Wienerberger Brick Award 2012: viit rahvusvahelist arhitekti autasustati silmapaistvate telliskivimajade eest

Viini Linnahallis toimunud auhinnatseremoonial kuulutati välja Wienerberger Brick Award 2012 võitjad. Viit rahvusvahelist arhitekti autasustati silmapaistva töö eest projektidega, mille puhul on ehitusmaterjalina kasutatud telliskive.

Viin, 3. Mai 2012

Viini Linnahallis toimunud auhinnatseremoonial kuulutati välja Wienerberger Brick Award 2012 võitjad. Viit rahvusvahelist arhitekti autasustati silmapaistva töö eest projektidega, mille puhul on ehitusmaterjalina kasutatud telliskive.

Viiest liikmest koosnev zürii valis peaauhinna saajaks Lõuna-Aafrika arhitekti Peter Richi, kes võitis ka kategoorias „Telliskividega teostatud erilahendused“  Lõuna-Aafrikas asuva Mapungubwe interpretatsioonikeskuse eest.

Kategoorias „Ühiskondlik hoone“ võitis Šoti arhitektuuribüroo NORD oma uuendusliku elektrialajaamaga, mis ehitati 2012. aastal Londonis toimuvateks olümpiamängudeks.

Arhitekt Bart Lens võitis žürii enda poole kategoorias „Ühepereelamu“ – seda projektiga „Jäneseurg“. Portugali arhitektid, vennad Francisco ja Manuel Aires Mateus said kategoorias „Elamu“ auhinna Alcácer do Salis asuva eakate hooldekodu eest.

Viimases kategoorias, „Muundumine“, sai võidu slovakk Pavol Paňák oma isikliku arhitektuuriprojektiga, telliskividest ehitatud pelgupaigaga.

 

Brick Award auhinnaga, mida maailma suurim telliskivide tootja jagab iga kahe aasta tagant, tunnustatakse eriti edukaid näiteid moodsast tellisarhitektuurist.

Auhindu jagatakse välja kokku 27 000 euro ulatuses. „Wienerberger Brick Awardiga tahame tõmmata tähelepanu sellele, kui innovaatiliselt ja mitmekülgselt tänapäeva moodsas arhitektuuris telliskive kasutatakse,“ sõnas Wienerbergeri tegevjuht Heimo Scheuch. „Kõikidest projektidest kumas loovust, millega arhitektid näitasid üles hoolivust kohaliku keskkonna vastu. Seda on näha ka materjali valikust.“

Rahvusvahelised arhitektuurikriitikud ja arhitektuuriajakirjanikud esitasid auhindade kandidaatideks mitmeid silmapaistvaid keraamilistest ehitusmaterjalidest valminud ehitisi. Hindamisele valiti kokku 50 projekti viiel kontinendil asuvast 28 riigist. Lõpliku otsuse tegi rahvusvaheline zürii, kuhu kuulusid arhitektid Plamen Bratkov (Bulgaaria), Rudolf Finsterwalder (Saksamaa), Hrvoje Hrabak (Horvaatia), John Foldbjerg Lassen (Taani) ja Zhang Lei (Hiina).

 

Võiduprojektidest üksikasjalikumalt

Mapungubwe interpretatsioonikeskus: asukoha filosoofia

Peaauhinna ja kategooria „Telliskividega teostatud erilahendused“ võitjaks pärjati Lõuna-Aafrikast pärit Peter Rich koos Michael Ramage’i ja John Ochsendorfiga Lõuna-Aafrikas asuva Mapungubwe interpretatsioonikeskuse eest. Arhitekti eesmärk oli luua ruum, milles saaks eksponeerida arheoloogilisi leide nende looduslikus keskkonnas – maastikukaitsealal. Mapungubwe kultuurmaastik on kuulunud UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja alates 2003. aastast.

Külastuskeskuses tõlgendatakse iidseid võlvimistehnikaid uuel moel ning kasutatakse kõige keerukamaid ning teaduslikult põhjendatud ehitusmeetodeid. Koostöös Cambridge’i Ülikooli ja Massachusettsi Tehnoloogiainstituudiga analüüsis arhitekt projektile aluse panemiseks Vahemere äärseid kuppelehitisi. „Madal- ja kõrgtehnoloogia tasakaal ning viited kordumatule kohalikule maastikule annavad tulemuseks universaalsete ja ajatute mõõtmetega arhitektuuriprojekti,“ selgitas zürii liige Hrvoje Hrabak. Lisaks arhitektuuriga seotud tegevustele uuris Peter Rich süvitsi ka Ndebele, Bantwane ja Tswana elanike asulaid. „Ma vaatasin nende tube ning lõin midagi, mille filosoofia juured oleksid ehitise asukoha tunnetamises.“ Peter Rich Architects pööras erilist tähelepanu sellele, et projekti elluviimisesse oleksid kaasatud kohalikud inimesed. Peamiselt võlvlagedega varustatud erinevas suuruses paviljonidest koosneva uue kompleksi ehitamisel otsustasid arhitektid kasutada käsitsi tehtud telliskive ja plaate, mille olid savist, tsemendist ja veest valmistanud kohalikud töölised.

 

Elektrialajaam olümpiamängude jaoks: täiuslik telliskivifassaad

Šoti arhitektuuribüroo NORD tuli võitjaks kategoorias „Ühiskondlik hoone“, projektiks Londonis East Endis asuvasse olümpiaparki ehitatud põhielektrialajaam 2012. aasta olümpiamängude jaoks. Arhitektid valisid puhtalt geomeetrilise lahenduse, mille tõlgendamiseks kasutati rikkalikku, süsimustadest tellistest telliskivitekstuuri. Telliskivifassaadist ei puudu ka kontrast soklimassiivi ja ülemise osa „lahtisematest“ tellistest müüri vahel. „Žürii peab seda väga õnnestunud projektiks just tänu selgele ideele ja telliskivifassaadi täiuslikule teostusele“, kommenteeris žürii liige Zhang Lei. Arhitekt Alan Pert lisas: „Oma monoliitses lihtsuses eristub hoone tahtlikult spordirajatisi iseloomustavast tähelepanuväärsest vormimängust.“

 

Jäneseurg: tellisplaadid annavad majale põrandast katuseni ühtse välimuse

Kategoorias „Ühepereelamu“ avaldas arhitekt Bart Lens züriile muljet projektiga „Jäneseurg“, mis valmis Belgias Gaasbeekis. Projekti käigus renoveeriti tellistest ehitatud ning nüüdseks pooleldi kokkuvarisenud talumaja eluruumideks ja veterinaariakliinikuks. Kahe maja vahele ehitati lehtrikujuline juurdeehitis. Peamiseks proovikiviks oli vana talumaja ümberehitamine nii, et see vastaks tänapäevastele elumajadele esitatavatele nõudmistele, samas selle maalähedust hävitamata.  Bart Lens: „Telliskivi ei kasutata siin ainult kui ehitusmaterjali, vaid kui olemasolevat struktuuri toetavat kontseptsiooni. Sellest on saanud siduv element mineviku ja oleviku vahel.“ züriid rabas enim just majadevaheline juurdeehitis: „On inspireeriv seista avalikus kohas ja vaadata läbi selle vastloodud läbikäigu ilma et me näeksime, mis toimub teisel pool. Juhinduda saab vaid valgusest,“ rääkis Plamen Bratkov.

 

Eakate hooldekodu Alcácer do Salis: arhitektuuriväärtusega sotsiaalehitis

Lissabonis tegutsevad arhitektid Francisco ja Manuel Aires Mateus võitsid kategoorias „Elamu“ Alcácer do Salis asuva eakate hooldekoduga. Nad lõid eluruumi, mis on nii funktsionaalne kui mugav ning vastab ka kogukonna vajadustele. „Tahtsime tagada elanikele tasakaalu hooldamist vajavatest elatanud inimestest koosnevas kogukonnas elamise ning nende privaatsuse austamise ja kaitsmise vahel,“ märkisid arhitektid. Projektis nähti ette siseruume, mille lõpliku kasutuse kohta teevad otsuse elanikud ise. Žürii liige Rudolf Finsterwalder: „Arhitektuuritööd mõistetakse kui skulptuuri ning seega kannab see edasi kahe Portugali suurkuju, Álvaro Siza ja Eduardo Souto de Moura traditsioone. Soojusisolatsiooniga õõnessein on väljastpoolt kaetud kipskrohviga ning viimistletud valge läikiva värvikihiga, mis rõhutab vormi skulptuurisarnaseid tunnuseid.“

 

Telliskividest ehitatud põletusahjust arhitektuuristuudioni

Kategoorias „Muundumine“ valis zürii Wienerberger Brick Award 2012 konkursi võidutööks Slovakkia arhitekti Pavol Paňáki nädalavahetuseateljee. Pavol Paňák, kes tegi suurema osa tööst enda kätega, muutis 10 aasta jooksul endise tellistest põletusahju Karpaatide jalamil Čachtices isiklikuks tellistest pelgupaigaks. zürii liige John Foldbjerg Lassen: „See ehitis on põnev tänu emotsioonidele, mida see väljendab; tänu viisile, kuidas see ruumi loob ja loodusliku ümbrusega ühte sulandub.“ Stuudio põhipinna moodustab endine telliskivide põletamiseks mõeldud ahi. Kuna arhitekt oli veendunud, et arhitektuur nõuab korda, traditsioonilisust ja evolutsiooni, põhineb stuudio peaaegu täies ulatuses rangelt analüütilise geomeetria reeglitel. „Stuudios ülistatakse traditsioone, järjepidevust, kohalikku keskkonda ja telliste valmistamist. Telliste põletamine on eriti keeruline töö, mis nõuab keskendumist, kannatlikkust ja oskusi,“ kirjeldas arhitekt Pavol Paňák enda lähenemist projektile.

 

Brick ‘12: raamat

Üksikasju auhinnalistele kohtadele tulnud ja nominentideks esitatud projektide kohta leiate kakskeelsest raamatust „Brick ‘12“, mille on Wienerberger Brick Award konkursi saateks avaldanud kirjastus Callwey Publishers. 240-leheküljelise raamatu teine osa sisaldab uut ajakirja Brick+, millest saavad lugejad teada, kuhu läheb puhkama tipparhitekt David Chipperfield, miks on Nobeli kirjandusauhinna laureaat Elfriede Jelinek lausa hull keraamikakunstniku Kurt Ohnsorgi järele, ning kuidas on Euroopa arhitektide uues põlvkonnas süttinud kirg tellisehitiste vastu. „Brick ‘12“ on alates 15. maist 2012 saadaval saksakeelsetes raamatupoodides, Callwey veebipoes ja suuremates raamatute jaemüügiga tegelevates veebipoodides.

 

Allalaaditavad dokumendid

Fotod: http://www.wienerberger.com/press/photo-service

Infoleht: http://www.wienerberger.com/press/adhoc-press-releases

Lisateavet Brick Award 2012 konkursi kohta saate aadressilt http://www.wienerberger.com/brick-award  ning eelmiste, 2004., 2006., 2008. ja 2012. aasta konkursside kohta aadressilt www.brick10.com .

http://www.wienerberger.ee/uudised/wienerberger-brick-award-2012.html