Viljandi ordulinnus saab kaasaegsema hingamise

PRESSITEADE
14. august 2023

Viljandi Linnavalitsus korraldas koostöös Eesti Arhitektide Liiduga arhitektuurivõistluse, millega sooviti Viljandi ordulinnuse külastuskeskkonnale leida ruumilist terviklahendust, mis tõstaks maa-ala kasutuse kvaliteeti ja looks külastusvõimalusi puuetega inimestele. Võistlusele esitati üheksa ideekavandit, millest parimaks tunnustati arhitektuuribüroo Kolm Pluss Üks võistlustöö „Kaemus“.

„Selle konkursi eesmärgiks oli leida ordulinnusele kaasaegsem lähenemine ning pakkuda seeläbi nii külastajatele kui kohalikele rohkem võimalusi – seda nii erinevate vaadete, liikumisteede kui ürituste korraldamiseks vajalike võimaluste loomise näol,“ sõnas Viljandi linnapea Madis Timpson.

Võistlustöödes hinnati linnuse külastajate liikumisvõimaluste, peatuskohtade ja vaateplatside lahendusi ning puuetega inimestele ligipääsetavuse võimaldamist. Arvesse võeti ka Viljandi ordulinnuse ehitiste ja neid ümbritseva avaliku ruumi terviklikkust, ajaloolisse keskkonda sobivust, lahenduste otstarbekust ja arhitektuurilahenduste sidumist lähialadega.

Žüriiliikmete sõnul esitati võistlusele üllatuslikult palju töid ning nende seas leidus mitmeid huvitavaid ja detailideni läbi töötatud kavandeid, kuid sellegipoolest jõuti võidutööd valides kiiresti üksmeelele. Parimaks tööks tunnistati arhitektuuribüroo Kolm Pluss Üks ideekavand „Kaemus“, mis paistis silma oma uudsete lahenduste ja olemasoleva keskkonna väärtustamise poolest.

„Viljandi ordulinnuse külastuskeskkonda tuleb suhtuda peenetundeliselt ning mõelda, kuidas varemete park alles jätta, muutes seda seejuures paremini kasutatavaks. Võidutöö puhul oli näha delikaatset suhtumist nii olemasolevasse keskkonda kui muinsusesse. Lisaks oli kavandi puhul positiivne liikumisteede lahendus, kus oli mõeldud erinevatele kasutajatele ja nutikalt ära kasutatud oru ja vallikraavi põhjasid ning kogu Lossimägede ümbrust,“ rääkis Eesti Arhitektide Liidu esindaja arhitekt Mart Keskküla.

Võitnud ideekavandi teostamisega saab Viljandi ordulinnus mitu erinevat vaateplatvormi, uued istepingid ja trepi ning vaatevõimalustega käigutee. Samuti muudetakse külastuskeskkond vaegliikujatele sobilikumaks ning luuakse võimalus nautida järvepoolset panoraamvaadet.

Lisaks võidutööle jagas žürii välja ka teise ja kolmanda koha preemiad ning kaks ergutuspreemiat. Kõigile esitatud töödele anti põhjalik tagasiside ja võidutöö edasiseks projekteerimiseks esitasid žüriiliikmed omapoolseid ettepanekuid.

I koha preemia (9000 eurot) anti võistlustöö „Kaemus“ autoritele Gert Guriev, Helin Kuldkepp, Siim Tiisvelt ja Ilmar Valdur arhitektuuribüroost Kolm Pluss Üks.

II ja III koha preemiad läksid võrdselt jagamisele (mõlemad 6000 eurot) büroo Arhitekt Must võistlustöö „Elav muuseum“ (autorid: Alvin Järving, Mari Rass, Ott Alver, Luisa Männilaan, Patrick Barbo ja Lukas Laubre) ja KOKO arhitektide võistlustöö „Valgekihv“ (autorid: Carolyn Rennu, Lembit-Kaur Stöör, Martin Tago ja Raivo Kotov) vahel.

Kaks ergutuspreemiat (mõlemad 3000 eurot) otsustati anda Stuudio ARGUS ideekavandile „Fellin“ (autorid: Margit Argus, Kristo Põlluaas, Eliise Harjak, Mirjam Vaht, Artur Ümar) ja Stuudio Tallinn ideekavandile „Rahnud“ (autor Villem Tomiste).

Žüriisse kuulusid Viljandi linnapea Madis Timpson, Viljandi linnavalitsuse liige Ditmar Martinson, Eesti Arhitektide Liitu esindavad arhitektid Mart Keskküla ja Ülle Maiste ning Eesti Maastikuarhitektide Liitu esindav maastikuarhitekt Lidia Zarudnaya.

9.-14. augustini toimus võistlustööde näitusel publiku lemmiku valimine ja selle tiitli pälvis samuti võistluse võitnud Kolm Pluss Üks ideekavand „Kaemus“.

Võistlustöödega on võimalik tutvuda siin lingil ja publikule on tööde näitus avatud Viljandis Sakala keskuse sammassaalis 9.- 31. augustini 2023.

Kontakt:

Olav Remmelkoor, Viljandi peaarhitekt, 5342 7054

Mart Keskküla, Eesti Arhitektide Liit, žürii liige, 504 7141