Vanalinna ähvardab kustutamine maailmapärandi nimekirjast

Tervet artiklit loe: Postimees 06.03.2006
Triin Olvet

Rahvusvaheline eksperthinnang kritiseerib Tallinna linnaplaneerimist, sealhulgas Viru hotelli juurdeehituse projekti. Sellele ehitusloa andmine võib vanalinna jätta välja maailma kultuuripärandi nimekirjast.

Mullu detsembri algul käis UNESCO Eesti komisjoni kutsel Tallinnas maailmapärandi komitee ekspert Giorgio Piccinato, et hinnata kinnisvaraarendusest tulenevaid ohtusid Tallinna ajaloolisele keskusele. Reedel linnavalitsusse jõudnud aruandes soovitab ekspert jätta «Viru poja» ehitamata ja Skoone bastioni erastamata ning kritiseerib linnaplaneerijate senist tööd.
 
«Viru hotelli asukoht vanalinna kõrval on juba praegu piisavalt halb, sest hoone suuruse tõttu paistab see vanalinna kõrval liialt silma,» ütles UNESCO ekspert. «Laiendus teeb asja veelgi halvemaks ja sulgeb vaate vanalinnale kirde poolt.»
Piccinato nentis raportis, et Viru hotelli laiendamisprojekt toob kaasa mitu probleemi, samuti on Viru väljak raporti järgi ehitustegevuse suhtes eriti tundlik. Planeeritav laiendus rikub Piccinato hinnangul ajalooliseks saanud arhitektuuristiiliga Viru hotelli hoone väljanägemist.

Vanad planeeringud

UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni nõukogu liikme Jaan Tamme arvates on eksperdi antud hinnang karm ja sellega tuleks väga tõsiselt arvestada.

«Tallinna linnavalitsus peaks üle vaatama kõik planeeringud, mis reaalselt võivad muuta vanalinna ja selle puhvertsooni olukorda halvemaks,» ütles Tamm. «Eelkõige muidugi need, mis kipuvad varjama vaateid vanalinnale või on oma mahult liiga suured. Osa neist planeeringutest on seitse-kaheksa aastad vanad ning juba seetõttu moraalselt vananenud,» lisas ta.

Tamme sõnul peaks Tallinn UNESCO-le esitama tegevuskava, mida linn kavatseb olukorra parandamiseks ette võtta. Seda tuleb teha kiiresti, enne maailmapärandi komitee juulikuist istungit Vilniuses.

«Seal võetakse Tallinna küsimus teravalt päevakorda ning tehakse lõplik otsus, kas ja kuidas Tallinna linnavõime karistada,» selgitas Tamm. «Piccinato soovitab kaheaastast katseaega, mille järel küsimus uuesti läbi vaadatakse.»

Tamm tõi näiteks, et isegi Saksamaa, kellele UNESCO tegi ettekirjutused Lübecki turuplatsi ja Potsdami parke hävitada võivate planeeringute suhtes, pidas vajalikuks neid arvestada.

Pidev ligipääs linnamüürile

Tamme sõnul võib UNESCO juhul, kui linnavalitsus ärimeeste survele järele annab, vanalinna mingiks ajaks või ka alatiseks maailmapärandi nimistust välja arvata.
«Siis tuleks kohvik Moskva majal olev hiigelloosung «Tallinn Euroopa kultuuripealinnaks 2011» igatahes maha võtta,» märkis ta. «Sellisele linnale, kes sõnades kultuuripärandit toetab, kuid tegudes seda oluliselt kahjustab, säärast au küll ei osutata.»

Skoone bastioni soovitab ekspert kindlasti mitte erakätesse anda, sest Tallinna suure ajaloolise väärtusega kaitserajatiste süsteemi tuleb hallata pideva järelevalve all.
Linnamüürile ja teistele ajaloolistele rajatistele tuleb Piccinato hinnangul tagada pidev ligipääs ning vältida sinna püsirajatiste ehitamist. Bastioni võiks tema arvates kasutada eeskätt kultuuriüritusteks ja vaba aja veetmiseks.

Abilinnapea Kalev Kallo ütles, et ei ole jõudnud eksperthinnanguga veel tutvuda.
«Linnaplaneerijad, arhitektid ja spetsialistid peavad siinkohal oma sõna ütlema,» nentis ta. «Esmalt tuleb dokumendile näkku vaadata, siis saab täpsemalt öelda, mis edasi saab.»