Balti riikide noored arhitektid leidsid täiesti uusi võimalusi, kuidas avada Musumäge ning siduda vanalinna paremini tulevase Peatänavaga

Fotol: Vladislava Fainzilberga, Artur Raik, Dina Tamane. Foto: Raul Mee

Pressiteade
18. oktoober 2024

Eesti Arhitektide Liidu korraldatud töötoas valmisid terviklikud visioonid ja ajutiste sekkumiste prototüübid, mis tooksid Musumäele uusi tegevusi ja kasutajaid ning suurendaksid ligipääsetavust ja turvalisust. Musumägi külgneb Tallinna Peatänava lahendusega (KAVAKAVA arhitektid) ning moodustab tulevikus koos sellega Tallinna ühe olulisema avaliku ruumi. Linn analüüsib töötoa tulemusi ning võimalusel prototüübib osa lahendusest juba lähiajal.

Kokku osales töötoas 19 noort arhitekti, kes pakkusid välja viis erinevat visiooni, mis jõuavad linnavalitsuseni paralleelselt peatänava projekteerimisega ja annavad olulist sisendit Musumäele, mida projekt otseselt ei puuduta.

“Eesti Arhitektide Liit ja Tallinna linn uurisid kuidas edendada ettevõtlust Valli tänavas ning muuta Musumäge inimestele paremaks ruumiks. Loodan, et võistlustööd aitavad ühiskonnas pidada avatud ning kultuurset keskustelu ning märgata võimalusi,“ ütles Tallinna abilinnapea Pärtel-Peeter Pere. Töötoa vaheülevaatusel osalenud Tallinna abilinnapea Madle Lippus kiitis samuti tööde julgeid ja värskeid mõtteid: “Linnaplaneerimise seisukohast on väga oluline, et ka väikesed sekkumised ja tööd, mida linn teeb, asetuksid suuremasse ruumilisse visiooni ja selles mõttes on linnale siin väga palju head materjali, mille pealt edasi minna.”

Töötoa parimaks tunnistati visioon “Urban Axis”, mille esitasid Artur Raik, Dina Tamane ja Vladislava Fainzilberga. Visioon ühendas Viru väravad lähedalasuva Tammsaare pargi ja Rävala puiesteega. Tekkis leidlik jalakäijate ühendus ja uus ligipääs Musumäele Tammsaare pargi poolt, mis aitaks paremini ühendada vanalinna ülejäänud linnaga ja siduda ümbritsevad pargid ühtseks avalikuks ruumiks.

Emilija Kiselova, Dagmara Petersone, Katrīna Marta Peizuma ja Keijo Johann Nordeni pakutud visioon Käepide Musumäeni tegeleb eelkõige Musumäe identiteediga, proovides esitleda Musumäge kui karakterit või tegelast linnas. Vastusena piirkonna rahvarohketele äärealadele tutvustasid arhitektid disainiraamistikku, mis keskendub ligipääsetavusele ja avalikkuse kaasamisele käsipuude kaudu, mis marsruudi vältel võivad muutuda kiikedeks, bussipeatusteks, valgustiteks ja seeläbi anda Musumäele täiesti uue tähenduse. 

Anta Ziedina, Mihhail Grigorjuki, Kristaps Grube ja Kairi Mändla visioon “Proposal No 42” asetab põhifookusesse vee ning läbi selle erinevate vanuserühmade ja bioloogilise mitmekesisuse suurendamise. Žüriile mõjus väga positiivselt ettepanek rajada Musumäe Draamateatri-poolsesse otsa vihmapark. Praeguse ebatõhusa parkimislahenduse ümberkorraldamist ning ajutist linnaruumisekkumist sellesse kohta pakkusid kõik tööd.

Tabita Ozolina, Rudolfs Golubovsi, Mark Joonas Artma ja Lucija Vilcane visiooni “Open Up” idee oli avada Musumäge maksimaalselt. Žüriile oli sümpaatne mõistlik ja koheselt realiseeritav ettepanek avada pargi Viru väljaku poolne nurk, kus asub ajalooline purskkaev. Värske ja uudne oli ettepanek tuua Valli tänavale praeguse pubi kõrvale uusi ärisid, et muuta tänav aktiivsemaks. Uute funktsioonidega võiks tänav saada täiesti uue iseloomu ning sarnaneda euroopalikele toidutänavatele. 

Veronika Jonina, Katrina Krumina, Nauris Lukjanovicsi ja Yan Dobrievi meeskonna töö “Ilu” toob Musumäele täiesti uue funktiooni – kunstikeskuse. Ettepanek on muuta linna pindadel tegutseva pubi funktsiooni, rajada selle kohale õhuline kunstipaviljon ning ühendada need avarate treppidega. Selline sekkumine elavdaks oluliselt nii Musumäge kui Valli tänavat ning toks nii Musumäele kui vanalinna täiesti uue dünaamilise keskuse kultuuriürituste, näituste, töötubade ja kogukonna jaoks.

2016. aastal Peatänava arhitektuurivõistlusel esikoha võitnud arhitektuuribüroo KAVAKAVA projekti järgi hõlmab Tallinna peatänav Narva maantee, Viru väljaku ja Pärnu maantee piirkonda. Žüriisse kuulunud peatänava üks arhitektidest Siiri Vallner oli tulemustega väga rahul ning soovitas linnal noorte mõtteid väga tõsiselt arvesse võtta ning võimalusel rakendada. 

Töötoas osalesid arhitektuuri ja linnaplaneerimise tudengid ning noored arhitektid Eestist, Lätist ja Leedust, kellega liitusid ka Eestis ja Leedus õppivad Ukraina tudengid. Töötoa mentorid olid arhitektide duo Elisabeth Terrisse de Botton ja Matthieu Brasebin Brüsselist ning Siiri Vallner KAVAKAVA arhitektuuribüroost. Žüriisse kuulusid lisaks mentoritele Tallinna abilinnapea Pärtel-Peeter Pere, Tallinna peaarhitekt Andro Mänd ja arhitekt Ra Martin Puhkan.

Töötuba korraldas Eesti Arhitektide Liit koostöös Tallinna Linnavalitsuse ning Tallinna arhitektuuribiennaaliga. Lisaks toetasid Eesti Kultuurkapital, Ruukki, Thermory, Eesti Kunstiakadeemia ja Knauf.

Tervikalbum EALi Facebooki lehel.

Fotod: Raul Mee

Graafiline disain: Kaarel Nõmmik