Veronika Valk: “Armastus on meie elukindlustus!”
Arhitekt Veronika Valk (31) usub, et armastus ei lõpegi ja kui kedagi kord juba armastama hakkad, siis nii jääbki: suhe võib küll lõppeda, kuid armastus jääb.
Mida tähendavad sinu jaoks suhted ja suhtlemine?
Suhtlemine on liim, mis meid sootsiumina koos hoiab, nõudes ühekorraga nii aega, energiat, tähelepanu, keskendumist, kuulamist, õppimist, mõtlemist kui ka enese väljendamist. Kõik meeled on haaratud, seega on suhtlus bioloogilises mõttes energiakulukas ettevõtmine.
Kes on kõige tähtsamad inimesed sinu elus?
Ema, õde, vanaema-vanaisa, onu – seega pere. Vanaema-vanaisa juurde Nõmmele lähen alati hea meelega. Ei kujuta ennast ja oma elu ette ilma nende põlvkonna elukogemuse, elurõõmsa hoiaku, tasakaalukuse ja sarmita.
Mõtle, mis nad kõik on üle elanud. Ja sellest kõigest nii särasilmselt välja tulnud! Täiesti võrratu. Ühiskonnana peame vanadelt veel palju-palju õppima, nende teadmisi ja kogemusi väärtustama kuni võimalik. Näiteks vanaisaga vesiniku tootmisest rääkida või vanaemaga Narva ajaloost vestelda on ju hoopis meeleolukam, kui seda raamatust lugeda. Vanavanemad on meie kaduv elav mälupank, särtsakas raamatukogu ja elujõu allikas, meie taastuvressurss, kui oskame seda hoida ja armastada.
Mida on sulle õpetanud armastus?
Armastusega täidetud elus on kõik hea, sest armastus annab turvatunde, mida meie üha individualistlikumas maailmas on tugevalt puudu. Kui tahes palju me globaliseerumisest ja moodsatest kommunikatsioonivahenditest ka ei räägi, arvan, et oleme oma mõtete ja ideede, hirmude ja soovidega tegelikult jäämas järjest üksikumaks. Selles pole iseenesest midagi hirmsat, uskudes, et inimese loomingulisus ja loovus avaldub kõige paremini just siis, kui ta on üksi. Ainus üksinduse lõks, millega inimkond veel hakkama ei tundu saavat, on turvatunde puudumine, mida suudab pakkuda vaid sotsiaalne seotus. Armastussuhe on ideaalne viis pakkuda psühholoogilist turvatunnet: miks siis muidu on armastades inimene maailmale avatum, heldem ja suuremeelsem? Armastus on meie elukindlustus.
Oled sa esimesest silmapilgust armunud?
Pea kõik armumised on olnud esimesest silmapilgust, silmapilk on seejuures tinglik, sest kord juhtusin teda kõigepealt kuulma, enne kui nägin. Armusin sõnadesse, mida ta rääkis, ja häälekõlasse. Võib-olla usaldan häälekõla ja lõhna rohkem kui visuaalset esmamuljet, sest inimeste välimus võib aja jooksul kardinaalselt muutuda. Nägemismeel valitseb 80% meie meeleaistingutest ja kui seda aeg-ajalt teadlikult välja lülitada, võib ümbritseva maailma ja inimeste kohta avastada natuke teistsuguse värvinguga infot. Aga ma usun sellesse, et armastus ei lõpegi ja kui kedagi kord juba armastama hakkad, siis nii jääbki: suhe võib küll lõppeda, kuid armastus jääb.
Kui palju sul lähedasi sõpru on?
Väga lähedasi sõpru on ikka ainult üks, sest ega ma naljalt kedagi endale väga lähedale ei lase. Näiteks niisuguste ettevõtmiste nagu Kultuurikatel, Uus Maailmapank ning Zizi & Yoyo arhitektuuri- ja disainibüroo loomisel olen kaaslaste valikul olnud äärmiselt hoolikas ja ülivaliv. Kaugeleulatuvaid loomeprotsesse ja tulevikuorganisatsioone ei saa luua ükskõik kellega, seega peab nende algatuste lähikondlaste valiku aluseks olema hingesugulus, vastastikune imetlus ja austus. Nii on mu ümber mitmeid erakordseid inimesi, kes on minuga seotud mõne pikaaegse loomingulise ettevõtmise kaudu, kus vaimne lähedus on praktiliselt möödapääsmatu: ma lihtsalt pean oma mõttemaailma neile avama, nii siiralt kui suudan, ja ootan neilt loomulikult sedasama.
Kas lased teistel mõjutada ennast või mõjutad pigem ise teisi?
Ma olen vist kõige õnnelikum siis, kui mu lähedased mõjutavad mind ja mina neid sedavõrd, et koos saabub üks selgem ja teravam pilt meid ümbritsevast elust ja inimestest, meie kosmoselaevast Maa ning intergalaktilisest rallist, mille keerises parasjagu viibime.
Kui palju jääb sul aega eraeluks?
Kui eraelu tähendab paarisuhet kahe inimese vahel, et saada järglasi, ja kui mu ideed ongi minu järglased, siis sel juhul on mul ju üliaktiivne eraelu.
Koos Jan Amaniga sai aprillis alguse www.thenewworldbank.com. Koos Peeter Eerik Otsaga teeme Kultuurikatelt. Berliinis arendan ideid kolmandate, Portugalis neljandate inimestega. Kui niimoodi iseennast kõrvalt vaatan ja oma tegevust analüüsin, on mu eraelu täitsa kirju! Üldjoontes on mu looming open-code ehk vabavara, kuid siiski lähevad mulle isiklikult väga tõsiselt korda, mil moel mu lapsi ehk ideid kasvatatakse ja arendatakse, neid ühiskonnas ellu viiakse. Kogu mu elu on eraelu.
Meestega suheldes oled ise tagasihoidlikum või aktiivsem pool?
Kui olin päris väike ja käisin lasteaias, siis mu ema, kes on muide samuti arhitekt, võis loomingulise töötajana minna tööle näiteks kella kümneks, samal ajal kui teised pidid juba üheksast platsis olema. Mistõttu jõudsin hommikuti teistest hiljem lasteaeda. See tähendas, et kõik tüdrukud olid end juba mängurollidesse jaganud. Poisid aga mängisid põrandal autodega ja ei olnud reeglit, et keegi enam juurde ei mahu. Nii harjusin varasest lapsepõlvest juhuslikult poistega koos mängima. Sestap suhtlen ka nüüd meestega kuidagi vabalt, pole tagasihoidlik ega üleliia aktiivne. Kui mulle nende mäng meeldib, mängin kaasa. Kõik sõltub reeglitest. Kui ilusat suhet on võimalik nende abil kujundada…
Milliste naistega mehed suhelda eelistavad?
Oleneb, millisel eesmärgil suheldakse. Kui inimkond liigub järjest kiireneva tempoga inimliku loovuse ja loomingulisuse arendamise suunas, vajab mees võib-olla muusat, kes suudab teda pidevalt vaimses mõttes kikivarvul hoida. Ja kui loovus põhineb armastusel intellekti vastu, siis küsib ta, kuidas suudab tema elukaaslase intellekt äratada temas veelgi suuremat uudishimu maailma vastu. Mis siis, kui geniaalseid mehi erutab pigem see omapead ja katuseid mööda käiv kass, kes suudab neid üllatada? Iseenesestmõistetavalt peab see kass ikka väga ilus olema, sest väline ilu on magnet, mis aitab vaimsele mõttevärskusele tähelepanu tõmmata.
Ilu päästab maailma?
Aeg ja energia on igal inimesel meie intergalaktilises rallis kosmoselaeval nimega Maa piiratud ressurss. Ja füüsiline ilu on seotud karismaatilisuse ja natuke ka müstikaga, mille mõju avaldub ja pääseb mõjule ainult koos teda toetava sisemise intellektiga.
Kuidas suhteid hoida?
Suhete eest võib hoolitseda, nagu hea aednik hoolitseb selle eest, et ta aia taimedel oleks toitu, vett, päikest, õhku. Kui ei hoolitse, kasvab aed metsikuks, mõned taimed tõrjuvad teised välja, mõned muutuvad eriti elujõulisteks. Nii ilu- kui ka metsik aed on põnevad. Lähedasi inimesi tuleb hoida, väärtustada ja kaitsta. Nii nagu kanname haruldased taimed punasesse raamatusse: nendega ei eksperimenteerita, nende eest hoolitsetakse.
Miks minnakse kergesti ühest suhtest teise?
Inimesed katsetavad, otsivad ja püüavad rikastada oma elukogemust, tahavad õppida ja areneda. Suhete lõhkumine on ühiskonnas hästi negatiivse alatooniga. Aga seda võib vaadata ka nii, et uued suhted kasvavad vanadest läbi. Põhjus, miks inimesed ühest suhtest teise jooksevad, on uudishimu, soov saada maailma, nii iseenda kui ka ümbritseva kohta rohkem teada. See uudishimu on inimlik loomingulisuse eeldus ja loovuse arendamise käivitaja.
Kuivõrd jäädvustad enda jaoks elusündmusi?
Teen seda pidevalt, läbi aja erineval moel. Varem oli põhirõhk joonistusmärkmikel, nüüd järjest enam meilivahetusel. Kirjutan sõpradele ja töökaaslastele kirju, mis täidavad mu enda sotsiaalse mälu alalhoidmise ülesannet. Hirmsasti meeldib pildistada ja kuna ma reisin palju, on aja jooksul kogunenud kopsakas fotopank. Paralleelselt jookseb peas paar dokumentaalfilmi, sest elu on tõesti sageli väga kummaline, täis väga head filmiainest.