Kokkuvõte BAUA näitusest UIA2011 kongressil Tokyos

Balti riigid tegid end nähtavaks kongressil, kuhu kogunes 10 000 arhitekti, inseneri, teadlast ja üliõpilast

„GLOBE” – kujunda oma tulevikku!

Esiteks tahan öelda, et meil õnnestus teha end nähtavaks kongressil, kuhu kogunes 10 000 arhitekti, inseneri, teadlast ja üliõpilast. Kõik jõupingutused, sealhulgas meie omad, mis koondati kongressi „DESIGN 2050” põhiteema alla, andsid osalejatele võimaluse arutleda tuleviku arhitektuuri ja linnade üle eri aspektidest.

Püüdsime osalejatega kontakti luua kolmel tasandil:

  1. kohapealne näitus/installatsioon;
  2. suveniir/mälestusese, mis meenutaks meie näitust ning meelitaks neid külastama meie veebilehte;
  3. äsja käivitatud veebileht (www.baua-architects.org), kus on näha näituse protsess, teave meie endi ja meie tegevuste kohta, lisaks otselingid iga riigi arhitektide liitude veebilehtedele. See veebileht peaks olema ühtne platvorm teabe jagamiseks kolme Balti riigi vahel.

 

Võttes arvesse kongressi olemust ja kõikide üheaegselt toimuvate näituste mõõtkava, arvasime, et end ja oma arvamust on vaja esitleda läbi lihtsa, kuid tugeva kontseptsiooni. Eelistasime tegutseda kongressi põhiteemast lähtudes, mitte näidata kolmes Balti riigis ehitatud projekte ja plaane tahvlitel, mudelitena või videotena. Otsisime selle aasta alguses toimunud avatud konkursi kaudu meie nõudmistele vastavaid ideid. Võitis Eesti üliõpilase Mark Grimitlihti välja pakutud idee, et kahemeetrise läbimõõduga modelleerimissavist pall „Globe” on justkui mänguväljak, kus igaüks saab esitleda oma nägemust 2050. aastast. Seega moodustaksid need visioonid meie tuleviku keskkonna. Iga meie tegu mõjutab tulevikku. Uskusime, et see üsna julge ja poeetiline näitusekontseptsioon annab meie sõnumi edasi kongressi osalejatele ja külastajatele.

On küsitud, kas nüüdisaegne arhitektuur suudab mängida olulist rolli inimeste elukvaliteedi ja neid ümbritseva keskkonna toetamisel 2050. aastal ning ka edaspidi. Pärast Jaapani põhjaosa tabanud katastroofi on meie vastutus eriti suur. Meie, BAUA, oleme veendunud, et ükski üksik ega ka väga hea visioon ei suuda luua selles ülesandes sobivat keskkonda. Tulevik on kõikide osalejate ühise tegevuse kogumis. Pakkusime platvormi aruteludeks ja demonstratsioonideks mängulise materjali kaudu, millega igaüks on lapsepõlves kokku puutunud, tahtmata piirata fantaasiat. Teisisõnu pidi see kujutama simulatsiooni sellest, kuidas meie keskkond areneb läbi eri mängijate tegevuste ja läbirääkimiste. 

Palli ehitamiseks otsustasime karkassi teha Eestis, mille plaanisime saviga katta Jaapanis. Karkassi aitas teha Eesti skultpor Jass Kaselaan ja saatsime selle merekonteineris teele juuli lõpus. Karkass jõudis näitusehalli kohale napilt õigeks ajaks kahe Jaapanit tabanud taifuuni tõttu, mis põhjustasid tollis karkassi läbivaatusel viimasel minutil probleeme. Enne näituse avamist jätsime kaks päeva installatsiooni- ja õpikodade töö jaoks, et tekiksid esimesed visioonid, millega panna alus edasisele suhtlusele. BAUA delegatsioon koos vabatahtlike Jaapani üliõpilastega eri ülikoolidest lõpetasid näituse ülespaneku neli tundi enne tähtaega. Esialgu pelgasime jaapanlaste kinnist loomust, kuid nad ootasid õpikodade algust kannatamatult, et oma nägemusi vormima hakata. Saviga mängimine meeldis neile väga ning nende mänguline ja kunstipärane kujutlusvõime ületas kaugelt meie algsed ootused. Nende esimesed visioonid kutsusid eri riikidest pärit külastajaid kaasa lööma ja suhtlema. Kõik saviga mängimist nautinud külastajad osalesid meie tuleviku loomises. Külastajate naerul nägudest ja positiivsetest kommentaaridest nägime, et oleme loonud suurepärase side. Lisaks näitasime oma optimistliku vaadet tulevikku, mida saab rikastada inimeste kaasamisega. Kui aega oleks olnud rohkem, oleksime saanud uurida, mis motiveeris inimesi ja millised olid levinud käitumisviisid või loodud mustrid, et neid siis tulevikus praktikas juhtnööridena kasutada. Sellegipoolest täitsime oma algsed ülesanded. 

Kolme Balti riigi ja Eestis tegutseva Jaapani päritolu arhitekti valitud kuraatorina oli mul suur au osaleda kogu protsessis ning teostada töid BAUA-ga seotud inimeste ja kohalike jaapanlaste kaasabil. Lõpetuseks soovin tänada kõiki osalenud inimesi ja ka sponsoreid. 

Tomomi Hayashi
kuraator, BAUA näitus
arhitekt, EAL