Projekteerijad hämmeldunud AS Tallinna Vesi suhtumisest

Eesti Projektbüroode Liit (EPBL) saatis 09.07.2007 välja märgukirja, milles avaldas protesti AS-I Tallinna Vesi äripraktika suhtes kehtestada projekteerijatele konsultatsioonitasu.

 

Ajakiri EHITAJA avaldas EPBL märgukirja (ajakiri EHITAJA , juuli/august 2007, lk 32, artikkel “Projekteerijad Tallinna Veega pahuksis” ), milles teatati et projekteerijad pole nõus AS-I Tallinna Vesi äripraktikaga kehtestada projekteerijatele konsultatsioonitasu. EPBL märgukirja all oli ajakirjas EHITAJA ära toodud AS-I Tallinna Vesi vastus EPBL märgukirjale (Reigo Marosov, “ Märgukiri on ebatäpne”).

 

Milles siis asi on?

 

EPBL teatas oma 09.07.2007 märgukirjas, et 01.06.07 hakkas kehtima uus AS Tallinna Vesi teenuste hinnakiri, millega projekteerijatele kehtestati konsultatsioonitasu, kusjuures AS Tallinna Vesi loeb konsultatsiooniks tehniliste tingimuste kooskõlastuse või projekti täiendusvajaduste lahtiseletamist. EPBL lisas,  et nimetatud konsultatsioonide näol on tegemist müügieelsete läbirääkimistega AS-I Tallinna Vesi ja potentsiaalse kliendi vahel, mida vahendab projekteerija. Samuti tegi EPBL ettepaneku Tallinna Linnavalitsusele algatada ühisveevärgi ja –kanalisatsioonialaste määruste ja eeskirjade muutmine selliselt, et AS Tallinna Vesi oleks kohustatud ühisveevärgi ja –kanalisatsiooniga kaetavatel aladel ehitama välja oma võrgud liituja krundi piirini.

 

AS Tallinna Vesi vastusest saame teada, et varem ühisveevärgi ja –kanalisatsiooniga kaetud ning katmata alasid tuleks vaadelda eraldi ning meile selgitatakse kus arendajad peaksid võrkusid ehitama, samuti seda et konsultatsioonitasu on kehtestatud selleks, et vältida olukordi, kus kooskõlastamiseks esitatud puudulike projektide parandamise peab sisuliselt tegema projekteerija asemel AS Tallinna Vesi.

 

Projekteerijad on hämmeldunud AS Tallinna Vesi suhtumisest, samuti Tallinna Linnavalitsuse vastusest, kes teatas et konsultatsioonitasu reguleerimine ei kuulu Tallinna Linnavalitsuse pädevusse ja nende hinnangul pole AS Tallinna Vesi millegi vastu eksinud. Tundub vägisi, et üks räägib aiast ja teine aia august. Kui projekteerijaid huvitab projekteerimis-ehitustegevuse edendamine, siis AS Tallinna Vesi puhul näib vägisi, et tegemist on kinnisvaraarenduse pidurdamisega, mida üritatakse teha konsultatsioonitasude abil.

 

EPBL ei ole kuidagi nõus sellega, et ühisveevärgi ja –kanalisatsioonivõrkude ehitajad ütlevad arendajatele ja projekteerijatele ette kus võib ehitustegevust arendada. Kui inimesed valivad endale sobiva elukeskkonna ja soovivad valitud kohas elada, peavad ühisveevärgi ja –kanalisatsioonivõrkude ehitajad sinna järgi tulema ja võrgud valmis ehitama. Kuna vesi on samasugune esmatarbevahend kui toit, ei ole mõeldav, et inimesed ilma selleta toime tulla saaksid!

 

Soovime veelkord rõhutada: liituja huvides on ainult teenuse ostmine ning kogu ühisveevärgi ja –kanalisatsiooni arendustegevus on ja peaks olema AS-I Tallinna Vesi temaatika! Isegi Tallinna Linnavalitsus oma kirjas (04.07.2007 nr LV-1/2848) EPBL-ile rõhutab, et ühisveevärgi ja kanalisatsiooni arendamise eest vastutab selle omanik või valdaja ning et liituja ei ole kohustatud arendama ühisveevärki või –kanalisatsiooni (mis saab toimuda ainult vastastikusel kokkuleppel).

 

Miks on siis nii, et monopoolses seisundis olevad AS Eesti Energia ja AS Eesti Gaas toimetavad Tallinnas normaalselt, st tellivad projektid, valivad ehitajad, võtavad kaevamisloa, ehitavad või rekonstrueerivad hoonevälised trassid uute objektide tarbeks – loovad kinnisvaraarenduseks soodsad eeltingimused, kuid monopoolses seisundis olev AS Tallinna Vesi seda ei tee? Maailm ümberringi muutub, kuid AS Tallinna Vesi mõttemaailm näib püsivat ikka vanas sotsialismiajas. Murrang AS Tallinna Vesi mõttemaailmas peab tulema – see on vajalik Tallinna linna elanike huvides. Kas oleks selleks vajalik muuta juhtkonna või nõukogu koosseisu?

 

Kokkuvõtteks: Taoline konsultatsioonitasu projekteerijatele kehtestati liiga ootamatult ja ühepoolselt ega konsulteeritud projekteerijatega. Edaspidi oleks vajalik taolistest muudatustest mõistlik aeg ette teada anda. Ehk oleks isegi mõeldav sarnased muudatused EPBL-iga koostöö huvides läbi rääkida?

 

 

2007-09-04

 

Kontakt:

Mauno Inkinen
Tegevdirektor
Eesti Projektbüroode Liit (EPBL)
tel. 6604795