Tartu Maarja kiriku taastamise ideekonkursi võitja on selgunud
14. juunil valis Tartu Maarja kiriku taastamise ideekonkursi žürii 11 võistlustöö hulgast välja kolm auhinnatööd. Avaliku ja anonüümse konkursi võitjate märgusõnaga nimekaardid avatakse 29. juunil, Tartu linna päeval kell 14.30 Maarja kirikus avalikul koosolekul ja siis selguvad võitja ja kahe teise auhinna saaja nimed
PRESSITEADE, 15.06.2011
Tartu Maarja kiriku taastamise ideekonkursi võitja on selgunud
14. juunil valis Tartu Maarja kiriku taastamise ideekonkursi žürii 11 võistlustöö hulgast välja kolm auhinnatööd. Avaliku ja anonüümse konkursi võitjate märgusõnaga nimekaardid avatakse 29. juunil, Tartu linna päeval kell 14.30 Maarja kirikus avalikul koosolekul ja siis selguvad võitja ja kahe teise auhinna saaja nimed.
Praegu avalikustab žürii kolm auhinnatud tööd, nimetades need alfabeetilises järjekorras: „Kodukirik“, „Noa“ ja „Uues kuues“. Missugune neist on võidutöö, teatatakse välja alles avalikul koosolekul . Siis avatakse ka kirikusaalis näitus, kuhu pannakse üles kõik laekunud tööd. Näitus jääb kirikusse kuni suve lõpuni.
Tartu Maarja Kiriku SA kuulutas ideekonkursi välja 8. veebruaril 2011. Konkursil osalemiseks kvalifitseerus 14 arhitektuuribürood. Tähtajaks 1. juunil laekus 11 märgusõnaga tähistatud ideekavandit. Žürii pidas kaks koosolekut – 7. ja 14. juunil – ning langetas konsensuslikult otsuse võidutöö ja kahe auhinnatöö kohta.
Žüriisse kuulusid kiriku taastamisega seotud institutsioonide ja erialade esindajad: Tartu linnaarhitekt Tiit Sild, Tartu Linnavalitsuse kultuuriväärtuste teenistuse vanemspetsialist Egle Tamm, Eesti Sisearhitektide Liidu esindaja Mari Kurismaa, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku kunsti- ja arhitektuurikomisjoni esindaja Tõnu Parmakson, vaimulik ja arhitekt Tiit Pädam, Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse juhatuse liige Heikki Valk ja Tartu Maarja koguduse õpetaja Peeter Paenurm (esimees). Žürii liikmed tunnustasid laekunud tööde head taset. Kuigi kiriku taastamise ideekonkursi preemiafond oli suhteliselt tagasihoidlik, oli arhitektide huvi kiriku taastamisel kaasa mõelda ja ettepanekuid teha tähelepanuväärne.
Ideekonkursi preemiateks on võidutööl 1400 eurot ja teisteks auhindadeks 1300 eurot. Konkursi võitja auhinna juurde kuulub ka õigus, et temaga tehakse kiriku põhiprojekti koostamise leping.
Klassitsistlikus stiilis Tartu-Maarja kihelkonna ja Tartu linna eestlaste ehitatud Maarja kirik valmis jaanuaris 1842. Kirikus peeti suvel 1869 esimese üldlaulupeo esimene ühisproov. 1872. aastal toimus Tartu Maarja kirikus Jakob Hurda pühitsemine kirikuõpetajaks. Pühakoda hävis 70 aastat tagasi, 12. juulil 1941. Pärast sõda ehitati kirik ümber EPA spordisaaliks ja tagastati kogudusele alles 2009. aasta suvel. Kogudus soovib taastada kiriku torni ja põlemiseelse väljanägemise, sisekujundus tuleb kaasaegne. Kiriku taastamist juhib 2003. aastal loodud Tartu Maarja Kiriku SA.
Peeter Paenurm
EELK Tartu Maarja kogudus ja Tartu Maarja Kiriku SA
Kirik: Pepleri tn 1; kogudus