Võidukas „Superteadus”
Tallinna Tehnikakõrgkooli (TTK) sisearhitektuuri võistluse võitsid Kaose arhitektid Margit Argus ja Margit Aule võistlustööga „Superteadus”. II koha pälvis töö märgusõnaga „Update”, mille autorid on Karolin Kõrge, Kadri Tamme ja Harri Kaplan.
Lõppes Tallinna Tehnikakõrgkooli peahoone sisearhitektuuri võistlus.
Tallinna Tehnikakõrgkooli (TTK) sisearhitektuuri võistluse võitsid Kaose arhitektid Margit Argus ja Margit Aule võistlustööga „Superteadus”. II koha pälvis töö märgusõnaga „Update”, mille autorid on Karolin Kõrge, Kadri Tamme ja Harri Kaplan. Ostupreemia pälvisid võistlustööd „Murd” (autorid Ines Haak, Triinu Silla, Ingrid Songisepp ja Jan Heinpõld büroost Ace of Space) ning „Võnge” (autorid Ülle Maiste ja Anne Saarniit). Žüriisse kuulusid TTK rektor Enno Lend, arhitektid Hindrek Kesler, Kai Süda ja Tomomi Hayashi (TTK), sisearhitektid Tiiu Truus (TTK) ja Ville Lausmäe ning kultuuriministeeriumi arhitektuuri- ja disaininõunik, arhitekt Yoko Alender. Vt www.tktk.ee/uudised/tallinna-tehnikakorgkooli-sisearhitektuurikonkursi-voitja-selgunud.
Eesti arhitektuurielus on sisearhitektuuri vallas arvestatav ning tasustatud ideevõistlus üsna harv nähtus, kuigi vägagi oodatud. Sisearhitektide tagatubades on arhitektuurivõistluste korraldamise taustal aastaid juttu olnud niisuguste võistluste vajalikkusest ning kõlanud on kriitikat küll tellijate, arhitektide ja iseenda, aga ka ametnike aadressil: ei ole ideevõistlusi, mille keskmes on sisearhitektuur. Võistlusi, kus oleksid osalema oodatud just peamiselt sisearhitektid. Seetõttu oli TTK peahoone sisearhitektuuri ideekonkurss ülimalt tervitatav. Seda enam üllatas aga vähene osavõtt ja huvi. Võistlusele kvalifitseerus vaid kuus tööd, mida on tõesti vähe, kui arvestada objekti suurt avalikku kaalu ja töö mahtu. Lisaks veel asjaolu, et viimastel aastatel on haridusasutuste arhitektuurivõistluste tulemusena valminud mitmeid ehitisi, mis on saanud hea tagasiside kasutajatelt ja avalikkuselt. Oluline on seegi, et mitmed juba kogenud autorid on saanud võimaluse end vastutusrikkas valdkonnas professionaalselt proovile panna. Ka TTK peahoone puhul on kindlasti tegemist olulise ja atraktiivse võistlusülesandega. Uutele tulijatele oleks see olnud hea võimalus millegi värskega huvi äratada ja ennast seeläbi üles töötada; pealekasvavate tugevate tegijate näol rikastub kogu Eesti sisearhitektuuri valdkond.
Tööde vähesusele vaatamata oli kõigis TTK ideevõistlusele esitatud töödes midagi märkimisväärset ning need erinesid üksteisest piisavalt palju, et tekiks valikuvõimalus ja diskussioon. Seetõttu võib võistlust – kuigi töid oli vähe – sisulise panuse tõttu õnnestunuks pidada.
Neli väljavalitut
Esitatud tööde taseme ning kooli ootuste alusel valis žürii välja neli tööd, mille puhul jätkati sisulise analüüsiga. Igas töös on lähenetud kooli probleemidele eri vaatenurgast. Enim andsid diskussiooniks alust I ja II koha pälvinud kõrgetasemelised tööd. II koha pälvinud võistlustöö „Update” tugevaim külg oli valdavalt ruumikujunduslike võtetega etteantud ruumiprogrammi raames loodud tõeliselt hubane ning meeldiv keskkond. Ulatuslik puidukasutus ning otsus teha praegune hoone heledaks ning sõbralikuks oli lahenduses väga hästi õnnestunud, samuti oli tervitatav julge vormi- ja materjalikäsitlus ning püüd tasakaalustada hoone eri kihistusi. Võidutööks osutus siiski töö „Superteadus”, kus hoone on planeeringuliste muudatustega kvalitatiivselt uuele tasemele viidud. Plaanilahenduses kavandatud ulatuslik funktsioonide ümberkorraldus lubab muuta hoone avalikud pinnad moodsaks, otstarbekaks ning avatud terviklikuks keskkonnaks, mis vastab igati kooli soovile pakkuda üliõpilastele peale kõrgetasemelise hariduse ka inspireerivat ja koostööd soosivat kooliruumi. Kavandatu põhjal tuleb hoone avalikku tsooni arvestatav ühiskasutusega ruum, tekib uudne, funktsionaalne ning valgusküllane plaanilahendus.
Ostupreemia pälvinud tööd „Murd” ja „Võnge” pälvisid samuti tähelepanu. Kui „Murd” väärib esiletõstmist hoone väga hea infograafika lahenduse poolest, siis „Võnge” julgete planeeringuliste ettepanekute tõttu. Samuti hindas žürii kõrgelt viimase töö kontseptsiooni põhimõttelist terviklikkust ning selle sidumist ka välisosa väikevormidega.