YIT peab Hiiu pansionaadi asjus Tallinna linnavalitsusele aru andma

Eesti Päevaleht 23.11.2005
Anneli Ammas


Tallinna abilinnapea saadab kirja YIT Ehitusele küsimaks, mida firma siis ikkagi Hiiule Sanatooriumi parki ehitab: kas tulevasse pansionaati on müüdud kortereid?

Tallinna abilinnapea Taavi Aas ütles eile õhtul, et ta pole küll YIT Ehitusele saadetavat kirja veel allkirjastanud, kuid kiri on valmis ja sisaldab järelepärimist, mis lähtub avalikuks saanud infost Sanatooriumi parki pansionaadi ehitamisest.
“Küsime, kas sinna on müüdud korteripinda, ning teatame, et ehitusluba on antud just pansionaadi ehituseks ning Tallinna linnal pole vähimatki plaani muuta elamualuse maa sihtotstarvet ärimaast elamumaaks,” ütles abilinnapea Aas.
Abilinnapea lisas, et esialgu pole ehituslikult võimalik YIT Ehitusele midagi ette heita ning ka ehitusloa andmisel lähtuti sellest, et projektis olid kõik pansionaadile viitavad tingimused täidetud. “Nagu näiteks vastuvõturuum,” lausus Aas, lisades, et praegu pole põhjust ehitust peatada.

Kortermaja nõuaks uut projekti
Tallinna ehitusjärelevalveteenistuse direktori Rainer Seieri sõnul lükati projekt ehituslube andvas komisjonis kaks korda tagasi, sest mahud olid liiga suured, ja alles kolmandal korral sai hoone heakskiidu.
“Juriidiliselt ei saa see olla korterelamu, sest kui see oleks korterelamu, siis oleks riiklikus ehitusregistris iga korter eraldi, kuid seal on kirjas pansionaadi üldpind,” ütles Seier. “Mis tehingutega seal midagi on muudetud ja osakuid müüdud – meie ei saa sinna sekkuda.”

Seieri sõnul tuleb juhul, kui funktsiooni muudetakse, teha uus projekt ja ehitis korterelamuks muuta – see peaks minema Nõmme linnaosas avalikule arutelule. “Seda kõike aga seal teha ei saagi, sest Nõmme ehitusmäärus näeb sinna ette tervishoiuasutuse vms,” lausus Seier.

Ehitusjärelevalvaja sõnul võib juriidiliselt tekkida võimalus sekkuda siis, kui hoone on valmis ning taotletakse selle kasutusluba. “Tervisekaitse, töökaitse vaatavad, kas see on ikka pansionaat. Kui nemad oma kooskõlastust ei anna, siis ei anna ka linn kasutusluba,” lausus Seier. “Pansionaat on vanadekodu või midagi sellist ja meie vaatame ruumis järele, kas see vastab projektile. Kui seal keegi hakkab elevanti hoidma, siis see pole enam meie asi.”

Seier eeldas, et ehitusloa peatamine praegu tooks linnale kaela kahjunõude ja seda maksumaksja ju ei tahaks.

Nõmme linnaosa valitsus, kelle haldusalasse kuulub Hiiul asuv Sanatooriumi park, mille kohta on vastu võetud ka ehitusmäärus, mis välistab elamu-ehituse Nõmme parkides, püüab pansionaadi teemast taanduda. “See asi käib juba üle meie peade,” ütles Nõmme avalike suhete juht.

Pansionaat ja elamu on sarnased
•• Tervisekaitseinspektsiooni avalike suhete juht Agnes Jürgens vahendas Tallinna tervisekaitse seisukohta, et Hiiu ehitise funktsiooni muutmise peatamist ei saa nende kaela ajada.
•• “Seal on roheline vöönd ja meie poolest võib sinna ehitada nii pansionaadi kui ka elamu – kui hoone seda on, siis ei ole meil põhjust kasutusloa andmisele vastu seista,” lausus Jürgens.
•• Pansionaati peetakse seaduse järgi majutusasutuseks, kuid tervisekaitselised tingimused on sel puhul samuti tõsisemad, nagu ka elamu puhul. Jürgensi sõnul vaatab tervisekaitse näiteks ümbritseva müra taset, enne kui elamu või majutusasutuse kooskõlastab.
•• “Sellisel juhtumil nagu Hiiul sõltub kõik kohalikust omavalitsusest, millise detailplaneeringu nad kehtestavad, millise sihtotstarbe maale määravad.” A.A.