Stipendiumid ja toetused

Loometoetused

Loovisikute ja loomeliitude seaduse põhjal eraldab Kultuuriministeerium igal aastal EALile rahalisi vahendeid, et maksta liidu liikmetest sissetulekuta vabakutselistele loovisikutele taotluste alusel EALi kaudu loometoetust.

Vabakutselisel loovisikul, kes ei saa loometegevusest sissetulekut, on õigus saada loomeliidu kaudu vabakutselise loovisiku loometoetust.

Vabakutselisele loovisikule iga kuu makstava loometoetuse suuruseks on Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäär ühes kuus. 2024. aastal on summa 810 eurot kuus. Loometoetust saab taotleda korraga 6 kuuks.

Loovisik võib teenida loometoetusele lisaks ka töötasu – kui isik esitab loometoetuse taotluse, siis tohib ta sellele eelneval kuul olla teeninud 327 eurot (bruto).

Paragrahv 16 alusel on vabakutselisel loovisikul, kes ei saa loometegevusest sissetulekut, õigus saada  loometoetust juhul, kui ta

  1. on vanuses 16. eluaastast kuni vanaduspensioni eani;
  2. ei ole saanud tulu võlaõigusliku lepingu alusel vähemalt loometoetuse taotlemisele eelnenud kuul;
  3. ei õpi õppeasutuses statsionaarses õppes või täiskoormusega õppes;
  4. ei teeni kaitseväes või asendusteenistuses;
  5. ei saa riiklikku pensioni ega välisriigi poolt makstavat pensioni, välja arvatud töövõimetuspension osalise töövõime kaotuse korral, kui selle suurus ei ületa poolt käesoleva seaduse § 18 lõikes 5 nimetatud loometoetuse suurusest;
  6. ei saa vanemahüvitist vanemahüvitise seaduse alusel;
  7. ei saa töötutoetust (töötuskindlustushüvitist on taotlejal õigus samaaegselt saada);
  8. ei saa töövõimetoetust rohkem kui pool vabakutselise loovisiku loometoetuse suurusest.

(3) Loometegevusest saadava sissetuleku hulka ei arvata loovisikule laekuvat loometegevusest saadavat sissetulekut, mille suurus ei ületa poolt käesoleva seaduse § 18 lõikes 5 nimetatud loometoetuse suurusest kuus ja tulumaksuseaduse § 19 lõikes 3 nimetatud tulumaksuga mittemaksustatavat tulu.

Juhul kui loovisik kuulub mitmesse loomeliitu, tuleb see märkida toetuse taotlemise avalduses. Vabakutselisele loovisikule, kes kuulub samal ajal mitmesse loomeliitu ja kelle pealt arvestatav toetus on jaotatud mitme loomeliidu vahel, maksavad loometoetust need loomeliidud võrdsetes osades.

NB! Eriolukorra ajal ja 180 päeva jooksul pärast selle lõppemist ei kohaldata loovisiku suhtes nõuet, et toetuse korduvaks taotlemiseks peab eelmise toetuse maksmise ajavahemiku lõppemisest olema möödunud vähemalt kaks aastat (LLS § 18 lõike 7 teine lause).

Loometoetuse juhendmaterjal ja täidetav taotluse blankett:

Loometoetuse taotlemine

Loometoetuse juhendmaterjal

pdf
617kb

Loometoetuse taotlus

pdf
107kb

Loomestipendiumid

Stipendiumi ning hüvitisi võib taotleda Eesti Arhitektide Liidu liige järgmistel eesmärkidel:

  • loometegevuseks, milleks muidu tasu ei ole ette nähtud või see on tehtava töö kohta proportsionaalselt liiga väike; 
  • loominguga seotud täiendõppeks (tasemeõppeks stipendiume ei väljastata); 
  • osalemiseks erialastel konverentsidel või seminaridel (kaetakse osalustasu, sõidu- ja majutuskulud kuni 80% ulatuses); 
  • oosalemiseks välismaal toimuvast arhitektuurivõistlusest (maksimummääraga 3500 (kolm tuhat viissada) eurot kvalifitseerunud võistlustöö kohta, võib jaguneda loovisikust taotlejate vahel); 
  • osalemiseks EALi korraldatud õppereisil ning sellega seotud lähetuse sõidu- ja majutuskuludeks ning päevarahadeks arvestades piirmäärasid.

Vastavalt eestseisuse 16.12.2024 otsusele ei või stipendiumite ja hüvitiste suurus ühe loovisiku kohta olla suurem kui 4000 (neli tuhat) eurot aastas, millest väljamaksmisel võib arvestatada maha tulumaksu.

Õppereisidega seonduvad eralduste piirmäärad (alates 2015):

  • 400 (nelisada) eurot saab anda stipendiumi õppereisiks või reisikulude katteks Euroopa piires (ühe reisi kohta);
  • 640 (kuussada nelikümmend) eurot saab anda stipendiumi õppereisiks või reisikulude katteks väljaspool Euroopat (ühe reisi kohta)

Loovisiku taotletava stipendiumi/hüvitiste omafinantseeringu osa peab olema vähemalt 20% taotletavast stipendiumist/hüvitistest.

Stipendiumi ja hüvitiste taotluste vormid (all loetelus) ja esitamise tähtajad on

  • 01. märts
  • 01. juuni
  • 01. september
  • 01. november.

Juhendmaterjal on leitav allpool.

Vaata ka: Loovisikute ja loomeliitude seadus.

Tabel 2018-2024 eraldatud stipendiumite ja laekunud aruannete kohta

Loomestipendiumi taotlemine

Loomestipendiumide taotlemise ja maksmise kord

pdf
93kb

Loomestipendiumi taotlus

pdf
197kb

Loomestipendiumi aruanne

pdf
105kb