhitektide Liit (EAL) konkursi “VÄIKE 2002-2006” tulemused. Preemiad andis üle žürii esimees Mait Summatavet Arhitektuurimuuseumis.
Näitus “Väike 2002-2006” esitles kõiki võistlusele esitatud kandidaate ja see liikus peale avanäitust ka mitmetesse Eesti väikelinnadesse. Lisaks näituse korraldamisele andis EAL välja ka kataloogi “Väike 2002-2006”.
Preemiad
I – II koht
SAKA TREPISTIK (all fotol)
lihtsa ja selge arhitektuurse ning insenerliku lahenduse eest raskel maastikul.
Arhitektid Tiit Kaljundi, Ivo-Martin Veelma, konstruktor Harald Didrik
Valmimisaeg 2005-2006
I –II koht
EESTI PANGA GALERII
mõjuv skulpturaalne element keerulises arhitektuurses situatsioonis.
Arhitektid: Ülar Mark, Kaja Pae
Valmimisaeg 2003-2004
III koht
TABASALU ERAMU TARA
detailides lõpuni lahendatud atraktiivne väikevorm
Arhitektid Peeter Pere, Toomas Muru
Asukoht: Tooma tee 12, Tabasalu
Valmimisaeg 2004
Äramärgitud tööd
Rakvere trepp
tundlikult keskkonda asetatud maastikuobjekt
Arhitektid Heidi Urb, Siiri Vallner (AB Kavakava OÜ)
Õie tänava varikatused Tallinnas
silmapaistva ja meeldejääva arhitektuurse lahendusega väikevorm, mida korterelamute juures üldjuhul ei ole
Arhitekt Indrek Allmann (AB Pluss)
Giik
kogu protsessi leidlikkus ja õpetlikkus
töö teostas EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise I kursus, töö autor II kursuse tudeng Anu Arm
juhendajad arhitektid Andres Alver ja Jaan Tiidemann
Žürii koosseis: Mai Summatavet, esimees (Kultuurkapital), Andres Põime ja Inga Raukas (EAL), Kaido KIvi (Disainerite Liit).