Viru väljaku naabrusse tuleb 300 uut korterit
Urmas Seaver
Tallinna linnavalitsuse heakskiitu ootava Rottermanni kvartali detailplaneeringu järgi ehitataks vahetult Viru väljaku naabrusse Postimaja ja kobarkino taha ligi poole miljardi krooni eest 300 uut korterit.
Kinnisvarafirmale Pro Kapital kuuluvas kvartalis on praegu kümmekond tühja ja räämas omaaegse Rottermanni tehase hoonet, mis sadama ja linnasüdame vahel paikneva ala surnud piirkonnaks muudavad.
Enamik ligi sada aastat tagasi ehitatud hoonetest on muinsuskaitse all.
Kvartal jalakäijatele
Projekteerimisfirma EA Reng arhitekti Martin Aunini koostatud planeeringu järgi tehakse omaaegsed laohooned, veskid ja teised tehasemajad korda. Nendesse tulevad kauplused ja korterid.
Lisaks peaks alale kerkima mitu uut kuni seitsmekorruselist büroo- ja kortermaja. Kokku tuleks Rotermanni kvartalisse kuni 300 uut korterit.
Aunini sõnul on loogiline, et uute korterite hinnad oleksid kõrged, sest vahetus läheduses on meri, südalinn ja vanalinn. Ta märkis, et kvartal jääb täielikult jalakäijatele. Autodele tulevad maa-alused parklad, kuhu pääseb Ahtri ja Hobujaama tänavatelt.
Pro Kapitali peadirektor Andrus Laurits ütles, et kvartali väljaehitamine läheb maksma ligi 500 miljonit krooni.
Esmajärjekorras on plaanis alustada muinsuskaitse all olevate hoonete taastamisega, lisas ta.
«Väga raske on praegu piirkonna tulevikku lähemalt kommenteerida, sest me ei tea veel täpselt, kui palju ja mida lubatakse ehitada,» märkis Laurits.
Kui Rottermanni kvartali detailplaneering täna linnavalitsuses heaks kiidetakse, läheb see avalikustamisele. Kui kahenädalase avalikustamise käigus planeeringut ei protestita, siis esitatakse see uuesti linnavalitsusele kinnitamiseks. Kui aga planeering kogub proteste, läheb selle üle otsustamine volikogule.
Hooned aastaid tühjad
Tallinna abilinnapea Peep Aaviksoo pidas planeeringu jõudmist linnavalitsuse ette positiivseks nihkeks. «See annab lootust, et peagi saab linna südames reisisadama ja vanalinna naabruses asuv häbiväärses seisus, varemeis maa-ala atraktiivse ja esindusliku ilme,» ütles ta.
Enamik kvartali hoonetest valmis ajavahemikus 1887–1912 ning kuulus Rottermanni tehasekompleksi, mis tegeles peamiselt toiduainetetööstusega. AS Rotermanni Tehased lõpetas tegevuse 1940. Aastal 1945 tehas natsionaliseeriti ja sai nimeks V. Kingissepa nimeline Teraviljakombinaat. 1990. aastast alates lakkas kompleksis tööstuslik tootmine. 2000. aastal lõpetas viimasena jahvatamise kruubiveski.
Loe: PM 18.08.04