Võidutrio lubab ERMi uue maja muuseumile kohaseks kujundada

Tervet artiklit loe: Postimees 18.01.2006
Villu Päärt

«Mitu päeva on värin sees olnud,» ütleb jaapanlane Tsuyoshi Tane rahvasummas väga vaiksel häälel. «Nüüd alles hakkab üle minema.»

Hetk hiljem peab ta peapreemiaga pärjatuna istuma Eesti Rahva Muuseumi (ERM) praeguses näitusemajas pressikonverentsi lauda.
Tulevane maailma tipp
 
Võitjakolmiku saabumine ERMi maja klaasuste taha on võitjate vääriline juba enne, kui kultuuriminister Raivo Palmaru võistlustöö märgusõnadega ümbrikud kääridega lahti lõigata jõuab.

Fotograafid jooksevad üksteisele küünarnukkidega ribidesse ja ERMi külalisteraamatust ei lasta arhitekte enne mööda, kui Liibanoni päritolu Lina Ghotmeh, Itaalia päritolu Dan Dorell ja jaapanlane Tsuyoshi Tane on sinna oma nimed kirjutanud.

Õhus on skandaalihõngu, sest žüriis osalenud ekspert Karin Hallas-Murula on juba enne võiduümbrike avamist jõudnud tulemusi masendavateks nimetada.
ERMi uue hoone rahvusvahelise arhitektuurivõistluse peaauhind on 700 000 krooni. Suuri maailmastaare see raha tööle ei innusta.

Dorell on 33, Tane ja Ghotmeh mõlemad 26-aastased. Dorelli on ära märgitud Sarajevo kontserdimaja rahvusvahelisel konkursil.

Teadmisi on see kolmik omandanud Jaapanis, Liibanonis, Taanis, Šotimaal ja Rootsis.
Mullu suvel saatis ERMi projektijuht Agnes Aljaste konkursiinfot paljudesse maailma arhitektuuriportaalidesse. Sealt võitjad ERMi otsa sattusid.

Eile istusid kõik kolm sel ajal Tallinnas juba lennukisse, kui internetikommentaatorid lennurajakujulise muuseumihoone projektile kiitust ja sõimu jagasid.

Eesti Arhitektide Liidu esimees Margit Mutso märgib, et kuigi kõik kolm võitjat on suhteliselt noored, äratab aukartust, milliste maailmanimedega nad on jõudnud koostööd teha.
Tuyosh Tane on töötanud oma kodumaal korra Eestis noorarhitektide võistluse Europan žüriis käinud Kazujo Sejima juures ning Taanis Kopenhaagenis Larseni büroos.

Lina Ghotmeh ja Dan Dorell on olnud alltöövõtjad sellistele maailmanimedele nagu Jean Nouvel ja Norman Forster. Viimase mehe tööde nimistus on Berliini Riigipäevahoone klaaskuppel ja Londoni millenniumisild.

«Maailma tipp,» ütleb Mutso. Tema hääl annab kahele sõnale kümnekordse veenvuse.
Kolm võitjat jõudsid Tartusse kaks päeva enne tseremooniat. Olid õnnelikud, et neid majutati väikeses Uppsala majas, kus viitsiti suhelda ja juhatada. Esimesena tahtsid nad näha Tähtveres Tammekannu villat, mille projekteeris Alvar Aalto.

Edasi Supilinn, Karlova, Annelinn. Muidugi käisid nad läbi ala, kuhu peaks kerkima nende endi võidutöö.