Maakri kvartali arhitektuurivõistlus

Korraldaja: Eesti Arhitektide Liit
Toimumiskoht: Eesti
Osavõtt: Eesti sisene
Väljakuulutamise kuupäev: 06.05.2024
Küsimuste esitamise tähtaeg: 14.08.2024
Registreerimise tähtaeg: 28.08.2024
Võistlustööde esitamise tähtaeg: 28.08.2024 15:00

Maakri kvartali arhitektuurivõistlus on üheetapiline avatud arhitektuuri ja planeeringuvõistlus, mille tulemusena saadakse kvartali linnaruumi ideelahedus. Ideelahenduse alusel koostatakse kvartali detailplaneeringud. Võistluse korraldajad on Kolmas Arendus OÜ ja Robalm OÜ, kaaskorraldaja Eesti Arhitektide Liit.

Võistluse eesmärk on saada parim linnaruumi ideelahendus, mille fookuses on loodava avaliku ruumi kvaliteet. Selleks määratakse olulisemad kujundus- ja arhitektuuritingimused avaliku ruumi ja hoonete kavandamiseks Tallinnas Maakri kvartalis, luues aktiivse, avatud, atraktiivse ja jalakäijasõbraliku tänavaruumi ning kujundades samas huvitava, ruumilt ja vormilt liigendatud ning lähi- ja kaugvaadetes mõjusa vertikaalse kompositsiooni, mis väärtustab „uue“ ja „vana“ visuaalset dialoogi Tallinna siluetis.

Võistlusalaks on Maakri kvartal – samanimelise asumi keskmes paiknev maa-ala Maakri tänava, Kuke tänava ja Lennuki tänava vahel. Maakri kvartali arvestuslik pindala on 17 000 m2. Võistlusala suurus kokku on 2,33 hektarit.

Võistlusülesandega soovitud kvartali tihedus on 5,5 kuni 6,5. Arvestuslik brutopind kokku 93 500 kuni 110 500 m2. Tallinna linn on lubanud tiheduse eeldusel, et suurendatakse oluliselt üldplaneeringus määratud vähimat lubatud haljastuse osakaalu. Tingimusel, et vähemalt 50 % Maakri kvartalisse jäävate katastriüksuste pindalast moodustab suures osas haljastatud linnapark, võib kvartalisse täiendavalt kavandada hooneid, mille maapealsete suletud brutopindade summa on 66 000 m2 kuni 83 000 m2.

Maakri tänava, Kuke tänava ja Lennuki tänava vaheline Maakri kvartal on tänaseni sisuliselt välja ehitamata, sest varasemad keerulised omandisuhted takistasid kvartalile toimiva terviklahenduse loomist. Lisaks Maakri Maja korterelamule [Maakri tn 36] ja Skyon’i bürootornile [Maakri tn 30] on kvartalis säilinud veel kunagise E. Lenderi Gümnaasiumi kahekorruseline tänavapoolne hoone [Maakri tn 28a], mis on ehitismälestis ning tuleb restaureerida. Ühtlasi tuleb kooskõlastatud ehitusprojekti kohaselt [LISA 8] taastada ajutiselt lammutatud E. Lenderi Gümnaasiumi hoovipoolne hoone [Maakri tn 28], mis on samuti ehitismälestisena arvel.

Kuigi viimati valminud Maakri ärikeskuse ja Skyon’i ehitamisel on varasemast rohkem tähelepanu pööratud ka tänavaruumi lahendustele, on kõrghoonete piirkonnas just hoonetevahelise kvaliteetse avaliku ruumi puudumine peamiseks probleemkohaks, mistõttu on selles valdkonnas ootused eriti kõrged.

Arhitektuurivõistlusel osalejatelt oodatakse mitmetasandilist ja terviklikku ruumilist lahendust, mille tulemusena kujuneks Maakri kvartalist tegus tänapäevane keskuseala. Seetõttu ei ole võistluse eesmärgiks pelgalt kõrghoonete kavandamine vaid kõrgetasemelise avaliku ruumiga kvartal, mis oleks eeskujuks teistegi kesklinna uute arenduste elluviimisel. Sellest tulenevalt hindab žürii võrdsete lahenduste puhul kõrgemalt töid, mille puhul on enam tähelepanu pööratud kvaliteetse avaliku ruumi ning atraktiivse linnasilueti kujundamisele kui suurima võimaliku ehitusmahu saavutamisele.

Pärast võistluse tulemuste selgumist alustab võistluse korraldaja võistluse võitjaga läbirääkimisi Maakri kvartali detailplaneeringute avaliku ruumi ja arhitektuuriosa koostamise raamlepingu ning linnapargi ehitusprojekti arhitektuuri ja maastikuarhitektuuri osa koostamise lepingu sõlmimiseks.

Võistlusülesande koostas EALi liige Endrik Mänd (8. taseme volitatud arhitekt-ekspert).

Võistlustööde esitamise tähtaeg on 28.08.2024 kell 15:00. Võistlus on digitaalne (töö saata aadressile ), maketid tuua või saata saatja vastutusel postiga või kulleriga aadressil Kolmas Arendus OÜ, Maakri tn 30, 10145 Tallinn, 26. korrus.

Preemiafondi suurus on 64 000 eurot. Preemiafond jaguneb auhinnaliste kohtade vahel järgmiselt: I koht 20 000 eurot, II koht 16 000 eurot, III koht 12 000 eurot ja 2 ergutuspreemiat suuruses 8 000 eurot.

Võistluse žüriisse kuuluvad:

  • Tanel Samuel (Kolmas Arendus OÜ, žürii esimees)
  • Silver Neemelo (Kolmas Arendus OÜ, korraldaja esindaja)
  • Even Tudeberg (Robalm OÜ, korraldaja esindaja)
  • Oliver Alver (TLPA esindaja)
  • Marika Lõoke (EALi esindaja)
  • Tõnis Arjus (EALi esindaja)
  • Karin Bachmann (EALi/EMALi esindaja)

Varuliige on Pelle-Sten Viiburg (EALi esindaja)

Lisaks kaasab žürii töösse muinsuskaitse eksperdi.

Võistlustingimused on kooskõlastanud Tallinna Linnaplaneerimise Amet, Tallinna Strateegiakeskuse linna strateegilise planeerimise teenistuse ruumiloome osakond ja Eesti Arhitektide Liit.

Võistlustingimused saab alla laadida siit

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

MAAKRI KVARTALI VÕISTLUSE KÜSIMUSED – VASTUSED

24.05.2024

Küsimus:

Tere. Meil on konkursil osalemise kohta mõned küsimused:
1. Kas meil on õigus osaleda, kui meie ettevõte on registreeritud Ukrainas?
2. Kui jah, siis kas teile sobiks Ukraina arhitekti tunnistus? Kui Ukraina tunnistus ei sobi, kas see võib olla ükskõik millise Euroopa Liidu riigi dokument?

Vastus:

Lähtuvalt võistluseeskirja punktist 5.1: Võistleja peab kaasama võistlustöö koostamisse arhitekti, kellele on omistatud vähemalt volitatud arhitekt, tase 7 kutse või kellele on omistatud arhitekti kutse Euroopa Liidu liikmesriigi, Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriigi või Maailma Kaubandusorganisatsiooni riigihankelepinguga ühinenud riigi vastava regulatsiooni tähenduses.

Küsimus:

Kas on vajalik arhitekti kutsetunnistuse tõlkimine eesti keelde?

Vastus:

Lähtudes võistluseeskirja punktist 1.5 on vajalik esitatavate dokumentide tõlge Eesti keelde.

Väljavõte võistluseeskirjast:

1.5 Võistluse keel

Võistluse keel on eesti keel.

Kõigi võistlusega seotud dokumentide vormistamine ning kogu võistlusega seotud kirjalik ja suuline suhtlus, sealhulgas küsimuste esitamine, küsimustele vastamine ning žürii töö, toimub eesti keeles.

Võõrkeelsed dokumendid esitatakse koos eestikeelse tõlkega. Vastuolude korral lähtutakse eestikeelsest tõlkest.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

5.06.2024

Küsimus:

Hello. If we understood correctly, we need to send panels and the 1:1000 scale model. Should they be sent together in one package? Also, does the deadline date start from the date of dispatch of the parcel or from its receipt by the customer? Will the electronic version be taken into account if the physical delivery is delayed at border?

Kas saime õigesti aru, tuleb saata planšetid ja makett mõõtkavas 1:1000? Kas need tuleks saata ühes pakis? Samuti, kas tähtaeg algab paki väljasaatmise kuupäevast või selle kättesaamisest tellija poolt? Kas elektroonilist versiooni võetakse arvesse, kui füüsiline kohaletoimetamine piiril viibib?

Vastus:

Nagu võistluseeskirja punkt 7 sätestab, siis:

7. VÕISTLUSTÖÖDE ESITAMINE

7.1 Võistlustööde esitamise tähtaeg

Võistlustööde esitamise tähtaeg on 28.08.2024 kell 15:00.

7.2 Võistlustööde esitamise koht

Võistlustööd esitatakse punktis 7.1 määratud tähtajaks elektrooniliselt e-posti aadressil: ning maketid tuuakse või saadetakse saatja vastutusel postiga või kulleriga aadressil Kolmas Arendus OÜ, Maakri tn 30, 10145 TALLINN, 26. korrus;

7.3 Võistlustööde esitamise viis

Arvesse lähevad võistlustööd, mille elektrooniliselt materjalid ning makett on esitatud tähtaegselt.  Kõik võistlustöö osad peavad olema varustatud märgusõnaga [embleem, logo või tähe-numbrikombinatsioon ei ole lubatud]. Tingimus kehtib ka digitaalselt esitatud failide kohta, kusjuures osaleja peab kustutama või tühjendama faili atribuutide all olevad identifitseerimisväljad, et vältida anonüümsusnõude rikkumist.

Võistlustöö makett esitatakse pakendatult kinnisesse, läbipaistmatusse, ühevärvilisse ja väliste eraldusmärkide või eritunnustega pakendisse ning elektrooniliselt digiallkirjastatud konteineris. Võistlustööde pakend ja digikonteiner peab olema tähistatud võistluse nimetuse ja märgusõnaga.

Pakend peab sisaldama võistlustööd; nimekaarti [vt LISA 1], millele on märgitud võistleja nimi ja arvelduskonto number; aadresskaarti [vt LISA 2], millele on märgitud võistleja kontaktisiku nimi ning tema telefoninumber ja e-posti aadress; ning võistleja kinnitusi [vt LISA 3], et võistleja nõustub kõigi arhitektuurivõistluse tingimustega. Nimekaart ja aadresskaart peavad olema võistlustööga samas pakendis teineteisest eraldi kinnises läbipaistmatus ümbrikus, mis on tähistatud vastavalt märkega „nimekaart“ ja „aadresskaart“ ning võistlustöö märgusõnaga või võistlustööga samas digikonteineris eraldi failidena nimetusega vastavalt „nimekaart“ ja „aadresskaart“. Võistleja kinnitused võivad olla aadresskaardiga samas ümbrikus või võistlustööga samas digikonteineris eraldi failina nimetusega „võistleja kinnitused“.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

18.06.2024

Küsimus:

Meie kliimameeskonnal tekkis küsimus seoses võistlusülesandes kirjeldatud insolatsiooninõuetega:

Tekstist jääb mulje, nagu soovitakse lähtuda standardist, mis enam ei kehti. Kas tuleb lähtuda standardist EVS 894:2008/A2:2015 või EKELi koostatud juhendist? Nende nõuded on erinevad.

Vastus:

Võistlusülesanne ei maini standardist lähtumist. Kuna EKELi insolatsiooni juhendis on sama kuupäevade vahemik (22. aprillist kuni 22. augustini), mille analüüsi on võistlusülesandes nõutud, siis lähtuda EKELi juhendist, see on ka kooskõlastatud Tallinna Linnaplaneerimisametiga.

Link EKELi insolatsiooni juhendile:

https://ekel.ee/images/Insolatsiooni_kestuse_arvutamise_juhend_16.04.2020.pdf

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

08.08.2024

Küsimus:

Kas Maakri 28a kohta on olemas mudel? Lisades olnud joonised on pdf formaadis, kuid võib eeldada, et selle hoone kohta on olemas mudel. Kas võiksite jagada?

Vastus:

Lisade kaustast on leitav Maakri 28a ifc mudel. Link

Küsimused:

1. Lisas 4 olevad fotod on väiksed, resolutsiooniga 3000×4000, 150dpi. Selleks, et antud fotosid kasutada töö vormistamiseks, on vaja fotosid, mis oleksid vähemalt 240dpi, parem veelgi, kui 300dpi. Eeldan, et Lisas 4 olevad fotod on salvestatud veebis vaatamiseks väiksemaks, et saate väljastada ka suurema resolutsiooniga fotod. 

2. Tingimustes on öeldud, et Maakri tänava tänavaruumi kujundamisel tuleb arvestada visioonivõistluse Stuudio Tallinna võidutööga. Palun antud tööd tervikuna (kodulehel on vaid fragmendid) ning asendiplaani võimalusel DWG-s. 

3. Lauteri 3 ehitatava kõrghoone 9. korrusel on Lennuki tänava poolses osas 1-toalised korterid. Kas saame õigesti aru, et neis korterites tuleb tagada kas 2,0 tunni pikkune katkestusteta insolatsiooni kestus või 2,5 tunnine katkestustega insolatsiooni kestus? 

Vastavalt EKELi “RUUMI OTSESE PÄIKESEVALGUSE (INSOLATSIOONI) KESTUSE ARVUTAMISE JUHENDile”: Avalikes huvides on kohalikul omavalitsusel õigus lubada piisava insolatsiooni kestuse vähendamist 0,5 tunni võrra väljakujunenud tänavastruktuuriga ja tiheda hoonestusega aladel tänavaseina väljaehitamise võimaldamiseks.

Vastused:

1. Kahjuks ei ole parema kvaliteediga pilte. Vaadete fotod on mõeldud pigem illustreerimaks, kust visualisatsioonid tegema peaks. Igal võistlejal on võimalus teha samalaadne suurema kvaliteediga alusfoto.

2. Vastus Tallinna Linnaplaneerimisameti Ruumiloome osakonnast: Kahjuks on meil Stuudio Tallinna Härjapea teekonna võistlustööst „Vulin“ ainult pdfid. Need leiab siit: https://veeb.tallinnlv.ee/pilv/index.php/s/20hI1GjHakegMvf Üldiselt me ei küsi võistlustööde puhul dwgsid, sest enamasti on tööd eeleskiisi tasandil kollaažilaadsed failid, kus osa tööst on sündinud dwgs, osa Photoshopis jne. Puhaste failide tegemine, kus kõik on õigetel kihtidel jne oleks võistlejate jaoks eraldi töö.

3. Insolatsiooni juhendi kohaselt tuleb 1-toalises korteris tagada 2,5 tunnine katkematu insolatsiooni kestus, mida omavalitsus võib teatud tingimustel vähendada 0,5 tunni võrra. Seega juhul, kui lahenduses soovitakse lähtudes 2-tunnisest katkematust tuleb see võistlustöös selgelt välja tuua kui ettepanek omavalitsusele rakendada erandit koos põhjendustega, miks see on otstarbekas ja mõistlik.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

11.08.2024

Küsimus:

Võistlustingimustes: Võistluse eesmärk on saada parim linnaruumi ideelahendus, mille fookuses on loodava avaliku ruumi kvaliteet.

Punkt 5.1 ütleb jooniste mõõtkava kohta:

– asendiplaan 1:1000

– asendiplaani fragmendid 1:200

– linnaehituslikud lõiked 1:200

– hoonete plaanid 1:200

Hoonete plaanide 1:200-le mõõtkava on põhjendatud juhul, kui tegu hoone võistluse või eskiisiga. Antud juhul, kui võistluse fookus on parim linnaruumiline lahendus, on põhjust teha 1:500-le hoonete toimivust selgitavad plaanilised skeemid. Asendiplaan mahub ka 1:500-le A1 maastikformaadile. Linnaehituslik pikilõige Kuke tänavalt on põhjust anda 1:500-le; 1:200-le on pikilõike jaoks liialt suur. Asendiplaani fragmendid võiksid olla mõõtkavas 1:50-le ha 1:200-le. 

Kas võime kasutada eelnevalt kirjeldatud mõõtkavasid? Ehk siis:

– asendiplaan 1:500
– asendiplaani fragmendid 1:50 kuni 1:200
– linnaehituslikud lõiked 1:200 kuni 1:500
– hoonete plaanid 1:500

Vastus:

Mõõtkavad on ette antud kahel eesmärgil – loetavuse huvides ning tööde võrreldavuse huvides – selleks et žüriil oleks hõlpsam töid hinnata, aga ka näiteks hilisema näituse korraldamise korral külastajatel erinevate tööde konteksti hoomata. Seetõttu tuleb esitatud mõõtkavasid kindlasti käsitleda kui vähimat lubatut. Kaaluda võib nõutud mõõtkavast täpsemate jooniste lubamist, eelkõige erinevate detaili- ja fragmentide jooniste mõõtkavade suurendamist, aga ka asendiplaani vormistamist mõõtkavas 1:500 mõõtkava 1:1000 asemel.

Korruseplaane on võistlustingimustes küsitud minimaalselt – kui küsitud hulk korruseplaane on esitatud mõõtkavas 1:200, aga osaleja soovib lisada täiendavaid korruseplaane, et paremini kirjeldada oma ideed, siis võib kaaluda täiendavate plaanide väiksemas mõõtkavas esitamise lubamist.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————-

13.08.2024

Küsimus:

Võistlusülesandes on kirjas: “mälestistele ei ole lubatud kavandada pealeehitisi, ent lubatud on kavandada uusi hoone osasid Maakri tn 28a mälestise kohale tingimusel, et tagatakse mälestise [sh hoone katusemaastiku] visuaalne terviklikkus”. Kas Maakri 28a restaureerimisel on võimalik ka hoone sisestruktuur lammutada, juhul kui säilib visuaalne terviklikkus ning vahekorrused taastatakse lähtuvalt algsetest kõrgustest?

Vastus:

Muinsuskaitse eelhinnangu kohaselt on rõhk eelkõige mälestise välise olemuse ja vaadeldavuse säilitamisel. Ettepaneku muuta mälestise sisemist struktuuri võib võistlustöös teha, ent nagu mälestiste puhul nõutud, sõltuvad lõplikud võimalused hoone ümberehitamiseks pärast muinsuskaitse eritingimuste väljastamist järgmistes planeerimise ja projekteerimise etappides.

Arhitektuurivõistluse žürii töösse on kohustus kaasata ka muinsuskaitse ekspert, kes annab võistlustöödele omapoolse hinnangu.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

21.08.2024

Küsimus:

Kontor, kus ma töötan ja mis asub Londonis (Ühendkuningriik), on huvitatud osalemisest võistlusel. Siiski ei kasuta me siin Ühendkuningriigis digitaalallkirju. Sooviksime teada, kas oleks vastuvõetav esitada nõutav dokumentatsioon käsitsi kirjutatud allkirjaga, lisades sellele deklaratsiooni, et digitaalallkirjad ei ole Ühendkuningriigis tavapärased. Hindame teie juhiseid selles küsimuses ja ootame teie vastust.

Vastus:

Sobivad ka paberil allkirjastatud ja lisatud dokumendid.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

27.08.2024

Küsimus:

Esitame tööd koostöös välismaa bürooga. Ühispakkumise eraldi vormi ei ole, kas piisab et Nimekaardile ja Aadresskaardile tuleb veel üks ärinimi juurde? Kas võistlustöö autorite allkirju on tingimata vaja või piisab esindaja digiallkirjast? Välismaabürool digiallkirjastamise võimalus puudub.

Vastus:

Vormidel tuleb märkida „ühisosalejad“ või „ühispakkujad“ ja nõutud andmed ettevõtete kohta. Allkirjadena sobivad nii manuaal- kui digitaalallkirjad.

Ühispakkumise puhul ei ole ettevõtte esindamise volikiri vajalik, aga korraldaja ei võta vastutust osalejate omavaheliste suhete eest.

Lisaks ettevõtete nimele on vormidel küsinud ka pangakonto numbreid puhuks, kui võistlustöö peaks pälvima auhinna. Juhul kui on mitu osalejat, siis tuleks ära näidata millistele kontodele ja millises proportsioonis auhinnaraha kantakse ja vastavalt sellele makstakse välja preemiad. Kõik võimalikud vaidlused nii autoriõiguste kui ka auhinnaraha jagamise kohta jäävad võistlejate enda lahendada.

Küsimus:

Kas nimekaart tuleb lisada digitaalsetele planšettidele? Või ka maketile, mis reaalselt ära tuuakse/saadetakse?

Vastus:

Pakend (maketi pakend) peab sisaldama võistlustööd; nimekaarti [vt LISA 1], millele on märgitud võistleja nimi ja arvelduskonto number; aadresskaarti [vt LISA 2], millele on märgitud võistleja kontaktisiku nimi ning tema telefoninumber ja e-posti aadress; ning võistleja kinnitusi [vt LISA 3], et võistleja nõustub kõigi arhitektuurivõistluse tingimustega. Nimekaart ja aadresskaart peavad olema võistlustööga samas pakendis teineteisest eraldi kinnises läbipaistmatus ümbrikus, mis on tähistatud vastavalt märkega „nimekaart“ ja „aadresskaart“ ning võistlustöö märgusõnaga või võistlustööga samas digikonteineris eraldi failidena nimetusega vastavalt „nimekaart“ ja „aadresskaart“. Võistleja kinnitused võivad olla aadresskaardiga samas ümbrikus või võistlustööga samas digikonteineris eraldi failina nimetusega „võistleja kinnitused“.