Visioonikonkursi “Annelinna avalik ja tegevusruum” tööde esitamise tähtaega on pikendatud 4. novembrini 2014
Tartu linnavalitsus kutsub konkursil osalema kõiki huvitatud üksikisikuid ja töörühmi (osalemiseks ei ole nõutav arhitekti kvalifikatsioon kutseseaduse mõistes). Ootame nägemusi Annelinna elukeskkonna tulevikust.
Tartu linnavalitsus kutsub konkursil osalema kõiki huvitatud üksikisikuid ja töörühmi (osalemiseks ei ole nõutav arhitekti kvalifikatsioon kutseseaduse mõistes). Ootame nägemusi Annelinna elukeskkonna tulevikust.
“Annelinn on koduks umbes kolmandikule tartlastest. Selle linnaosa avaliku ruumi muutmine aktiivsemaks ja samas ka kogukondlikumaks on väga oluline kogu Tartule tervikuna. Seekordse ideevõistluse tulemusena soovime tuua linnakeskkonda reaalseid muutusi,“ ütles abilinnapea Jarno Laur.
Konkursi tingimused ja alusmaterjalid on kättesaadavad Annelinna portaalis: http://annelinnaportaal.wordpress.com/konkurss
Välja antakse kolm preemiat, iga preemia suuruseks on 4000 eurot (käibemaksuta).
Auhinnatud tööde autorid kutsutakse visioonide täpsustamise ja realiseerimise üle arutlemiseks koostöös Tartu linnavalitsusega toimuvatesse töötubadesse (töötubades osalemine on eraldi tasustatav). Lisaks töötubadele toimub konkursitööde põhjal detsembris näitus Y-galeriis (Jakobi 1). Konkursitööde näitusega kaasnevad kunstnike poolsed käsitlused Annelinnast ja esitatud visioonidest ning avalik arutelu visioonikonkursi tulemustest.
Konkursi teemaks on Annelinna majadevahelise ruumi mõtestamine ja parandamine, pakkudes elanikele väli- ja vabaajategevusi. Konkurss keskendub peamiselt jalakäigu kaarele (Anne tänava pikendus) ja mikrorajoone läbivate jalakäigu kiirtele ning nende ümbrusele, kuid oma visiooni realiseerimiseks võib kasutada kõiki sobivaid Tartu linnale kuuluvaid krunte.
Võib öelda, et seni realiseeritud kergliiklusega seonduv struktuur on suures skaalas paigas ja toimiv, annelinlased on harjunud jalakäigu kiiri igapäevaselt kasutama ja toovad ühe Annelinnas elamise voorusena välja avalike funktsioonide (kool, lasteaed, perearst, kauplus) piisava läheduse jalgsi liikumisel. Samas on jalakäigualad suhteliselt halvas korras ega seondu vabaajaveetmise funktsioonidega.
Konkursi üks eesmärk on parandada Annelinna kergliiklusalasid ja vaadelda nende haakumist üldisesse linna kergliiklusvõrgustikku. Eesmärgiks ei ole üksnes kergliikluse võimaldamine; konkursitöölt eeldatakse ka realistlike ettepanekuid, kuidas luua kergliiklusaladel urbaanset kvaliteeti ja siduda need väli- ja vabaajategevusi võimaldava ruumiga.
Samuti oodatakse konkursitöödelt Annelinnas võimalike vabaaja veetmise viiside uurimist ja sidumist avaliku ruumi võrgustikuga. Pakutavad lahendused ei pruugi olla universaalsed ja tavapärased, kuna suure elanike arvu tõttu võib tuvastada rohkelt erinevaid huvigruppe. Plussiks peetakse lahenduste sotsiaalset tundlikkust ja kontekstuaalsust ning Annelinna omapärade ja omapäraste ruumide väljatoomist. Avaliku ruumi all ei peeta siin silmas ebamäärases (rahvarohkes) kasutuses olevat ruumi, vaid konkreetseid tegevusi ja ka privaatsemat, individualiseerumise võimalusi pakkuvat ruumi.
Loetletud ülesannetega seonduvaks teemaks on kohalike elanike aktiivsuse ja initsiatiivi küsimus. Töödelt oodatakse ka selle teema analüüsi ja ettepanekuid ning strateegiaid elanike aktiivsuse ja ruumiga suhestumise parandamiseks. Pakutavad strateegiad võivad olla nii ratsionaalsed kui ka mängulised, lisaks initsiatiivi kasvatamisele võib nende eesmärk olla Annelinna (tagasi) toomine tartlase kognitiivsele kaardile, Annelinna ajaloo nähtavale toomine, Annelinna omapärade ja potentsiaalide avamine ja väljatoomine.
Nii ruumilisi ettepanekuid kui strateegiaId hinnatakse ühes kategoorias, peamiseks hindamiskriteeriumiteks on elukeskkonna kvaliteedi tõus ja realiseeritavus.
Samaaegselt visioonikonkursiga on veebilehel http://annelinnaportaal.wordpress.com/ võimalik kõigil postitada oma ootusi ja kogemusi Annelinna elukeskkonna osas.
„Kutsume Annelinna elanikke aktiivselt oma avaldama arvamust, millest nad lähimas linnaruumist enim puudust tunnevad. Inimeste arvamused on oluliseks lisainfoks ja mõtteaineks ka võistlejatele,“ lisas Laur.
Tingimused on kooskõlastatud Eesti Arhitektide Liidus. Võistlust toetab Eesti Kultuurkapital.
Lisainfo:
Elo Kiivet
Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna arhitekt-spetsialist
736 1219,