Viljandisse plaanitav koridor kogus protestihääli

Eesti arhitektide liit toetab neid viljandlasi, kelle arvates on halb mõte ehitada üle Uue tänava klaasist galerii ehk kaht hoonet ühendav koridor. Nagu Sakala on kirjutanud, astus asja vastu avalikult välja Uuel tänaval elav sisearhitekt Kaari Metslang, kes kogus oma mõttekaaslastelt allkirju ning juhtis plaanitavale rajatisele ka teiste arhitektide tähelepanu.

Ettevõtjate esialgse nägemuse kohaselt hakkab klaasist galerii ühendama Centrumi praegust ja tulevast hoonet üle Uue tänava. Eskiis.

 

Eesti arhitektide liit toetab neid viljandlasi, kelle arvates on halb mõte ehitada üle Uue tänava klaasist galerii ehk kaht hoonet ühendav koridor.

Nagu Sakala on kirjutanud, astus asja vastu avalikult välja Uuel tänaval elav sisearhitekt Kaari Metslang, kes kogus oma mõttekaaslastelt allkirju ning juhtis plaanitavale rajatisele ka teiste arhitektide tähelepanu.

Ilmarise tänav 1 ja Tallinna tänav 24 krundi vahele jääva Uue tänava lõigu detailplaneering oli avalikuks tutvumiseks väljas 7. oktoobrini ning kõigil huvilistel oli võimalik tolleks kuupäevaks idee kohta linnavalitsusele oma arvamus edastada.

Eesti arhitektide liidu president Katrin Koov ütles, et kõnealuses küsimuses pöördus liidu poole Kaari Metslang ning liidu eestseisus kujundas oma seisukoha.

Koovi sõnul ei saa arhitektide liit sel teemal toetada eelmise sajandi põhimõtteid järgivat detailplaneeringut, rohkem tuleks arvestada Viljandi mastaabi, miljöö ja inimestega. Nõnda kirjutaski arhitektide liit oma pöördumises Viljandi linnavalitsusele, et liit on selle detailplaneeringu pärast mures. Liidu hinnangul jääb vajaka tänapäevasest lähenemisest mitmekülgse ja inimkeskse linnaruumi kujundamisel.

Viljandi linnavalitsuse juhtivarhitekt Leelo Saar ütles, et laekus 11 kirja arvamuste ja ettepanekutega, mis peamiselt olid galerii vastu, kuid arutleti piirkonna arengu ja väärtuste üle ka laiemalt. Lisaks tundis Statoili tankla omanikfirma Circle K muret, et tanklale juurdepääs ei halveneks.

Ühtlasi esitati linnavalitsusele Saare sõnul petitsioon, kus ostukeskuste vahelise koridori rajamise vastu oli antud 149 allkirja. Mõni oli saatnud oma pöördumise isiklikult ka eraldi.

«Selline huvi Viljandisse plaanitava ehitise vastu pole just tavaline,» lausus Saar. «Huvi on aga mõistetav, sest piirkond asub kesklinnas ning planeeringuala sisse jääb bussijaam, mis on üks Viljandi visiitkaartidest.»

Juhtivarhitekt lisas, et plaanitav galerii tuleks osaliselt Viljandi vanalinna muinsuskaitseala kaitsevööndisse ja praegu on detailplaneering muinsuskaitseametis, kes langetab oma otsuse 18. oktoobril.

«Linn ootab muinsuskaitseameti otsuse ära ja siis selgub, mis saab edasi,» lisas Saar.

Linnarahval oli detailplaneeringut võimalik uudistada Viljandi linnaraamatukogus ja linnavalitsuses, endiselt on see kättesaadav linnavalitsuse kodulehel.

Viljandi linnaraamatukogu direktor Reet Lubi ütles, et raamatukogus käis selle planeeringuga tutvumas kümmekond inimest.

 

Arvamus

RIHO MAISA, Centrumi arendusjuht

See klaasgalerii teema on juba kuus-seitse aastat tagasi läbi vaieldud, aga siis jäi arendus pooleli. Meie arvates on väga hea, et linlased jälgivad meie tegemisi ja avaldavad arvamust. Tahame lõpuks ka ise, et tulemus oleks ilus, sobiks keskkonda ja linnaelanikud võtaksid selle omaks.

Meie soov on pakkuda keskuse klientidele häid tingimusi, et nad saaksid vihmase või lumise ilmaga minna puhta jalaga näiteks Selverist või kinost bussi peale. Puhtalt ärilisest vaatenurgast on galerii ju kulu, me ei tee seda enda jaoks. Nüüd ongi reeglite kokkuleppimise aeg ja nende üle oleme nõus arutlema. Me pole aga nõus sellega, kui meile öeldakse, et ärge tehke midagi. Meie tahame, et linn areneks ja muutuks paremaks, ning mittemidagitegemine sellele kuidagi kaasa ei aita.

Kui reeglistik ehk detailplaneering paika saab, tuleb kindlasti arhitektuurikonkurss ning praegusi ilupilte ei saa võtta üks ühele. Need näitavad ära vaid mahu. Kas üle tänava tuleb klaasist õhuline galerii, rippsild või midagi muud, on juba arhitektide lahendada.